ABD: Jericho Hareketi

Tüm politik tutsaklara özgürlük!

Jericho, ABD hükümetinin ısrarla reddettiği politik  ve savaş tutsaklığının tanınması ve bu politik ve savaş  tutsakların  özgürlüğünü amaçlayan  bir harekettir.

Jericho Hareketi, politik tutsaklar Jalil Muntaqim, Baba Herman Ferguson ve Safiya Bukhari tarafından 1998 baharında yapılan Beyaz Saray’a ulusal yürüyüş çağrısından sonra büyüdü. Çağrı 1996 yılında Yeni Afrika Geçici Hükümeti ve Yeni Afrika Özgürleşme Cephesi üzerinden yapılmıştı, fakat örgütleyiciler bu fırsatı, genel olarak tüm politik tutsaklarla ulusal bir dayanışma örmek için bir başlangıç olmasına karar verdiler.

Jericho Yürüyüşü

Jericho98, 50’den fazla örgüt, savunma komiteleri ve gruplarının kollektif bir işiydi,  64 Jericho Örgütlenme Komitesi ve Jericho öğrencileri, ABD tarafından tutsak edilmiş politik tutsaklar ve savaş tutsaklarının serbest bırakılmasını sorun ettiler ve Beyaz Saray’a başarılı bir ulusal protesto ve yürüyüşü organize ettiler.

Jericho Örgütlenme Komitesi’ni oluşturanlar, eyleme ABD’nin dört bir tarafından katılan kişiler kadar çeşitliydi. Jericho Hareketi, ırkçılık, sınıf baskısı ve her türlü baskıya karşı mücadelenin başarıya ulaşması için, hiçbir politik tutsağın tek başına kalmamasına dönük bir hareket olması gerektiği yönünde oldukça nettir.

Yeni Bir Mücadelenin Başlangıcı

27 Mart 1998 protestosu, bu politik tutsakları desteklemek ve tanınmaları, serbest bırakılmalarını talep etmek için yeni bir mücadelenin başlangıcı oldu. Sağlıksız barınma ve yetersiz ya da hiç olmayan tıbbi yardım, kaliteli eğitim eksikliği, polis şiddeti ve özgürlük, bağımsızlık adına örgütlenen insanların katledilmesi gibi durumlara karşı sokak hareketlerinde bulunan yüzlerce kişi şu anda cezaevlerinde. Bu kişiler Kara Panter Partisi (Black Panther Party), La Raza Unida, FALN, Los Macheteros, Kuzey Amerika Anti-Emperyalist Hareketi (North American Anti-Imperialist Movement), 19 Mayıs, AIM, Siyah Kurtuluş Ordusu (Black Liberation Army) vb. örgütlerden ve politik inançları ve özgürlük mücadeleleri sebepleri ile tutsaklar.

Yapılacak Çok İş Var

Eylem bittikten sonra, esas iş başladı. Bu işin etrafından bir araya gelen Jericho Örgütlenme Komitesi, bu politik tutsakların varlığı ile ilgili insanları bilgilendirmeye devam ediyor. İnsanları Beyaz Saray’a yönlendirmek için bir araya gelen hareket, politik tutsaklarımızın demir parmaklıklar ardında desteksiz kalmasına daha fazla izin vermeyeceğimizi ve onların özgürleşmesi için yapılacak işlerin olduğunu fark ettiğimizde, kitle örgütlenmesi için bir araca dönüştü.

Şu anda Jericho Örgütlenme Komiteleri Albuquerque, NM, Chicago, IL, Los Angeles, CA, New York, NY, Portland, ya da Richmond VA ve Italya’da, ayrıca ülke genelinde hareket eden yerel komiteler ile sürüyor. Ayrıca, halka politik tutsakların davalarını anlatmak için yerel savunma komiteleri ile birlikte çalışıyor. Jericho, örgütler arasında bir bağ kuruyor … ve bu tam da gücümüzü aldığımız yer.

Jericho Hareketi ile ilgili daha fazla bilgi için:
www.thejerichomovement.com • richmondjericho@gmail.com 

Kaynak: http://www.thejerichomovement.com/jericho.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.