Güney Afrika: Parasız Eğitim Mücadelesine Destek İçin Sendikalardan Genel Grev Çağrısı

*Polis 28 Eylül Çarşamba Rhodes Üniversitesi öğrencilerine plastik mermi yağdırdı ve direnen öğrencileri yerlerde sürükledi. Polis yanlarına yanaşan beyaz bir kadının ‘Öğrencilere niye ateş açıyorsunuz?’ sorusu üzerine ‘Öğrencilerin ellerinde taş ve şişeler var. Bunları arabanızın üzerine atmalarını ister misiniz? Biz sizi koruyoruz,’ diye cevap verdi.

2017 yılına yönelik %8’lik harç zammının açıklanmasını takiben bütün ülkede öğrenci protestoları başladı. Geçen sene gösterilerin baskısıyla öğrenci hareketi karşısında geri adım atan hükümet 2016 yılı için açıklanan zammı geri çekmek zorunda kalmıştı.

Dün (28 Eylül) devam eden protestolarda Rhodes Üniversitesi’nden 10 öğrencinin tutuklandığı bildirildi. Doğu Cape (Eastern Cape) Enstitüsü’nde ise eğitime protestolar nedeniyle 6 gündür ara verilmiş durumda.

Geçen gece, Öğrenci Temsilciler Konseyi bir mektup yayımlayarak bütün öğrencileri parasız eğitim talepleri kabul edilene kadar toplu halde sınıfları boykot etmeye çağırdı. Öğrenciler eylemleri boyunca fakülteleri işgal ediyor, kampüs içindeki yolları kesiyor ve girişleri barikatlarla kapatıyorlar. Polisin plastik mermili, coplu, ses bombalı saldırılarına ise taşlarla direniyorlar.

Bu arada Fort Hare Üniversitesi öğrencilerinin de yönetimin tüm baskılarına rağmen 3 haftadır boykotu sürdürdükleri ifade edildi. Üniversite yönetimi boykotun devam etmesi durumunda üniversiteyi dönemin geri kalanında tamamen kapatmayı düşündüğünü açıkladı.

Parasız eğitim mücadelesine destek için sendikalardan genel grev çağrısı

NUMSA (Güney Afrika Metal İşçileri Sendikası) parasız eğitim hakkı için direnen öğrencilere destek için ülke çapında genel grev çağrısı yapmıştı. COSATU (Güney Afrika İşçi Sendikaları Kongresi) eski genel sekreteri Zwelinzima Vavi de 23 Eylül Cuma günü yaptığı açıklama ile NUMSA’nın parasız eğitim mücadelesine destek için yaptığı genel grev çağrısına katıldı. Zwelinzima Vavi bütün bağımsız sendikaların öğrenci hareketine destek vermesi gerektiğini, öğrencilerle beraber örülen genel grevin hükümeti zorlayacağını ifade etti. Vavi ayrıca hükümetin parasız eğitimin devletçe karşılanmasının mümkün olmadığı savını da aldatmaca olarak nitelendirdi.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.