İspanya: 80 Yıl Sonra, Madrid Uluslararası Tugayları Andı

tugay

28-29 Ekim tarihlerinde Uluslararası Tugayların Dostları Derneği, İspanya İç Savaşında faşistlere karşı savaşmak için yola çıkan ilk uluslararası savaşçı grubunun İspanya’ya ayak basmasının yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi. Etkinlik yeni seçilen sağcı hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı 100 bin kişinin katıldığı protesto yürüyüşü ile aynı gündeydi.

Komünist Enternasyonal’in örgütlediği 35.000’den fazla gönüllü uluslararası savaşçı Uluslararası Tugaylar’da Franko’nun faşist güçlerine karşı savaştı.

Uluslararası Tugaylar’ın 80. yıl dönümünde, 14 farklı ülkedeki uluslararası savaşçı aileleri ve dostlarının oluşturduğu dernekleri temsilen 150’ye yakın kişinin katıldığı uluslararası heyet önce Madrid’te bulunan 451 Uluslararası Tugay üyesinin gömülü olduğu mezarı ziyaret etti. Alman gönüllülerinin marşını söyleyip, Polonyalı gönüllülerin bayrağını taşıdılar.

Heyet, Duritti’nin Anarşist Birliği ve Uluslararası Tugaylar’dan oluşan ortak askeri gücün faşist güçleri ilk yenilgiye uğrattıkları Şehir Üniversitesini gezdi. Şehir Üniversitesi  savunmasını anmak üzere 2011’in Ekim ayında kampüse dikilen Uluslararası Tugaylar anıtı ise faşist neo-nazi çetesinin saldırısına uğramıştı.

14 ülkeden delegenin katılımı ile Juan Carlos III Üniversitesi’nin bahçesi Uluslararası Tugaylar Bahçesi olarak yeniden adlandırıldı.

Polonyalı tugay üyesi Polish Dabrowski’nin torunu dedesinin İspanya’ya savaşmaya geldiğini çünkü “Madrid düşerse Varşova’nın düşeceğini” söylediğini anlattı.

Etkinliğe katılan Küba elçisi “400 Kübalının İspanya’da faşizme karşı savaştığını, enternasyonalizmin Kübalıların yüreklerinde yer aldığını, Angola ve Mozambik’in kurtuluşu için 300 bin Kübalının savaştığını” söyledi.

Aynı günün akşamında Madrid’in Puerta de Sol Meydanı’nda 100.000’e yakın kişi, kemer sıkma politikalarını “Madrid Faşizme Mezar Olacak” sloganı ile protesto etti.

Kaynak: https://www.greenleft.org.au/content/spain-80-years-madrid-remembers-international-brigades linkinden özetlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.