ABD: Sioux Kabile Konseyi Üyesi Şerife Cevap Verdi

Dakota+Access+Pipeline+Protest1

Oturan Kaya Sioux Kabile Konseyi üyesi Joe Dunn, Morton County Şerifi Kyle Kirchmeier’in yol kesme ve kontrollerin insanların haklarını koruduğuna dair yorumlarına cevap verdi. Açıklamasından bazı pasajlar aşağıdadır:

Şerif Kyle Kirchmeier’in KFYR televizyonunda 17 Ekim 2016 tarihinde söylediklerine cevap vermek istiyorum.  Şerif “Yol kesme ve kontrollerin halkın haklarını kullanmasını etkinleştirdiğini” söylüyor. Şerife Oturan Kaya Siouxlarının da “halk” olduğunu ve kendi haklarımızı savunduğumuzu hatırlatmak isterim.

Bizim eylemimiz farklı toplumsal kesimleri birleştirmiş, kabilemiz ile kabilemizden olmayan bölge sakinleri arasındaki ilişkileri yeniden kurmuştur.   Kuzey Dakota’daki eyleme Sioux’lar ve  diğer kabilelerden çok büyük katılım olmuştur.

Yolların kapatılması sonucu otobanlarda polis  “Nereden geliyorsun” ve “Nereye gidiyorsun” diye gelenleri sorguluyor. Yan yolları kullanmak zorunda kalıyoruz. Yan yolları  kullanmak zorunda bırakılmamızın hiçbir haklı gerekçesi olamaz.  Yan yolları kullamanın nasıl risk taşıdığını biliyoruz. Derilerinin renklerinden dolayı yollarını çok fazla uzatmak zorunda kalanları biliyoruz. Oturan Kaya ve diğer bölgelerde çocuklarımızın devam ettiği okullarda yapılan ırk ayrımını biliyoruz. Bütün bunların Şerif’in ofisinden planlandığını da biliyoruz.

Şerif, yerli halkın haklarının bu yol kesme ve kontrolünden “etkilendiğini” düşünüyor musun? Sana anayasa ile yönetilen ABD’de yaşadığımızı hatırlatmak gereği bile duymuyorum. Anayasaya göre bütün yurttaşlar eşittir, sadece senin seçtiklerin değil.

Kaynak: http://www.kfyrtv.com/content/news/Standing-Rock-Sioux-Tribe-responds-to-Morton-County-County-Sheriffs-comments-on-road-blocks-affecting-rights-397503271.html linkinden yararlanılarak düzenlenmiştir.
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.