Brezilya: #OcupaParaná Hareketi 285 Lise ve 4 Üniversiteyi İşgal Etti, Eğitim Emekçileri De Greve Hazırlanıyor

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Ayrıca öğrencilerin, Batı Paraná Eyalet Üniversitesi (Unioeste) ile Fronteira Sul Federal Üniversitesi (UFFS) dahil olmak üzere 4 üniversiteyi de işgal ettikleri bildirildi. Öğrenciler, kamu harcamaları bütçe payını 20 sene boyunca dondurmaya yönelik PEC241 sayılı yasa teklifin…”

Paraná İşgal Hareketinin verdiği bilgiye göre 13 Ekim Perşembe günü itibariyle işgal edilen devlet okullarının sayısı 285’eçıktı.**https://www.facebook.com/OcupaPr/posts/1806991612906450:0/**Ayrıca öğrencilerin, Batı Paraná Eyalet Üniversitesi (Unioeste) ile Fronteira Sul Federal Üniversitesi (UFFS) dahil olmak üzere 4 üniversiteyi de işgal ettikleri bildirildi. Öğrenciler, kamu harcamaları bütçe payını 20 sene boyunca dondurmaya yönelik PEC241 sayılı yasa teklifinin yanı sıra liseleri hedef alan eğitim reformu planını da protesto ediyorlar. Eyalet Eğitim Departmanı resmi verilerine göre ise şu anda Paraná Eyaletinde 180 okul işgal edilmiş durumda ve 170 bin öğrenci işgal edilmiş okullara kayıtlı olduğu için sınıflarına ara vermiş bulunuyor.**Sürekli yenilenen işgal hareketi haritası için bkz: http://ocupaparana.org//**

İşgal hareketinin giderek yaygınlaşması üzerine Federal Hükümet öğrenci sendikalarına müzakere çağrısı yaptı ancak öğrenci sendikaları temsilcileri her okulun kendi karar mekanizması olduğunu, dolayısıyla her okulun kendisinin karar vereceğini belirttiler.

Eğitim emekçileri de grevle işgal hareketine destek verecek.

12 Ekim Çarşamba günü gerçekleşen bir forumla Paraná Eyaleti devlet okullarında görevli olan öğretmenler 17 Kasım’da genel greve çıkma kararı aldılar.**http://pr.ricmais.com.br/dia-a-dia/noticias/professores-do-parana-aprovam-greve-geral-a-partir-do-dia-17-de-outubro//**Eğitimciler bu grevle Federal Hükümetin kamu çalışanlarının maaşlarını dondurmaya yönelik planını protesto etmeyi amaçlıyorlar.

Grevi önleyebilmek için Eyalet Hükümeti, Sendikalar Forum Koordinasyonu’na 11 Ekim’de yazı göndererek söz konusu planının askıya alındığını duyurdu. Ancak öğretmenler planın tamamen iptal edilmesini istiyorlar.

Haber: isyandan.org

Bir Yorum

  1. Pingback: Dünyadan Öğrenci Hareketleri Derlemesi

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.