ABD: 9 Eylül Hapishane Genel Grevi İçin Anarşistlerden Uluslararası Dayanışma Çağrısı

9 Eylül’de, Attica Hapishane isyanının 45’inci yıl dönümünde tüm ABD’deki tutsaklar köleliğe karşı iş durdurma eylemi başlatacaklar. Tutsaklar sadece daha iyi şartlı tahliye ve yaşam koşulları için değil hapishanedeki kölelik düzenini yıkmak için de mücadele verecekler. Tutsaklar köleliği kaldıran 13’üncü Yasanın aynı zamanda mahkumların yok pahasına çalıştırılmasının önünü açarak başka bir tür kölelik düzeni doğurduğunu savunuyorlar. Tutsaklar fosil yakıt, fast food, bankacılık ve askeriye gibi kilit endüstrilere milyarlarca dolar kazandıran hapishane köleliğinin aslen ırkçı köleliğin devamı olduğunu vurguluyorlar.

13’üncü Yasanın geçmesi ile birçok eski köle sudan sebeplerle yine hapse atılmış ve tekrar köleliğe mahkum edilmişti. Bir yüzyıl sonra Uyuşturucu Savaşı, taşeronlaşma, finansallaşma, serbestleşme vb. ekonomik değişimler nedeniyle artan işsizlik oranı kadar 60 ve 70’lerde yükselen siyah isyanla daha çok insanı hapse atarak başa çıkmaya çalıştı. Bu arada devlet ve şirketler de artan hapishane nüfusuna devasa kar getiren bedava iş gücü olarak bakmaya başladılar.

Şu anda her yüz Amerikalı yetişkinden biri parmaklıklar arkasında ve çok daha fazlası şartlı tahliye gözetiminde, ev hapsinde veyahut göçmen toplama merkezlerinde. Hapishane nüfusunun çoğunluğunu siyahlar, Latinler, yerliler ve yoksullar oluşturuyor. Şu anda ABD hapishanelerinde Amerikan iç savaşı öncesi kölelik dönemi hapishanelerinde olduğundan daha çok siyah mahkum var. İşte bu koşullar tutsakları bu grevi örgütlemeye itiyor.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var: 9 Eylül için bir çok grup çağrıda bulundu ancak genel olarak tabandan örgütlenen Özgür Alabama Hareketi (Free Alabama Movement -FAM) gibi ABD hapishanelerine yayılan tutsak hareketi öne çıktı. Anarşistler ise düzenledikleri açlık grevleri, iş durdurma eylemleri ve Holman Hapishanesi ayaklanması gibi isyanlarla grevin örgütlenmesinde önemli rol oynadılar. Anarşist Siyah Haç (ABC) ve ABD hapishanelerinde yaklaşık 1.000 üyesi bulunan Tutsak İşçiler Örgütlenme Komitesi (IWOC) de grevi destekliyor. Grevi desteklemek için anarşistler aynı zamanda konferanslar ve başka eylemler de örgütledi.

Ancak yine de dayanışma için uluslararası anarşist hareketin desteğine ihtiyaç var. Tüm dünyada yoldaşlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz. Bütün örgütlerden, federasyonlardan, sendikalardan, bireylerden harekete geçmelerini ve grevi yaymaya yardımcı olmalarını talep ediyoruz:

  • Ülkenizdeki bir ABD elçiliği, ABD temsilciliği veya askeri üssü önünde eylem düzenleyin ve onlara hapishane grevinin bütün dünyada destekçileri olduğunu gösterin.
  • Yerel bir hapishane önünde gürültü eylemi düzenleyin.
  • ABD hapishanelerindeki emek sömürüsünden kar eden şirketleri ifşa eden eylemler düzenleyin: McDonald’s, Wendy’s, Victoria’s Secret, American Airlines, Avis, Walmart, Microsoft, Nike, Nintendo, Honda, Pfizer, Whole Foods, Aramark, AT&T, Sprint, Verizon, Fidelity Investments, Saks Fifth Avenue, JCPenney, Kmart, Macy’s ve pek tabi ki hapishanedeki iş gücü yönetiminden sorumlu federal hükümet şirketi UNICOR.
  • Yazılamalar, afişler ve posterlerle grevi çevrenizde duyurun.

Grev 9 Eylül’de başlayacak ama uzun sürecek. Tutsaklar şimdiden baskı altında ve bazı örgütleyiciler tecride kondu, FBI tacizlerine maruz kaldılar. Dışarıda ve çevremizde dayanışmayı genişleterek tutsakları desteklemek bize düşüyor. Grev 10 Eylül’de sona ermeyecek, o nedenle bu uzun yol için hazırlanmamıza yardım edin.

Çok Yaşa Anarşi!

Hapishanelere Ateş!

Herkes için özgürlük!

Kaynak: https://en-contrainfo.espiv.net/2016/08/26/call-for-international-anarchist-action-in-solidarity-with-us-prison-strike/

Bir Yorum

  1. Pingback: ABD Hapishane Grevi Ve Dayanışma Eylemleri

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.