Arjantin: Clarín İşçilerinin Direnişi

Arjantin’in en büyük medya grubu Clarín’de toplu işten çıkarmaya karşı direniş

Geçtiğimiz Pazartesi (16 Ocak) Buenos Aires’te, Arjantin’in medya devi Clarín’e ait matbaada (AGR-Clarín) çalışan işçiler işbaşı yapmak için tesise gittiklerinde polis barikatlarıyla karşılaştılar. Sendikalı 380 işçi Macri döneminde süregelen taşeronlaşmanın bir parçası olarak işten çıkarıldı.

Bünyesinde gazete, radyo ve TV istasyonları, kablolu yayın, internet hizmet sağlayıcıları ve matbaaları barındıran Grupo Clarín Arjantin’deki en büyük medya grubu ve 2015’te seçilen sağcı Mauricio Macri’nin kampanyasının destekçilerinden.

İşgal eylemi

İşçiler 16 Ocak Pazartesi günü işten çıkarıldıklarını öğrenmelerinin hemen ardından işe geri alınma talebi ile tesisi işgal etmeye karar verdiler. Sendika, Grupo Clarín’in finansal bir zorluk içinde bulunmadığının, toplu işten çıkarma için yasada tarif edilen şartların oluşmadığının ve şirketin en basit anlamıyla ucuz, esnek işgücü istediğinin altını çiziyor.

AGR-Clarín işçilerini ziyaret eden Plaza de Mayo Anneleri’nden Hebe de Bonafini | Foto: Agustina Salinas (Photos) / The Boxcar

Buenos Aires’teki grafik işçileri sendikası (FGB) direnişe geçen işçilere destek için 24 saatlik grev çağrısında bulundu ki üyelerin %83’ü greve katılım gösterdi. Yalnızca iki gün sonra, 19 Ocak Perşembe günü diğer sendikaların da katılımıyla binlerce işçi Çalışma Bakanlığına yürüdü.

19 Ocak’taki destek yürüyüşünden bir kare | Foto: Prensa ATE

Geçtiğimiz hafta içerisinde işgal eylemine destek giderek büyüdü. Plaza de Mayo Anneleri’nden insan hakları savunucusu 90 yaşındaki Hebe de Bonafini işçileri ziyaret etti. Yakınlardaki bir şilte fabrikasında çalışan işçiler tesisi işgal eden işçilere şilte temin etti. Sendikalardan ve işçilerden yiyecek yardımı aktı.

İşgalin ikinci gününde (17 Ocak), polis işçileri ve ailelerini dışarı çıkarmak için saldırıya geçti ancak yoğun saldırıya rağmen işçiler polisi içeri almadı.

Direnişi büyütmek

AGR-Clarín işçilerinin forumu, 22 Ocak 2017 | Foto: La Izquierda Diario

22 Ocak Cumartesi günü ise AGR-Clarín işçileri direnişin gelecek adımlarını tartışmak üzere forum gerçekleştirdi. Alınan kararlar şöyleydi:

  • Direniş kampına desteği büyütmek için toplumsal hareketler, sendikalar ve öğrenci örgütleri ile iletişime geçmek
  • İşten atılanlar geri alınana kadar tesisteki üretimin engellenmesi için grev hattını sağlamlaştıracak önlemler almak
  • Zorlu geçecek grev ve işgal sürecini desteklemek için grev fonu oluşturmak
  • Ana akım medyanın direnişe duyarsız kalması nedeni ile başta Kanal 13 merkezi olmak üzere Clarín grubuna ait bütün medya kuruluşları önünde eylem yapmak

Ulusal eylem günü

Dün (24 Ocak) AGR-Clarín işçilerinin grevine destek için çağrısı yapılan ulusal eylem günü kapsamında Buenos Aires, Cordoba, Santa Fe ve Mendoza’da Clarín grubuna ait kuruluşlar önünde protestolar gerçekleştirildi. Eylemlerin en çok ses getireni ise Buenos Aires ‘te, 25 numaralı otoban ve bulvarın eylemciler tarafından trafiğe kapatıldığı, Kanal 13 merkezine doğru yapılan yürüyüştü.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.