İran: İşçi Direnişleri Yayılıyor

Güney İran’da Abadan, Pars ve Qeshm petrol rafinerilerinde, Lamerd petrokimya kompleksinde ve Güney Pars petrol sahasında gerçekleşen grevlerde İranlı işçiler gecikmiş ücretlerin ödenmesi ve iş sınıflandırma yasasının uygulanmasını talep ederek iş bıraktılar ve sokaklara çıktılar.

#Asaluyeh’deki Petrol Rafinerisi şirketinin çalışanları ve #İran’ın 4 farklı şehrinde bir dizi rafineri ve petro kimya şirketi işçileri grevde. Bu son kırk yılda İran’da yaşanan en büyük işçi grevi. Bu grev haberi İran’da yasaklandı. #PetrolEndüstrisindeGrev

Qeshm petrol rafinerisindeki işçiler, işverenlerinin maaşları düzenli ödemediği ve yüksek riskli çalışma koşullarını protesto etmek için iş bıraktıklarını söylediler.

İran’da son yıllarda ödenmeyen ücretler ve sosyal yardımlar işçiler için ciddi bir sorun haline geldi. Petrol zengini Kuzistan eyaletinde Haft Tappeh Şeker Kamışı Sanayi Kompleksi de dahil olmak üzere İran genelinde işçi protestoları artıyor.

Son yıllarda şeker kamışı işçileri ödenmeyen  ücretlerini ve şirketin kamu sektörüne veya kendilerine devredilmesini talep ediyorlar.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.