Gerilla Radyosu: Metal Fırtınası

Karamsarlıktan öfkeye, suskunluktan ifşaya, sükunetten yıkıcı gürültüye, teslimiyetçi huzurdan rahatsız edici kaosa, uysallaştıran dinginlikten ayağının altındaki halıyı çeken gümbürtüye, uykulardan kaldıran, yatağını alaşağı eden, konforlu kanepeleri deviren, gözünü kırpmayan, budaktan sakınmayan, metal fırtınası.


Rage Against The Machine – Take The Power Back

Seçkiye ilk olarak ‘Take The Power Back’ ile başlayalım istedik. ‘Hillary mi, Trump mı daha kötü?’ altyazılı, adına ‘seçim’ denen zaman kaybına en güzel cevap. Heavy Metal altyapısını hiphop ile harmanlayan ‘Rage Against The Machine’den: ‘Hey Sam Amca kenara çekil. İktidarı geri almamız gerek.’


Sepultura – Refuse/Resist

Brezilyalı Heavy Metal grubu Sepultura, yerli halkların mücadelesini, polis şiddetini, ekolojiyi ve ezilmişlerin direnişini konu ettiği şarkı sözleri ile belki de en politik metal gruplarından biridir. Grubun tabiri caizse ‘damardan’ ve doğrudan şarkısı: ‘Sokaklarda tanklar…Kaos…Ateş yanmaya başlıyor…Sessizlik ölüm demek…Ayağa kalk…Reddet/Diren’


BRUJERIA – Viva Presidente Trump!

Şarkılarında Zapatistalara, Komutan Marcos’a ve Meksika Devrimine göndermeler yapan gruptan, Trump’ın Meksika duvarına cevap:


Kreator – Civilization Collapse

1982 yılında kurulmuş Alman menşeili thrash metal grubu. Tiranlığa ve despotlara karşı zayıfların isyan çıkardığı ve varoşlardan merkeze şehri alaşağı ettiği anarşi gecesine dair:


Napalm Death – When All Is Said And Done

1980’lerin başında İngiltere’de kurulmuş Napalm Death, otorite karşıtı sözleri, sert temposu ve kısa ama vurucu şarkıları ile her türlü güç odağına zehir saçar. Eşitsizliğin ve sömürünün tırmandığı düzende güvenliğin, huzurun da bir anlamı yoktur.


Corporate Avenger- White Faces In The Black Hills!

Kökleri yerli halklara uzanan grubun şarkı sözleri çoğunlukla yerli halklara uygulanan soykırım, ABD’deki yerli halkların mücadelesi, beyaz üstünlükçülüğe karşı ‘ötekilerin’ direnişi üzerinedir.


Assuck – October Revolution

Punk müziğin vurucu politik söylemini death metal stilinin doğrudan, hızlı ve yüksek altyapısıyla harmanlayan ABD menşeili gruptan Ekim Devrimi:


Testament – Native Blood

Grubun vokalisti Chuck Billy’nin yerli köklerinden yola çıkarak yazdığı şarkı ABD’de yerli halklara uygulanan ayrımcılık üzerine. Bu vesileyle Dakota boru hattına direnen yerli halklarına selamımızı eksik etmeyelim: ‘Ne zaman ki ayağım takılırsa, düşersem, bir kenara itilirsem. Beyaz adamın dünyasına göre yaşamayacağım…Yolumdan çekilin…Sesimi duyuracağım.’


Lamb of God – Again we Rise

Politikacıların aç gözlülüğünü ve yozlaşmışlığını ifşa eden grubun Sacrament albumü özellikle G.W.Bush eleştirisi üzerinedir.


Ministry – New World Order

Grubun ABD’nin Irak işgaline karşı yaptığı şarkılardan en çok bilineni N.W.O. George H.W. Bush ile Senatör Joseph McCarthy’nin ses kayıtlarını da içermektedir.


Metallica – Disposable Heroes

ABD’nin katliam dolu askeri hegemonyasını dört bir yana taşımak için cepheye sürülen, katil olmak için eğitilen, öldürmeye ve öldürülmeye gönderilen askerlerin şarkısı: ‘Harcanabilir Kahramanlar’


Liberteer – Class War Never Meant More Than It Does Now

Savaş ve militarizm karşıtlığından sınıf mücadelesine. Grubun kurucusu olan Matt Widener , grubun ismini (Citizen) neden değiştirdiğini şöyle anlatıyor: ‘Son altı yıl içerisinde politik görüşlerim çok değişti. Eskiden her ne kadar hükümeti eleştirsem de devlet fikrini destekliyordum. Şimdi ise anarşist ideolojiyi benimsiyorum. Bu yüzden milliyetçilik ve devlet temalarını temsil eden bir ismi kullanmak istemedim.’


Panopticon – Black Soot and Red Blood

Seçkiyi şimdilik anarşist black metal ile bitirelim istedik çünkü özellikle bu albüm, -Kentucky- bölgesindeki kömür madencilerinin direniş dolu tarihini, sendikalaşma çabalarını, topraklarını, ailelerini korumak için federal hükümetlere, patronlara, devlete karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Derleme: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.