Arjantin: Binlerce Kişi ‘Barış, Ekmek ve İş’ Talebiyle Yürüdü

Binlerce gösterici başkentte sokaklara çıkarak artan işsizlik, yüksek zam ve enflasyon oranlarından sorumlu tuttuğu Mauricio Macri hükümetine karşı yürüdü.

*Çeviri: 50 bin Arjantinli ‘ekmek, ev ve iş’ talebi ile Buenos Aires sokaklarını doldurdu.

7 Ağustos Pazar günü gerçekleşen yürüyüşte, Buenos Aires’teki Plaza de Mayo meydanına akan kitle ‘Barış, Ekmek, İş’ ve ‘Toprak, Ev, İstihdam’ yazılı pankartlar taşıdılar.

7 Ağustos tarihli hükümet karşıtı gösteriden bir kare | Foto: http://buenosairesherald.com/

Pazar günü gerçekleşen yürüyüş %500’lere ulaşan enerji zamları nedeniyle Macri hükümetine karşı yükselen grev ve gösteri dalgasının bir parçasıydı. Kasım ayında başa geçen Macri önceki hükümeti kamu harcamaları ve gereksiz işe alımlar nedeniyle suçlayıp ilk icraat olarak binlerce kamu personelini işten çıkarmış ve bütçe kesintilerine gitmişti. Birleşmiş Milletler’in ‘2015, Kalkınma İçin İstihdam’ başlıklı raporuna göre Arjantin Latin Amerika’daki en yüksek genç işsizlik oranına sahip.

Haber:isyandan.org
Kaynak: Bu haber http://videos.telesurtv.net/video/576951/argentinos-le-recuerdan-al-nuevo-gobierno-que-son-paz-pan-y-trabajo ve http://presstv.ir/Detail/2016/08/08/479005/Argentina-rally-unemployment sitelerinden derlenmiştir.
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.