Filistin: Eyemciler Bilal Kayed’e Destek İçin Ramallah’taki BM Binasını Kapattılar

İdari tutukluluğa karşı başlattığı açlık grevinin 69’uncu gününe giren Bilal Kayed’in dün (22 Ağustos) İsrail Yüksek Mahkemesi’nde duruşması vardı. Kayed, 14,5 yıllık esaretin ardından salıverileceği gün 6 aylık idari gözaltı cezasına çarptırılmış ve cevaben hemen ardından 15 Haziran’da açlık grevine girmişti. Mahkemeden bir gün önce yani 21 Ağustos’ta Kayed’in sağlık durumunun ağırlaştığına dair açıklamalar geldi.

Kayed’in açlık grevi, idari tutukluluk adı altında Filistinli mahkumların süresiz olarak cezalarının uzatılması politikasına karşı yükselen tutsak hareketinde kaldıraç görevi gördü. En az 100 tutsak destek için kolektif açlık grevlerine katıldı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) silahlı kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları da dahil olmak üzere Filistin direniş örgütleri Kayed serbest bırakılmazsa eylemlerini artıracaklarını açıkladılar.

Tüm Filistin’de Kayed ve Filistinli tutsaklarla dayanışma eylemleri devam ediyor. 22 Ağustos Pazartesi günü genç eylemcilerden oluşan bir grup Ramallah’taki BM binası önünü kapattı. Eski açlık grevi direnişçisi Khader Adnan da eyleme destek vermek için oradaydı. Filistin Yönetimi polisi eyleme saldırarak göstericileri binanın önünden sürmeye kalkıştı. Protestocular BM’nin harekete geçmesi, Kayed’in salıverilmesi ve idari tutukluluğun kaldırılması için uluslararası baskının yükseltilmesi talebi ile BM binasının önünde oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Kaynak: Bu haber http://samidoun.net/2016/08/ramallah-protesters-shut-down-un-building-as-bilal-kayed-in-health-crisis-faces-court-hearing-on-69th-day-of-hunger-strike/ sitesinden derlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.