ABD: Üniversite Öğrencileri Irkçı Konuşmacıyı Protesto Etti

Teksas A&M Üniversitesi (TAMU) kampüsünde konuşma yapmaya gelen ırkçı ‘alt-right’ (alternatif sağ) grubundan Richard Spencer’ın konuşması öğrenci merkezi önünde toplanan yüzlerce öğrenci tarafından protesto edildi.

Konuşma başlamadan önce konuşmanın yapılacağı binanın önünde toplanan göstericiler ‘Beyaz, Latin, Asyalı, Siyah, işçiler birleşmeli’, ‘Kampüste ırkçı istemiyoruz’, ‘Richard Spencer gitmeli’ sloganları attılar. Özel tim bina dışında etten duvar örerek öğrencilerin binaya girmesini engelledi ve salona girmeye çalışan öğrencilere saldırdı. Daha sonra yapılan açıklamada polisin iki kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

Yaklaşık 400 kişinin toplandığı salonda beyaz bir öğrenci elinde Hitler’e doğrultulmuş bir silahın resmedildiği bir pankartla ayağa kalkarak Spencer’ı protesto etti. Siyah öğrenciler de bu protestoya katıldı. Spencer’ın destekçileri ile anti-faşistler arasında arbede yaşandı. Polis anti-faşist eylemcileri zorla binadan çıkarmaya kalkıştı ve direnen öğrencilere saldırdı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.