İtalya: Hükümetin Eğitim Reformuna Karşı 70 Şehirde Öğrenci Eylemleri

7 Ekim Cuma günü yerel haber ajanslarının verdiği bilgiye göre 70 şehirde öğrenciler sokaklara çıkarak hükümetin ‘Buona scuola’ (İyi okul) ismini verdiği eğitim reformunu, Berlusconi döneminden kalan Gelmini reformunu ve eğitimin özelleştirilmesini protesto ettiler.

Renzi hükümetinin dayattığı ve Temmuz ayında parlamentodan geçen eğitim reformu tıpkı Meksika’da eğitim emekçilerinin yoğun protestosuna sebep olan reform gibi öğretmenlerin maaşlarının öğrencilerin başarılarına dayanan bir değerlendirme sistemine tabi olmasını içeriyor. Ayrıca eğitim adım adım özelleştiriliyor, devlet okullarında yapılan bütçe kesintileri nedeniyle eşitsizlik tırmandırılıyor. Öğrenci sendikaları eşitsizliği besleyen eğitim politikalarını ve devlet okullarındaki kötü şartları protesto etmek için bütün ülkede 7 Ekim’de eylem yaptılar. Yeni eğitim reformu nedeniyle artan iş güvencesizliğiyle karşı karşıya kalan eğitim emekçileri de öğrencilere destek için 21 Ekim’de genel greve gitmeye hazırlanıyor.

Söz konusu reform teknik liselerde eğitim gören öğrencilerin ücretsiz stajyerlik ile sömürülmesinin önünü açıyor. Yeni yasaya göre okul saatleri öğrencilerin yaptığı parasız stajyerlik mesaisine göre ayarlanacak. Milano ve Roma’da öğrenciler ile polis arasında çatışmalar çıktığı bildirilirken 7 Ekim protestolarının bu sonbahar İtalya’yı saracak öğrenci ve öğretmen grevlerinin başlangıcı olduğu vurgulanıyor.

Haber: isyandan.org

2 Yorum

  1. Pingback: Dünyadan Öğrenci Hareketleri Derlemesi

  2. Pingback: İtalya: Renzi’yi Protesto Eden Eylemciler Polisle Çatıştı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.