Brezilya’da Liseliler Eğitim Reformuna Karşı 60’tan Fazla Okulu İşgal Etti

Brezilya’da ABD ve sermaye güdümünde gerçekleşen sivil-yargı darbesinin ardından iktidarın başına geçen Michel Temer’in neoliberal politikalara hız vermesi, toplumsal hareketlerdeki tepkileri büyütmeye, yaygınlaştırmaya ve militanlaştırmaya başladı.

Liseliler, zorunlu ders sayısını yarı yarıya düşüren ancak bu seçicilik ile eleştirel düşünceyi sıfırlamayı amaçlamakla eleştirilen ve “kamusal eğitime darbe” olarak nitelendirilen “federal eğitim” düzenlemesine karşı ayağa kalktı.

Telesurtv’nin haberine göre; liseliler, çoğunluğu güneydeki Parana eyaletinde olmak üzere 60’tan fazla okulu işgal etti. Gençlik hareketlerinin sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda, sadece Parana’da 50’den fazla okulun işgal edildiği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Sao Paulo’da yaklaşık 100 lisenin kapatıldığı kitlesel işgalleri hatırlatan eyleme öğretmenler ve avukatlar da destek verdi. Öğretmenler öğrencileriyle birlikte boykota katıldı, iş bıraktı. Avukatlar kolektifi Herkes İçin Haklar örgütü de liselilerin polisle karşı karşıya kaldıklarında neler yapmaları gerektiğine dair temel hukuki bilgileri anlatan bir rehber yayımladı.

Öte yandan Brezilyalı Ortaöğretim Öğrencileri Birliği de gıda ve tuvalet malzemeleri dahil olmak üzere işgallere yardımcı olunması için bağış çağrısında bulundu.

Çeviri: Diyar Saraçoğlu
Kaynak: http://sendika10.org/2016/10/brezilyada-liseliler-egitim-reformuna-karsi-60tan-fazla-okulu-isgal-etti/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.