Filipinler: FKP Noel’de Ateşkesi Sürdürüp Ocak’taki 3. Tur Müzakereye Hazırlanıyor

Filipinler Komünist Partisi (FKP)-Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi (FUDC)-Yeni Halk Ordusu (YFO) kurucusu Jose Maria Sison Filipinler Devlet Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Noel ve Yeni Yıl tatili boyunca çift taraflı ateşkesin sürmesi konusunda mutabakata vardıklarını facebook sayfasından kamuoyu ile paylaştı.

Sison “18-24 Ocak tarihleri arasında Roma’da yapılacak olan üçüncü tur müzakereler öncesinde ya da sürecinde çift taraflı ateşkesin süreceğini ve FUDC tarafından  listesi verilen politik tutsakların ve savaş esirlerinin serbest bırakılması konusunu tartışıp anlaşmaya varacaklarını düşündüklerini” de sözlerine ekledi.

Dutarte sürekli ortak bir ateşkes  anlaşmasına varmadan listesi verilen bütün politik tutsakları ve savaş esirlerini bırakamayacaklarını, ama hasta, yaşlı ve kadın tutsakların ve savaş esirlerinin serbest bırakılabileceğini ifade ediyor.

Filipinler Komünist Partisi-Yeni Halk Ordusu’nun bir karargahında düzenlenen konferans sürecinde Yeni Halk Ordusu’nun fotoğrafları da kamuoyu ile paylaşıldı.

FUDC temsilcilerinden ve Halkın Avukatları Ulusal Birliği avukatlarından olan Edre Olalia, “Bugüne kadar 5.000’den fazla kişinin uyuşturucu ile savaş politikası adı altında infaz edildiğini, bunun Nazi döneminde uygulanan Nazi değilsen imha edilirsin politikasının benzeri olduğunu, ayrıca bu infazların devletin altına imza attığı uluslararası insan hakları sözleşmelerinin ihlali anlamına geldiğini,  FUDC’nin bu politikayı Roma’da yapılacak olan üçüncü tur görüşmelerde masaya getireceğini” kamuoyuna açıkladı.

FUDC, Ulusal Ekonominin Geliştirilmesi kapsamında Toprak Reformu ve Kırsal Kalkınma alt başlığını köylü örgütleri ile, Sanayi ve Ekonomik Kalkınma alt başlığını da işçi örgütleri ile müzakere ettikten sonra oluşturduğu 84 sayfalık taslakla üçüncü tur görüşmelere katılacak.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.