Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi, Barış Müzakerecilerinin Serbest Bırakılmasını Kutluyor

Political detainees who were recently released to participate in the Oslo,Norway peace talks between the government and the CPP-NPA-NDF raise their clenched fists during press conference at the Immaculate Concepcion Multipurpose Hall in Quezon City onFriday including couples Benito Tiamzon and Wilma Tiamzon......MANNY PALMERO

Tüm ülke genelindeki devrimci güçler, haksız bir şekilde tutsak alınan Filipinler Ulusal Demokratik  Cephesi (NDFP) müzakerecilerinin ilk bölümünün dünden itibaren serbest bırakılmasını kutluyor.

FKP (Filipinler Komünist Partisi), kalan 22 barış müzakerecisinin de 22-27 Ağustos arasında sürecek olan Oslo barış görüşmelerine katılabilmeleri adına bugün ya da yarın serbest bırakılacağını tahmin etmektedir.

FKP, Filipinler Cumhuriyeti devlet başkanı Duterte’yi; hükümetle NDFP arasında kararlaştırılan yükümlülüklere uyarak barış müzakeresi için attığı bu adımdan ötürü takdir etmektedir. Ulusal Demokratik Cephe’nin barış müzakerecilerinin serbest bırakılması, NDFP ve hükümet arasında kararlaştırılan güvenlik ve dokunulmazlık anlaşmalarının yeniden sağlanabilmesine olanak tanımıştır.

FKP her ne kadar barış müzakerecilerinin serbest bırakılmasını iyi bir şekilde karşılasa da Duterte rejiminden tüm ülke genelindeki, çoğu işçi ve köylü olan bütün siyasi tutsakların derhal serbest bırakmasını istemektedir. Hükümetin, yasal yöntemlerle icat edilen suçlamalarla aktivistlerin uzun süreler boyunca haksız yere tutsak edilmesi politikasını artık sonlandırması gerekmektedir.

Barış müzakerecilerinin bırakılmasıyla devrimci güçlerin, Duterte’nin NDFP ile barış müzakeresi yürütmede kararlı olduğuna ilişkin inancı da artacaktır.

FKP, barış müzakerecilerinin tamamının serbest bırakılmasının Duterte’nin iyi niyetiyle gerçekleştirildiğini düşünmektedir. FKP, barış müzakerelerinde silahlı çatışmanın kökenine ilişkin tartışmaların gerçekleştirilmesini desteklemektedir. FKP aynı zamanda Filipinler halkının sosyo-ekonomik, siyasal ve kültürel alanlardaki ivedi ve stratejik sorunlarının da çözülebilmesi için hükümetle belli başlı anlaşmalar gerçekleştirebileceğinin de güvencesini vermektedir.

FKP, Ulusal Demoktratik Cephe’nin Müzakere Heyeti başkanı Luis Jalandoni’ye ve Heyete danışmanlık yapan FKP kurucu başkanı ve Ulusal Demokratik Cephe’nin baş müzakerecisi Profesör Jose Maria Sison’a tam desteğini sunmaktadır.

FKP, barış görüşmelerinin hızlandırılması için önümüzdeki günlerde Yeni Halk Ordusu ve halk milislerine tek taraflı ateşkes anlaşması ilan edilmesine ilişkin bildiri sunmak üzere çalışmalara başlamıştır.

FKP, Filipinler halkının her gün karşılaştığı işsizlik, topraksızlık, pahalılaşan yaşam koşulları, düşük ücretler, militarizasyon ve benzeri sorunlar karşısında Duterte rejimi ile birlikte ittifakın ve mücadelenin süreceği kanısındadır.

FKP, Ulusal Demokratik Cephe ile Duterte önderliğindeki hükümet arasında devam eden karşılıklı çabanın barış görüşmelerini hızlandıracağını ve birçok meselenin de çözümünü sağlayacağını ummaktadır.

Manila, 19 Ağustos 2016

Kaynak: http://www.ndfp.org/celebrate-release-ndfp-peace-consultants/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.