Arjantin: Yerli Politik Tutsak Milagro Sala Açlık Grevine Girdi

Yerli halklarının hakları için mücadele veren politik tutsak Milagro Sala hücre hapsinde tutulmasını protesto etmek için 12 Ağustos Cuma günü açlık grevine girdi. Sala, Eyalet Hapishane Servisi başkanı Victor Carlos Morales’in ifadesiyle ‘kötü davranışlarından’ ötürü bir haftayı aşkın süredir tecrit altında tutuluyordu.

Sala’yı destekleyen ‘Bizi Özgür Bırakın Hareketi’ (Let Us Be Free Movement) ise Sala’ya yönelik tecrit emrinin doğrudan eyalet valisi Gerardo Morales tarafından verildiğini ifade etti.

Macri döneminin ilk politik tutuklusu olan Sala parmaklıklar arkasında da eylemlerine devam etmiş ve diğer tutsakların haklarını savunarak hapishane yönetiminin öfkesini üzerine çekmişti.

Sala, Morales’in neoliberal politikalarına karşı bir ay boyunca sürdürdüğü oturma eyleminin ardından Ocak ayının başında kamu huzurunu bozmak suçuyla tutuklanmıştı. Arjantin’deki insan hakları savunucularına göre Sala’nın tutuklanması protesto hakkının gasp edilmesine bir örnek.

Vali Gerardo Morales sağcı Mauricio Macri’nin yandaşı olarak tanınıyor. Macri ise Sala’nın tutuklanmasını desteklediğini kamuoyuna açıklamıştı.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Argentine-Indigenous-Political-Prisoner-Begins-Hunger-Strike-20160813-0002.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.