ABD: Tüm Yasaklamalara Rağmen Dakota Boru Hattına Karşı Yerli Halklar Birleşiyor

Dakota boru hattına karşı direniş, 15 Ağustos 2016 | Foto: Unicorn Riot

Federal Mahkeme Dakota petrol boru hattına karşı yapılan gösteriler için verdiği yasaklama kararını iki hafta daha uzatırken yerli halkların dayanışması ve direnişi her geçen gün büyüyor. Tam 60 kabileden direnişçiler işgal eylemine katılırken 87 kabile de Standing Rock Sioux Kabilesinin direnişine destek açıklaması yaptı.

*Çeviri: Yerli halkların aylardır süren mücadelesi sonucu Dakota boru hattı projesi kısmi olarak durduruldu. 

Dört eyalet üzerinden geçmesi planlanan boru hattının ekosistemi baltalayacağını ve su kaynaklarını kirleteceğini savunan binlerce eylemci Kutsal Taş Ruhu kampında nöbet tutmayı sürdürüyor. En az 60 kabilenin katıldığı işgal hareketi, 1973 yılındaki Pine Ridge yerleşkesinde yaşanmış direnişten sonraki en büyük yerli halk isyanı. Militan yerli hareketinin 1973 yılında başı çektiği direniş yerli politik tutsak Leonard Peltier’in tutuklanmasıyla sonlanmıştı.

Nisan ayında başlayan işgal hareketi süresince şimdiye kadar 29 kişi gözaltına alındı, yerli eylemcilere karşı silahlı devriyeler konuşlandırıldı ve OHAL ilan edildi. Dahası FBI istihbarat toplayan uçaklara karşı lazer kullanılmasına yönelik soruşturma bile başlattı.

İnşaatın başlayacağı arazide işgal eylemi sürerken kabilenin gençleri de boru hattına karşı başlattıkları yürüyüşte Washington’a varmak üzereler.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.