Afro-Kolombiyalılar Ekonomik Adalet İçin Genel Grevde

Foto: EFE

Onlarca yıldır hükümetlerin görmezden geldiği, doğal kaynakları maden şirketleri tarafından talan edilen, çoğunluğunu yoksulluk içinde yaşayan Afro-Kolombiyalıların oluşturduğu Choco vilayeti 17 Ağustos’tan beri grevde.

Grevin ikinci gününde hayat durdu. Grevin örgütleyicisi olan Kurtuluş ve Onur İçin Halk Komitesi (The Civic Committee for Salvation and Dignity) yaşadıkları yeri Kolombiya’nın en yoksul gölgesi haline getiren adaletsiz ekonomik modelde köklü değişiklikler talep ediyor.

Komite bölgeye alt yapı, eğitim ve kamusal hizmet getirmeye söz veren hükümetin daha önce varılmış olan anlaşmaların (1987, 1994, 2000, 2009) hiçbirine uymadığının altını çiziyor. Vilayette içme suyu sıkıntısı var, 30 ilçeden 13’üne günde ancak birkaç saatliğine elektrik veriliyor. Bölgede sadece bir hastane var, onun da altyapısı yetersiz.

Hükümet bölgeden gelen çağrılara uzunca bir süre kulak tıkadıktan sonra grevin ikinci gününde vilayetin başkenti Quibdo’nun içişleri başkan yardımcısını eylemcilerle görüşmek üzere gönderdi . Komite ise bölge halkının yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik sağlam bir anlaşmaya varılmadığı sürece grevin devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: Bu haber http://www.telesurtv.net/english/news/Afro-Colombians-Maintain-General-Strike-for-Economic-Justice-20160818-0037.html sitesinden derlenmiştir.
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.