Arjantin: Çiftçiler Neoliberal Politikaları Protesto Etmek İçin Halka 10 Ton Meyve Dağıttı

Çiftçiler protesto amacıyla 10 ton meyveyi halka dağıttı, Buenos Aires, Arjantin, 23 Ağustos 2016 | Foto: REUTERS/Enrique Marcarian

Arjantin yerel tarımını sarsan kriz nedeniyle Rio Negro bölgesinden çiftçiler 10 ton meyveyi Buenos Aires’in ana kent meydanında halka dağıttılar. Çiftçiler, Macri hükümetinin yerel üretimi destekleyen ithal ürün vergisini iptal etmesine tepki gösteriyorlar.

Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Sebastian Hernandez, ‘tüketicilerin besin için yüksek fiyatlar verirken küçük üreticilerin sıkıntıyla kıvranmasına’ yol açan sistemi protesto etmek için 10 ton meyveyi kent meydanında halka bedava dağıttıklarını ifade etti.

*Çeviri: Çiftçiler Macri’nin politikalarını protesto için bedava mahsul dağıtıyorlar.

Macri’den önce Christina Fernandez de Kirchner döneminde çıkarılmış olan ithal ürün vergisi küçük yerel üreticileri ulusötesi tarım şirketlerine karşı koruyordu. Bu verginin iptal edilmesi nedeniyle yerel küçük üreticiler iflasa sürükleniyorlar.

Macri’nin Aralık ayında başa geçer geçmez ilk icraatı, 2002 yılında nüfusun %56’sını yoksulluğa sürükleyen neoliberal politikalara hız vermek ve ithalat vergilerini tekrar düzenlemek oldu.

Macri büyük tarım şirketlerine uygulanan vergiyi kaldırmakla kalmadı, ülkenin en büyük ithalat kalemlerinden olan soya fasulyesi üzerindeki vergiyi de düşürdü. Bu da yerel üreticinin rekabet edemeyeceği fiyatlarda ithal ürün akınına ve dolayısıyla da yerel üretimin baltalanmasına ve ülkenin gıda egemenliğinin tehlikeye girmesine yol açtı.

Haber: isyandan.org
Kaynak: Bu haberde http://www.telesurtv.net/english/news/Argentine-Farmers-Protest-by-Donating-22K-Lbs-of-Free-Fruit-20160823-0009.html ve http://in.reuters.com/article/argentina-agriculture-protests-idINKCN10Y21O sitelerinden yararlanılmıştır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.