Fransa: Kadınlardan Eşit Ücret Hakkı İçin İş Bırakma Eylemi

Eşit ücret hakkı için kadın eylemi, Cumhuriyet Meydanı, Paris, 7 Kasım 2016 / Foto: @nuitdebout

Paris’in yanı sıra Toulouse, Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi kentlerde kadınlar eşit ücret hakkı için 7 Kasım Pazartesi günü saat tam 16:34’te iş bıraktılar.

Feminist haber bülteni Les Glorieuses verilerine göre Fransa’da kadınlar ile erkekler arasındaki ücret farkı %15,1 ki bu da kadınların yılın tam 38,2 iş gününde erkeklere kıyasla bedava çalıştıkları anlamına geliyor.

Sosyal medyada # 7novembre16h34 başlığıyla yer bulan eylemin çağrısı facebook sayfası üzerinden yapıldı:

Kadınları, erkekleri, sendikaları ve kadın örgütlerini ‘7 Kasım 16:34’ hareketine katılmaya ve ücret eşitsizliğini gündemleştirmek için gösteriler, eylemler yapmaya çağırıyoruz. Kolektif hareket ederek, ücretlerdeki cinsiyet ayrımcılığının sadece kadınların sorunu olmadığını gösterebiliriz.

Hareketin facebook sayfasında Paris’in yanı sıra Toulouse, Nantes ve Bordeaux gibi kentlerde gerçekleştirilen gösteri ve yürüyüşler de yayımlandı.

*Çeviri: Kadınlar ücret eşitsizliğini görünür kılmak için iş bıraktı. Cumhuriyet Meydanı, Paris.

Henüz daha eylem başlamamışken sosyal medyada Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalıkların fotoğrafları paylaşılmaya başlandı. Eylem, Osez le Féminisme (Feminist Olmak İçin Cüret) gibi çok sayıda kadın hakları örgütü tarafından da desteklendi.

24 Ekim’de de İzlanda’da binlerce kadın ücret eşitsizliğini protesto etmek için saat 14:38’te iş bırakmıştı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.