Filipinler: Maoist Gerillalar; “Barış Anlaşması Olsa Dahi Silah Bırakmayacağız”

maoist_gerillalardan_aciklama

Filipinli Maoist gerillalar, Filipinler devletiyle barış anlaşmasına varılsa dahi silahlarını bırakmayacaklarını söylediler. Filipinler devleti ve Filipinler Komünist Partisi, otuz yıldır süren ve 40 binin üzerinde insanın öldüğü çatışmaların sona ermesini hızlandırmak üzere geçtiğimiz ay Oslo’da süresiz tek taraflı ateşkes ilan etmişlerdi.

Barış görüşmelerine katılan Ulusal Demokratik Cephe temsilcisi Luis Jalandoni, Yeni Halk Ordusu’nun silahsızlanma konusunu kabul etmediğini ifade etti: “Yeni Halk Ordusu’nun silahsızlanmayı ya da silahları bırakmayı ve imha edilmesini kabul edeceğini düşünmüyoruz.

İsmini vermek istemeyen devletin ordusunun bir generali ise bunun kabul edilemeyeceğini ifade etti: “Bir hükümet altında iki ordunun olabileceğini gerçekten düşünebiliyor musunuz? Hükümetimiz bu konuda hemfikir değildir. Bizim Müslüman kardeşlerimiz barış anlaşması gereği silahlarını bırakmayı ve ordusunun askerlerini terhis etmeyi  kabul etmişlerdi. Komünistler neden edemiyorlarmış?

2014 yılında ulusal mücadele yürüten Moro İslami Cephesi, hükümetle barış anlaşması imzalamış, bu anlaşma sonucu ordusunu dağıtarak silahlarını bırakmış, karşılığında ise güney bölgesinde otonomi hakkı kazanmıştı.

FKP ile devlet arasında 1986 yılından bu yana uzun soluklu kesintilere karşın Norveç devletinin aracılığıyla barış görüşmeleri sürmekte. 26 Ekim’de taraflar Oslo’da bir kez daha biraraya gelecekler.

Kaynak: avaninews.com sitesinden http://www.ozgurgelecek1.net tarafından çevrilmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.