Filipinler: Ulusal Barış Meclisi: Halkın Barışı için Halk Savaşı!

Filipinler Komünist Partisi’nin (FKP) 48. yıldönümü, 15 bini aşkın devrimci savaşçı, Filipinler Cumhuriyeti hükümetinin ve Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi’nin en az 10 farklı bölgeden gelen temsilci, barış savunucusu ve yetkilileri tarafından Davao’nun Paquibato bölgesinde çoşkulu, sanatsal ve militan bir şekilde kutlandı.

Tüm gün süren Barış Meclisi toplantısından sonra FKP’nin kuruluş yıldönümü gece konser ve yürüyüşle kutlandı. Etkinliğe başkentin yanı sıra Bicol, Güney Tagalog, Cordillera, Panay, Güney Mindanao, Kuzey Merkez Mindanao, Kuzeydoğu Mindanao, Uzak Güney Mindanao ve Batı Mindanao’dan katılımcılar da geldi.

Etkinliği düzenleyen 1. Pulang Bagani Taburu – Yeni Halk Ordusu Güney Mindanao, Filipinler Devrimi yolunda Parti’nin mutlak önderliğine bağlılığını dile getirirken  400’den fazla tutsağı halen dahi serbest bırakmayan ve verdiği birçok vaadi gerçekleştirmeyen Duterte hükümetini ve ateşkesi defalarca ihlal eden Filipinler Silahlı Kuvvetleri’ni (FSK), Filipinler Polis Güçleri’ni ve 500 kadar köyde faaliyet yürüten paramiliter çeteleri mahkum etti.

26 Aralık kutlamaları, sabah 8.30 civarlarında 1. Pulang Bagani Tabur’unun 6 müfrezesinin programın gerçekleştirildiği Adliye Binası’na yürüyüşleri ile başladı. 200’den fazla Yeni Halk Ordusu savaşçısı esas duruştayken, Ulusal Demokratik Cephe müzakerecilerinden Perforio Tuna, Jr tarafından savaşçılara taktik teftiş gerçekleştirildi.

Tuna orduya seslenişinde, Yeni Halk Ordusu’nun kararlılığı ve disipliniyle kitlelerin esas ordusu olduğunu söyledi. Tuna aynı zamanda geçen yıl Paquibato’da bir düşman saldırısında şehit düşen Yen Halk Ordusu komutanı Ka Parago’yu da andı.

Ulusal Barış Meclisi’nin resmi açılışında, hükümet ve Ulusal Demokratik Cephe temsilcileri Yeni Halk Ordusu muhafızları ve Ulusal Demokratik Cephe bayraklarıyla  çevrelenmiş bir şekilde yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş, Ulusal Demokratik Cephe korosunun çoşkulu şarkıları eşliğinde devam etti. Bir kabile ve Moro halkının önderi, söyledikleri şarkı ve ilahilerle yürüyüşü daha da hareketli hale getirdiler.

Militan danslar ve Ulusal Demokratik Cephe’nin Panay temsilcisi Concha Araneta’nın konuşmasında Ulusal Barış Meclisi ve FKP’nin mesajı açıktı: Halkın barışı için Halk Savaşı! Şiddetin, tedirginliklerin, kargaşanın köklerinin yok edilmesi; milyonlarca köylüye toprak dağıtılmasıyla, yerli ve Moro halklarının yaşam alanlarının korunmasıyla, ücretli köleliğe ve tüm işçilerin sömürüsüne son verilmesiyle ve insan hakları ihlalleriyle her türlü tecavüz ve baskıya maruz bırakılmış insanlar için adaletin sağlanmasıyla gerçekleşebilir. Ve barışa ulaşmanın yolu ulusal demokratik devrimi gerçekleştirebilmek ve halk savaşını sürdürmektedir.

Ulusal Demokratik Cephe Baş Müzakerecisi Jose Maria Sison, video görüntüsüyle yolladığı mesajda, politik tutsakları serbest bırakmayarak barış görüşmelerinde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyen ve sözünden dönen Duterte hükümetini mahkum etti. Duterte hükümeti, bu şekilde, güvenlik ve dokunulmazlık güvencelerine ilişkin anlaşmanın ve insan hakları ve Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmelerini ihlal etmiştir. Ayrıca, politik tutsakların serbest bırakılmaması Ulusal Demokratik Cephe ve Filipinler Cumhuriyeti arasında gerçekleştirilecek olası bir karşılıklı ateşkes anlaşmasına da ters düşmektedir.

Ulusal Demokratik Cephe’nin Barış Müzakeresi Heyeti’nin eski başkanı ve şu anda baş danışmanlardan biri olan Luis Jalandoni gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Duterte ile barış görüşmeleri sürdürdüğü zaman bile Ulusal Demokratik Cephe’nin silah bırakmayacağını vurguladı. Jalandoni, ayrıca karşı devrimci Oplan Bayanihan ve Geliştirilmiş Oplan Bayanihan programlarının uygulamaları devlet tarafında sürdürüldükçe, kitlelerin güvenliğini sağlamak adına Ulusal Demokratik Cephe’nin ateşkesi devam ettirmeyeceği uyarısında bulundu.

Tören sunucusu Ka Wendel, FSK’nın Barış ve Kalkınma Programı’nın silahlı güçlerinden gelen tehditlerden ötürü köylü ve yerli topluluklarının ateşkesin sona erdirilmesi için feryat ettiklerini söyledi. FKP’nin ilan ettiği tek taraflı ateşkesi sürdürebilmek ve devletle Ulusal Demokratik Cephe arasında devam etmekte olan barış görüşmelerinin zedelenmemesi adına, çelik disiplinli Yeni Halk Ordusu’nun Kızıl Savaşçıları çatışmaya girmemişlerdir.

Hem basın açıklamasında, hem de sonrasında gerçekleştirilen açık oturumda, Ulusal Demokratik Cephe önderleri, barış görüşmelerinin bir sonraki gündemi olan Sosyoekonomik Reformlar Anlaşması’nın şartlarını açıkladılar.

Ulusal Demokratik Cephe temsilcisi Eduardo Genelsa, Mindanao’nun direncini koruduğunu ve komünistlerin, kadroların, Yeni Halk Ordusu savaşçılarının ve devrimci güçlerin uzun süreden beri yürüttükleri silahlı mücadeleden ve halk savaşını yükseltmelerinden ötürü gerçekleştirilen düşman saldırılarına göğüs gerdiğini söyledi.

Ulusal Demokratik Cephe önderleri, silahlı mücadeleyi ortaya çıkaran nedenler ele alınmadığı sürece barışın hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini ve, devrimci güçlerin günümüzde silahlı mücadeleyi sürdürmede, halk için somut kazanımlar elde etmede ve adaletin ve gerçek barışın sağlanmasında  geçmişte hiç olmadıkları kadar potansiyele sahip olduklarını söylediler. Bugünkü kutlamalar şu çok mühim ve militan savaş narasının vurgulamıştır: Halk savaşı verilmeden adil ve kalıcı bir barış gerçekleştirilemez!

Kaynak: https://www.ndfp.org/cpp-anniversary-celebration-national-peace-assemblys-battlecry-peoples-war-peoples-peace/

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.