Filipinler: Ulusal Demokratik Cephe (NDF) Barış Görüşmeleri Öncesi Dayatmaları Reddediyor

filipin

Dutarte’nin ilk ateşkes önerisine prensip olarak hemen evet cevabı veren Filipinler Komünist Partisi-Ulusal Demokratik Cephe-Yeni Halk Ordusu (FKP-UDC-YHO) tüm birliklerine aktif savunma pozisyonuna geçme talimatı verdi. Ateşkesin sürekliliği için de  zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler.

Dutarte sürekli bir talepkar pozisyon alıp FKP-UDC-YHO’sunu barış sürecini istememekle suçlamaya devam ediyor. Ağustos başında Ordu operasyonlarına savunma pozisyonu ile cevap veren YHO’na yönelik Başkan Dutarte kara mayınları saldırılarını durdurmasını yoksa barış sürecini unutması ültimatomunu verdi.

UDC (Ulusal Demokratik Cephe) Sözcüsü Jalandoni “Kullandıkları mayınların Cenova Sözleşmesi ve Ottowa Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalarda var olduğunu, dolayısıyla anlaşmaları ihlal etmediklerini” söyledi. Ayrıca “Hükümet ile bu anlaşmalara uyulacağına dair herhangi bir protokol de imzalamadıklarını, Yeni Halk Ordusu’nun kendisini korumak için bu silahları kullandığını” belirtti.

Keza Dutarte aynı tavrını devrim vergisi toplanması konusunda sürdürmeye devam etti. Bu verginin iş adamlarından toplanmaya devam etmesinin barış görüşmelerinin başlamasını engelleyeceğini de söyledi.

UDC “bütün bunların görüşülme yerinin Oslo’da yapılması planlanan müzakereler olduğunu, müzakere heyetinde bulunan tutsaklar serbest bırakılmadan, müzakere masasına oturmayacaklarını” bir kez daha kamuoyuna açıkladı.

Dutarte’nin UDC’ye Ordu ve Polis’in operasyon yapmayacağı garantisini vermesinden sonra Filipinler Polis Teşkilatı, Filipinler Komünist Partisi-Yeni Halk Ordusu’na karşı yaptığı operasyonları barış süreci başlayacağı için askıya aldı. Ordu ateşkes pozisyonuna geçmeye başladı.

Filipinler Yüksek Mahkemesi cezaevinde bulunan FKP-YHO müzakereci listesindeki komünist tutsaklar Randall Echanis, Vicente Ladlad ve  Satur Ocampo’yu  Oslo görüşmelerine katılabilmeleri için geçici olarak serbest bırakma kararı aldı. YHO, Rafael Baylosis, Tirso Alcantara, Ma. Loida Magpatoc, Alex Birondo, Adelberto Silva, Winona Birondo, Benito Tiamzon, Wilma Tiamzon, Maria Concepcion Bocala, Reynante Gamara ve Alan Jazmines’in de dahil olduğu 22 kişilik müzakere heyeti içindeki tutsakların geçici olarak serbest bırakılmasını talep ediyor.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.