Güney Afrika: İşçiler Marikana’da Katledilen Madencileri Andılar

Dört yıl önce düşük ücretler ve kötü yaşam koşulları nedeniyle greve giren 34 madenci Marikana’da polis tarafından vurularak katledildi. Katledilen işçilerin anısına 16 Ağustos Salı günü binlerce işçi toplandı.

Katledilen maden işçileri için yapılan anma eyleminden bir kare, 16 Ağustos 2016, Marikana – Rustenburg | Foto: AP Photo/Themba Hadebe

Dört yıl önce düşük ücretler ve kötü yaşam koşulları nedeniyle greve giren 34 madenci Marikana’da polis tarafından vurularak katledildi. Katledilen işçilerin anısına 16 Ağustos Salı günü binlerce işçi toplandı. Madenciler arkadaşlarının vurulmasından bu yana koşulların değişmediğini ve çoğunlukla göçmen olan siyah işçilerle maden şirketleri arasındaki gerilimin daha da tırmandığını ifade ediyorlar.

Kanalizasyon sisteminden ve diğer temel hizmetlerden yoksun olan işçi barınakları ekonomisi madencilik üzerine kurulu Güney Afrika’da çalışan maden işçilerinin karşı karşıya olduğu en büyük problemler arasında yer alıyor.

Anma eyleminde konuşan maden işçisi Thabang Khoete katliam günü için şu açıklamalarda bulundu:

Özellikle katliam sırasında orada bulunanlar için o günü hatırlamak çok acı verici. Bazıları bunu bir oyun veya bir destan olarak tanımlıyor. Kimileri ise bu olayı kendi politik propagandaları için kullanıyor. Orada bulunmuş olan bizler için ise çok acı verici.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.