ABD: #FightFor15 Hareketi 340 Şehirde İş Bırakma Eylemi Örgütlüyor

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“onbinlerce işçinin 29 Kasım’da, Chicago’daki O’Hare ve New Jersey’deki Newark Liberty de dahil olmak üzere 20 faklı havalimanında protestolara katılmaya hazırlandığını açıkladı. Havaalanlarındaki grevin yanı sıra fast-food çalışanları, ev ve çocuk bakımı işçileri …”

Fight for 15 hareketi,**https://isyandan.org/haberler/15-mucadelesi-yasanabilir-ucret-talep-eden-isciler-icin-dunya-eylem-gunu//**onbinlerce işçinin 29 Kasım’da, Chicago’daki O’Hare ve New Jersey’deki Newark Liberty de dahil olmak üzere 20 faklı havalimanında protestolara katılmaya hazırlandığını açıkladı.

Havaalanlarındaki grevin yanı sıra fast-food çalışanları, ev ve çocuk bakımı işçileri de asgari ücret mücadelesi ve sendikal haklar için 340 şehirde yapılması planlanan kitlesel greve katılacak.

Kansas City’de bir McDonald’s çalışanı olan Terrence Wise Trump’ın seçilmesinin hareketin kararlılığını daha da perçinlediğini ifade ediyor: “Cinsiyetçiliği ve ırkçılığı reddediyoruz. Arkadaşlarımızın, ailelerimizin sınır dışı edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu olmayacak”. Wise sözlerine şöyle devam ediyor: “29 Kasım’da görülmüş en etkili grevi ve protestoyu gerçekleştireceğiz. ”

Öte yandan hareketin örgütleyicilerinden Kendall Fells hedeflerinin sadece Trump olmadığının altını çiziyor: “Bizim asıl mesajımız Kongredeki Cumhuriyetçilere, yasa koyuculara, McDonald’s zincirine, havayolu şirketlerinedir. Tek bir kişi ile kısıtlı değildir. ”

Tampa, Florida’da öğretmen olan LiAnne Flakes tutuklanmak pahasına düşük ücretleri protesto edeceğini beyan ediyor: “Saatine ancak 12,50 dolar kazanıyorum. Florida eyaletindeki saatlik asgari ücret 8,05 dolar ki bu sağlıklı gıdaya erişememem ve kira artışına bağlı olarak evsiz kalmam demek. ”

29 Kasım’daki grev, 2012 yılında fast-food işçilerinin iş bıraktığı ve tarihe Fight For 15 hareketinin ilk büyük eylemi olarak geçen eylemin dördüncü yıl dönümünde gerçekleştirilecek.

Kaynak: Bu haber https://www.theguardian.com/us-news/2016/nov/21/fight-for-15-protest-strike-thanksgiving-trump sitesinden derlenmiştir.
Etiketler: ,

Bir Yorum

  1. Pingback: ABD: #FightFor15 Hareketi’nden Bir Günlük Genel Grev

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.