Brezilya: Darbeye Karşı Direniş Gece Gündüz Sürüyor! Yollar Ateşe Verildi

brezilyaforatemer

Brezilya’da meclis darbesi ile geçici olarak görevden alınan Devlet Başkanı Dilma Rouseff’in mahkemesi süresince sokakları dolduran toplumsal hareketler darbe girişimini kınadılar. Darbeye karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ilan ettiler.

brezilyaforatemer2

Eylemciler önceki gece Sao Paulo’da yapılan gösteriye şiddetle saldıran polisi de kınadılar. Sao Paulo’da çatışmalar sabaha kadar sürdü.

brezilyaforatemer1

Topraksız İşçiler Hareketi (MST) ve Evsiz İşçiler Hareketi (MTST)’nin de içinde bulunduğu Korkusuzlar Halk Cephesi’nin çağrısı ile Brezilya’nın büyük şehirlerindeki ana yollar lastik yakılarak kesildi.

brezilya4

Brezilya Senatosu’nun atadığı bağımsız denetçiler, Rousseff’in bütçe açığını saklamak için mali kuralları ihlal etmediğini açıklamıştı. Dilma Rousseff ise çok sayıda siyasetçi ve iş adamının adının karıştığı Petrobras yolsuzluk soruşturmasının durdurulması için görevden alındığını savunuyor.

Hafta sonu Rousseff için nihai karar verilecek. Topraksız Kır İşçileri Hareketi (MST) ve Brezilya Halk Cephesi, halk güçlerinin kendilerine saldırıya geçecek olan darbe hükümetine karşı bütün güçleri ile mücadele edeceklerini  söylediler.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.