İrlanda: Yeni IRA’nın Politik Kanadı Saoradh Partisi Kuruldu

yeniirasoaradh

Hayırlı Cuma Anlaşması’na muhalefet eden ve cezaevinde tutuklu bulunan Yeni IRA militanı Roe Four, yeni serbest bırakılan Sharon Girvan, bir polisi cezalandırma suçlamasından kefaletle serbest bırakılan David Jordan ve tanınmış muhalifler Colin Duffy, Ale Mccory, Dee Fennell’in de desteklediği; hem İrlanda Cumhuriyeti hem de Kuzey İrlanda’dan tanınmış cumhuriyetçi muhalifler yeni bir parti olan Saoradh (Kurtuluş) Partisi’ni kurdular. Yeni parti İrlanda ulusunun birliğini sandıkta değil sokakta ve mücadele içinde gerçekleştirmek üzere yola çıktı.

Belfast’ın kalbinde yaklaşık 150 kişinin katılımıyla, Saoradh (Kurtuluş) Partisi’nin ilk bürosunun açılışı yapıldı. Açılışta konuşma yapan eski IRA tutsağı, parti başkanı David Jordan 33 yıldır Sinn Fein’in başkanlığını yapan Gerry Adams’a gönderme yaparak “Gerektiğinden fazla bu koltuğu işgal etme niyetinde olmadığını, Saoradh’nin mücadeleyi  ve halkin icindeki ajan ve işbirlikçilere meydan okumayı hedeflediğini,” söyledi.

Yeni IRA son beş yıl içinde tutsak Yeni IRA üyelerine cezaevlerinde işkence yapan iki gardiyan ve bir polisi ölümle cezalandırmıştı.

Partinin kuruluşu muhalif cumhuriyetçilerin herhangi bir stratejiden yoksun oldukları spekülasyonlarına da cevap oldu. Easter ayaklanmasının yıl dönümünde eski IRA tutsağı David Jordan “politik bir araca” ihtiyaç olduğunu ve “bu politik aracın da devrimci sosyalist cumhuriyet gerçeği üzerinden ideolojik bir birlik olması gerektiğini” söylemişti.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.