Hindistan: Fotoğraflarla 2 Eylül Genel Grevi

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“öncülüğündeki 2 Eylül genel grevi ülkenin ve belki de dünyanın gördüğü en büyük grev olarak tarihe geçti. İşçiler enflasyonla mücadele, sosyal güvence, asgari ücrette artış, işvereni koruyan yasal düzenlemelerin kaldırılması, tüm işçi sınıfı için güvenceli bir …”

Merkez İşçi Sendikaları ile Merkez Hükümet Çalışanları Konfederasyonu da dahil olmak üzere birçok farklı sektörden işçiyi kapsayan Bağımsız Ulusal İşçi Federasyonları’nın oluşturduğu birleşik platform; Birleşik İşçi Sendikası Komitesi’nin**https://isyandan.org/haberler/hindistan-2-eylulde-ulke-capinda-genel-grev-var//**öncülüğündeki 2 Eylül genel grevi ülkenin ve belki de dünyanın gördüğü en büyük grev olarak tarihe geçti.

İşçiler enflasyonla mücadele, sosyal güvence, asgari ücrette artış, işvereni koruyan yasal düzenlemelerin kaldırılması, tüm işçi sınıfı için güvenceli bir emeklilik sistemi ve savunma, demiryolu, sosyal güvenlik gibi stratejik sektörlerin çok uluslu şirketlere satılmasının engellenmesi talepleriyle harekete geçtiler.

Greve gösterilen geniş katılım inanılmaz boyutlarda sömürülen Hindistan işçi sınıfının yanan öfkesini yansıtıyor. Hindistan işçi sınıfı, Hindu üstünlükçüsü BJP’den (Bharatiya Janata Party) Narendra Modi liderliğindeki sağcı-neoliberal koalisyon hükümetinin sürekli saldırılarına karşı direniyor. Merkez hükümetin en son çıkardığı yasa işverenlere işçi alınmasında ve çıkartılmasında ‘esneklik’ sağlıyor.

Bengal’dan Uttar Pradeş’e, Yeni Delhi’den Bombay’a, Assam’a, Kerala’ya, Haryana’ya, Pencap ve daha birçok eyalete ve şehre uzanan greve, örgütlü-örgütsüz işçiler, aileleri, maden, tarım, elektrik, kamu ve özel de dahil olmak üzere birçok farklı sektörden gençler katıldı. ‘Hayatı durdurmak’ anlamına gelen “bandh” eylemi için işçiler kentlerde yolları kestiler, dükkanlarını kapattılar.

2 Eylül genel grevi, Ahmedabad | Foto: Reuters

2 Eylül genel grevi, Ahmedabad | Foto: Reuters

2 Eylül genel grevi, Bombay | Foto: Reuters

Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Çandigarh | Foto: Reuters

2 Eylül genel grevi, Tamil Nadu | Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Tripura| Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Nashik| Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Ranchi| Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Ranchi| Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Berhampur| Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Yeni Delhi| Foto: Hindistan Komünist Partisi (Marksist)

2 Eylül genel grevi, Bangalore | Foto: Reuters

2 Eylül genel grevi, Bombay | Foto: Reuters

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/multimedia/India-Engulfed-in-Red-Banners-as-Workers-Strike-Back-20160902-0028.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.