ABD: Yerli Halklar Dakota Petrol Boru Hattına Karşı Mücadeleyi Yükseltiyor

Yüzlerce yerli eylemci ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde yapılması planlanan Dakota petrol boru hattı projesi (Dakota Access Pipeline) sahasında toplanarak inşaatın başlamasını engelledi.

Bazıları atların üzerinde Sioux Kabilesinden yüzlerce gösterici davullar eşliğinde inşaat sahasında toplandı. Şimdiye kadar kabile halkından 16 eylemci tutuklandı. Tutuklananlar arasında Duran Kaya Sioux Kabilesi (Standing Rock Sioux Tribe) lideri David Archambault da yer alıyordu. Archambault bir gün göz altında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Ancak federal mahkeme 16 Ağustos Salı günü yatırımcı şirketin şikayeti üzerine göstericiler için uzaklaştırma kararı çıkardı.

Dakota boru hattının Kuzey Dakota, Güney Dakota, Iowa ve Illinois eyaletlerinden geçmesi planlanıyor. Boru hattından günlük 570 bin varil ham petrol aktarılması bekleniyor. Yerli halklar bu ay başlaması öngörülen boru hattı inşaatına kutsal sayılan topraklarını tehdit ettiği gerekçesi ile karşı çıkıyorlar. Boru hattı Sioux kabilesine ait toprakların yarım mil açığından, tam 209 nehri ve koyu keserek geçecek. Eylemciler proje nedeniyle yerli kabilelerinin yaşadığı toprakları besleyen su kaynaklarının kirleneceğini ifade ediyorlar.

Sioux kabilesi üyeleri mahkemenin yasaklamalarına rağmen topraklarını savunmak için enerji şirketlerine karşı direnmeye ve mücadeleye devam ediyorlar.

Haber: isyandan.org
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.