Makaleler

Makaleler

 • ‘Yeni Soğuk Savaş’ filan… Ergin Yıldızoğlu

  ‘Yeni Soğuk Savaş’ filan… Ergin Yıldızoğlu

  ABD ile Çin arasında, Huawei’yi hedef alan yaptırımlarla birlikte, ticaret / teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, bir hegemonya mücadelesi sürecine ait oldukları varsayımından hareketle, “Yeni Soğuk Savaş”, “Dijital Demirperde”kavramlarını gündeme getirdiler. Birçok yorumcu, örneğin, tarihçi Niall Ferguson, bu gelişmelerin uluslararası serbest ticaret rejimine ve küreselleşmeye büyük zarar verebileceğini kaygıyla vurguluyor. Bu kaygılar haklıdır ama bunlar,Devam …Devam »
 • Çözümsüzlük, Derinleşen Emperyalist Rekabet ve Direniş, Çetin Durukanoğlu

  Çözümsüzlük, Derinleşen Emperyalist Rekabet ve Direniş, Çetin Durukanoğlu

  Piyasalara pompalanan nakit para, silahlanma, bölgesel savaşlar ve çatışmalar emperyalist ülkeler ve üst yeni-sömürgeleri1/yeni-sömürgeleri/sömürgeleri içinde yüzdükleri krizden çıkmaları için yeterli olmamaktadır. Yerel ve bölgesel her çatışma emperyalist blokları daha hızlı biçimde karşı karşıya getirmektedir. ABD’nin nükleer silahsızlanma anlaşmasından çekilmesi bu gerçekliğin ifadesi olmaktadır. 2018 yılının Mayıs ayında yapılan aşağıdaki değerlendirmeDevam …Devam »
 • Tezgâhlık İşler ve Sudan Gerekçeleri, Fehim Taştekin

  Tezgâhlık İşler ve Sudan Gerekçeleri, Fehim Taştekin

  Sudan’a ulaşma kanalları olan devletler geçiş sürecini maksimum düzeyde yönlendirmek için boş durmayacaktır. Amerikan yönetimi temasa geçeceğini duyurdu. İstihbarat düzeyinde zaten temasları vardır. Suudi Arabistan, askeri konseye destek verip insani yardım göndereceğini duyurdu. Türkiye, Beşir’le kurulan köprülerin yeni aktörlerce yıkılmaması için temenni modunda bekliyor. Türkiye’nin hakim siyasal ikliminde olay çözümlemek çokDevam …Devam »
 • Yeniden Merhaba

  Yeniden Merhaba

  Bir süredir ara verdiğimiz yayınımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeniden başlarken yayın akışında da belirli bir değişiklik yapıyoruz. isyandan.org 2019 Mayıs ayından başlamak üzere belirli periyotlarla dosyalar hazırlayacak, dosya aralarında ülke, kıta bazlı haberleri yetiştirebildiği ölçüde yapmaya devam edecek. 2007-2008’den beri emperyalist-kapitalist sistemin içinde olduğu kriz, yerkürenin çeşitli yerlerinde yoğunlaşarakDevam …Devam »
 • Teknoloji ve İşçi Gücü

  Teknoloji ve İşçi Gücü

  Teknoloji İşçileri Koalisyonu’ndan Ari Laurel, kolektif kurtuluş için bir yöntem olarak Xenofeminist [1]Xenofeminizm (XF), çalışma grubu Laboria Cuboniks tarafından başlatılan, cinsiyetçilik karşıtı, anti-naturalist, teknomateriyalist bir posthümanizm oluşumudur. Var olmaya değer bir toplumun feminizmi temel prensip olarak alması gerektiğini varsayan bir dünya düzenini inşaa etmek üzere çalışır. Bu proje, geniş bir yelpazedeDevam …Devam »
 • Venezuela: Anavatanı ‘İnşa Etmek’: Üretken İşçiler Ordusundan Sergio Requena ile Söyleşi, Cira Pascual Marquina

  Venezuela: Anavatanı ‘İnşa Etmek’: Üretken İşçiler Ordusundan Sergio Requena ile Söyleşi, Cira Pascual Marquina

  Venezuel analysis’deki bu röportajda, hem devlete ait hem de işçiler tarafından kontrol edilen endüstriyel tesislerin yeniden harekete geçmesi için mücadele veren gönüllü işçiler inisiyatifinde merkez konumdaki bir kişi ile konuştuk. Üretken İşçiler Ordusu’nda biz, politik ve sosyal özveriyi emekle bir araya getiren bir praksisle, örneklerle öğretiyoruz. Üretken İşçiler Ordusundan SergioDevam …Devam »
 • Brezilya’da Kooperatif Ekonomileri, UNISOL Kooperatif Ağı, Carl Ratner

  Brezilya’da Kooperatif Ekonomileri, UNISOL Kooperatif Ağı, Carl Ratner

  25 Haziran 2015 tarihinde Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde Unisol adında bir kooperatifi ziyaret ettim. İlerici siyasi hareketin ve sendikal hareketin bir parçası olan Unisol, Kooperatifler ve Dayanışma İşletmeleri Birliği anlamına geliyor. Kooperatif, İşçi Partisi (PT) ile Metal İşçileri Sendikası tarafından kurulmuş. Metal işçileri sendikası, Amerikan İşçileri Federasyonu’na benzer şekilde MerkezDevam …Devam »
 • Sendikalar ve Kooperatifler: Demokratik İşyerlerinin İnşaası İçin İşbirliği, Lisabeth Ryder

  Sendikalar ve Kooperatifler: Demokratik İşyerlerinin İnşaası İçin İşbirliği, Lisabeth Ryder

  İşçi örgütlenmeleri olarak hergün sahada işçilerin hayatlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz; hakları eriyen, güvencesiz ve esnek işgücünün ihtiyaçlarını sağlamak adına işçiler için yeni araç ve alternatif arayışındayız. Yenilikçi önderlik ruhuna uygun şekilde işçi hareketinin, daha geleneksel işçi örgütlenmesi yöntemlerine eklemlenecek ve Amerikan işçi sınıfına tekrar hayatlarının kontrolünü geri verecek alternatifDevam …Devam »
 • Kongo: Koltan Madenciliği ve Sendikal Hareket

  Kongo: Koltan Madenciliği ve Sendikal Hareket

  Gündelik hayatımızı kolaylaştıran hatta çoğumuz için olmazsa olmaz vazgeçilmez olan cep telefonları, bilgisayarlar, dijital oyun makinaları hangi süreçlerin üzerinden geçip hayatımıza girmektedirler?  1990’ların sonunda İtalya’da bir ilkokulda küreselleşme nedir sorusu ile bir kompoziyon ödevi verilir. Çocuklardan biri “oyun oynarken giydiğim Nike ayakkabıyı benim yaşımda bir çocuğun gündelik 2 dolara üretmesiDevam …Devam »
 • Güney Kore: 2016 Mumışığı Gece Eylemlerinden Beri Güney Kore Emek Hareketinin Yönü, Song Ho-joon

  Güney Kore: 2016 Mumışığı Gece Eylemlerinden Beri Güney Kore Emek Hareketinin Yönü, Song Ho-joon

  Güney Kore’de 2016 Kasım’ında aniden Mumlu Gece Eylemleri başladı. Milyonlarca insan iki ay içinde aşırı sağcı Park Geun-Hye hükümetini göndermeyi başardı. Ardından gelen liberal Moon Jae-in yönetimi sistemin izin verdiği sınırlar dahilinde yeni bir politik atmosfer yarattı. Emek hareketi militanları bu yeni atmosferi devrimci amaçları için nasıl kullanabileceklerine ilişkin sorularıDevam …Devam »
 • Teknoloji ve Oyun Endüstrisi Çalışanları Örgütleniyor

  Teknoloji ve Oyun Endüstrisi Çalışanları Örgütleniyor

  Geçtiğimiz bir veya iki yıl içinde, teknoloji ve oyun endüstrisi çalışanlarının çalışma yaşamlarında bir dizi büyük dönüşüm yaşandı. Bu işçilerin güvencesiz sözleşmelere, cinsel tacize ve çalıştıkları endüstrideki iş etiğine dair toplu örgütlenmeleri ve seslerini duymaları için küresel çapta bir çaba sarfedildiği yeni yeni ortaya çıkıyor. Daha önce Marksist çevreler içindeDevam …Devam »
 • Bu Bir Genel Grev Değil Feminist Grevdir: Kadınlar Durursa Dünya Durur, Filiz Karakuş

  Bu Bir Genel Grev Değil Feminist Grevdir: Kadınlar Durursa Dünya Durur, Filiz Karakuş

  Grevin en büyük kazanımı, bir daha İspanya’da yeniden üretim alanını kapsamayan bir greve genel grev denemeyeceğini göstermiş olmasıydı. Bu tarihten itibaren üretim kapsamına indirgenen bir grev her zaman “kısmi grev” olacak. İspanya’da bu yıl 8 Mart’ta 6 ila 8 milyon arasında kişinin katıldığı feminist bir grev yapıldı. İspanyalı feministler İzlandalı,Devam …Devam »
 • Taban Örgütleri, Komiteleri, Ağları, Eylem Grupları, Meclisler ve Özyönetim

  Taban Örgütleri, Komiteleri, Ağları, Eylem Grupları, Meclisler ve Özyönetim

  Neden yeni tip örgütlenmeler? 1990’lardaki dünya ölçeğindeki tarihsel yenilgiden sonra uzun zamandır siyasete mesafe koyan çok geniş yığınlar dünya genelinde sermayenin artan saldırıları karşısında hayatta kalma mücadelesi verirken, buna denk düşen örgüt ve mücadele biçimleri geliştirdiler. Bu örgüt ve mücadele biçimleri 19. yy da proletaryanın ortaya çıkardığı sendikalar ve kooperatiflerin yeni tarihselDevam …Devam »
 • Hindistan: 150 Milyon İşçi Seçimlerden Önce Hükümeti Protesto İçin Genel Greve Gitti

  Hindistan: 150 Milyon İşçi Seçimlerden Önce Hükümeti Protesto İçin Genel Greve Gitti

    Hindistan’da sendikalar çalışma koşullarını protesto etmek için 8-9 Ocak tarihlerinde ülke genelinde genel grev düzenlediler. ITUC üyesi INTUC, HMS ve SEWA’nın diğer sendikalar ile birlikte milyonlarca işçiye hoşnutsuzluklarını ifade etmek için sokağa çıkma çağrısı yapması, seçim öncesi hükümetin üzerindeki baskıyı artırdı. Greve, bütün işkollarından işçiler, çiftçiler, öğretmenler, liman, banka,Devam …Devam »
 • Dünyadan Göçmen Hareketi

  Dünyadan Göçmen Hareketi

  Ortadoğu ve tabi ki Suriye başta olmak üzere tüm coğrafyalardaki emperyalist çatışmalar dünya nüfusunun büyük bir kısmını  mültecileştirdi. Ancak #RefugeeCrisis başlığı ile dünya gündeminde tırmanan bu kriz hergün bombalanan Afganistan topraklarından, sömürülen Afrika ve latin Amerika ülkelerinden ve tabi ki işgal altındaki Filistinden gelen ve uzun yıllardır süren akınların sadeceDevam …Devam »
 • Muzomuhle Ntuli: Eko-Marksizm ve Ormansızlaştırma

  Muzomuhle Ntuli: Eko-Marksizm ve Ormansızlaştırma

  Makale, ormansızlaştırma ve bunun toprak erozyonu, hava kirliliği üzerindeki etkilerini, tarım ve hayvancılığa yönelik tehditlerini değerlendirmek için Eko Marksist perspektiften yararlanmaktadır.  1. Giriş Dünya değişmektedir. Birçok ülke 21. yy’da modernleşmekte ve yeni yaşam biçimlerine adapte olmaktadır. Nüfus artışı had safhadadır ve moderniteyle gelen bütün sosyal, ekonomik ihtiyaçları karşılamak için sürekli birDevam …Devam »
 • Tohum Mühendisliği ve Küresel Piyasalara Bakış, Afrikalı Çiftçileri Neler Bekliyor?

  Tohum Mühendisliği ve Küresel Piyasalara Bakış, Afrikalı Çiftçileri Neler Bekliyor?

  Afrikalı çiftçiler, genetiği ile oynanmış tohumların artması ve küresel agro-kimyasal şirketlerinin Afrika tarım sektörünü ele geçirme hırsı yüzünden ciddi tehlikelerle karşı karşıya. Özet Üç roundluk küresel kimya şirketi evliliklerinin son halkası Monsanto-Bayer birleşmesiydi. Bu şirketler biyo-teknoloji, zirai tohum ve tarımsal veri alanında pazar paylarını arttırmak için güçlerini birleştiriyor ve yarışıDevam …Devam »
 • Nikaragua Medya Kolektifi Koordinatörü Sefton: ABD Venezuela Taktiğini Nikaragua’da Uyguluyor

  Nikaragua Medya Kolektifi Koordinatörü Sefton: ABD Venezuela Taktiğini Nikaragua’da Uyguluyor

  Röportaj: Ömür Şahin Keyif Orta Amerika ülkesi Nikaragua’da nisanda sosyal güvenlik reformu tasarısına karşı başlayan eylemler devam ediyor. Devlet Başkanı Daniel Ortega tasarıyı geri çekse de protestolar sağ muhalefetin kışkırtıcı eylemleriyle büyüdü. Sokakta silahlı çetelerin, siyasi arenada sağcı liberal partilerle iş çevrelerinin başını çektiği muhalefet, başkanlık süresi 2021’de dolacak Ortega’nınDevam …Devam »
 • Oktay Tüm* : Food Coop Belgesel Filmi ve Gıda Kooperatifi Deneyimi Üzerine Değerlendirmeler

  Oktay Tüm* : Food Coop Belgesel Filmi ve Gıda Kooperatifi Deneyimi Üzerine Değerlendirmeler

  Proleter devrimler ve halk ayaklanmaları çağının sönümlenmeye başladığı böylesi bir dönemde, emperyalist kapitalizmin başkenti New York’ta kurulan PSFC, bize kooperatifçilik deneyimi ve pratikleriyle ilham veriyor. 2007 yılında gıda fiyatlarının artışı ve ardından gelen 2008 ekonomik krizi ile birlikte, temiz, sağlıklı ve adil fiyatlı gıdaya erişim sorunu 30’a yakın ülkede ayaklanmalaraDevam …Devam »
 • Robot Teknolojisi, Yapay Zeka ve Emek Cephesi Açısından Mücadele Olanakları

  Robot Teknolojisi, Yapay Zeka ve Emek Cephesi Açısından Mücadele Olanakları

  Kapitalizm Nedir? Ve Neden Yapısal Olarak Teknolojiyi Geliştirir? Kapitalizm azâmi kar için meta üretimidir.  Meta nihai tüketici için kullanım değeri ve ilk üretici için değişim değerinden oluşmaktadır.  Üretici kullanmak için değil satmak için üretim yapar. Nihai tüketici ihtiyacını karşılamak için metayı satın alır. Alım satım nesnesi olan metalar piyasada olduğundaDevam …Devam »
 • Dünyada Emperyalist Rekabetten Kaynaklanan Kaos, Olasılıklar ve Direniş

  Dünyada Emperyalist Rekabetten Kaynaklanan Kaos, Olasılıklar ve Direniş

  Egemenler cephesinde rekabet; belirsizlik, öngörülemezlik ve anlık hamleler, ilişkilerin geleceğini belirlemeyi sürdürüyor. 2008’den beri içine girilen kriz bizzat sermayenin önündeki asıl engelin sermaye olduğunu bir kez daha teyit ediyor. Sıkı para politikaları mali disiplin vs. gibi pansuman tedaviler süreci biraz daha öteleyerek derinleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Kar oranlarının düşmesiDevam …Devam »
 • Fransız Baharı İşaretleri – Cole Stangler

  Fransız Baharı İşaretleri – Cole Stangler

  Bir grev dalgası ve bir öğrenci isyanı son günlerde Fransa’yı sarstı – ama bunlar Macron’un programına karşı ilk gerçek karşı çıkışı getirir mi? Sadece demiryolları değil. Üniversite kampüslerinden süpermarketlere ve havalimanı terminallerine, Fransa içten içe kaynıyor. Tüm belirtileriyle birlikte uzun ve yoğun geçeceğini vaat eden hayli sembolik bir mücadele olanDevam …Devam »
 • Ali Mazrui’nin Bakış Açısıyla Doğu Afrika’nın Oromoları

  Ali Mazrui’nin Bakış Açısıyla Doğu Afrika’nın Oromoları

  Oromo halkı Etiyopya politik sahnesinde etkili bir güç olamazken Amhara ve Tigrinya halkı imparatorluk yönetimine hakim oldular. Bununla birlikte Oromoların atalarından gelen demokrasi ilkesi – bir nesil 8 yılda değişim ya da 8 yıl yönetimde kalma ilkesi – pek çok ülkeyi etkiledi ve bir zamanlar Etiyopya politikalarında da etkili olmuştu.Devam …Devam »
 • Marielle Franco’yu Kim Öldürdü? – Ella Mahony

  Marielle Franco’yu Kim Öldürdü? – Ella Mahony

  Marielle Franco’yu kim öldürdü? Brezilya çapında; afişlerle yayılan, duvarlara sprey boyayla yazılan, tabelalara kazınan ve WhatsApp ve Facebook’ta paylaşılan soru buydu. Gerçek bir araştırma ve adalet talebi içeren samimi bir soru gibi ama aynı zamanda bir suçlama da içeriyor. Kimsede bir isim veya fotoğraf yok ama herkes büyük ölçüde MarielleDevam …Devam »
 • Bir Mücadele Alanı Olarak Kadın Kooperatifleri – II

  Bir Mücadele Alanı Olarak Kadın Kooperatifleri – II

  Toplumun en savunmasız kesimleri için, öz güven geliştirme, yönetim becerilerini artırma ve hayatını geçindirmenin bir aracı oluyor kooperatifler. Kooperatifler kendi emeği üzerinde söz hakkı edinme, demokratik ve eşitlikçi yapıları nedeniyle tercih ediliyor genellikle. Pek çok durumda kadınların görünmez emeği kooperatifle bir iş modeline dönüştürüldüğünde, kadının düzenli ücret almasını, eğitim veDevam …Devam »
 • Eğitim Grevleri Kadın Grevleridir – Sara Farris

  Eğitim Grevleri Kadın Grevleridir – Sara Farris

  Erkeklerin hâlâ profesörlük pozisyonlarının %75’ini kapladığı bir sektörde, İngiltere’deki okutmanların ve öğretim görevlilerinin çoğunluğunun kadın olduğunu belirtmek gerek. Üstelik, yaşlı bakımı üzerine çalışan uzmanların çok iyi bildiği gibi, emeklilik maaşının kesilmesi ve emeklilik yaşının uzatılması özellikle kadınları etkiler. Tüm dünyada, emekli kadınlar emekli erkeklerden daha az gelire sahiptir. Yalnız AB’deDevam …Devam »
 • Rohinya Halkının Kendi Kaderini Tayin Hakkına Saygı, Üzerlerindeki Zulme ve Myanmar’daki Yabancı Müdahalesine Son

  Rohinya Halkının Kendi Kaderini Tayin Hakkına Saygı, Üzerlerindeki Zulme ve Myanmar’daki Yabancı Müdahalesine Son

  Biz Uluslararası Halkların Mücadele Birliği (ILPS), Myanmar hükümetine, Rohinya halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı gösterme ve üzerlerindeki zulmü sona erdirme çağrısında bulunuyoruz. Devam eden eziyetleri, jenositi, etnik temizliği ve Myanmar’ın Rakhine Eyaletinde Rohinya halkına yönelik tırmanan askeri saldırıları şiddetle kınıyoruz.   Geçtiğimiz yıl ağustos ayından bu yana 668.000’den fazlaDevam …Devam »
 • Tunus: Kemer Sıkma Protestoları ve Egemenlik Talebi – Hamza Hamouchene

  Tunus: Kemer Sıkma Protestoları ve Egemenlik Talebi – Hamza Hamouchene

  Son zamanlardaki gösteriler, Tunus’un hâlâ ülkenin egemenliğine yapılan neoliberal ve yeni sömürgeci saldırılara karşı halkın direniş gösterdiği kaynayan bir kazan olduğunu gösteriyor. Ocak ayında, Tunus’u iki hafta boyunca sallayan gösterilere yapılan şiddetli polis baskısı sonucunda yaklaşık 800 kişi tutuklandı, onlarcası yaralandı ve en az bir kişi öldürüldü. Çok çeşitli toplumsal veDevam …Devam »
 • Güney Afrika: Cape Town Gelecekte Yaşanacak Su Krizlerinin Bir Öncülü Mü?

  Güney Afrika: Cape Town Gelecekte Yaşanacak Su Krizlerinin Bir Öncülü Mü?

    Afrika’nın en zengin şehirlerinden biri olan Cape Town’ın su kaynakları hızla tükeniyor. Nüfus artışı ve iklim değişiminin daha da şiddetlendirdiği eşi görülmedik bir kuraklık dünyanın en vahim kentsel su krizlerinden birisine yol açıyor. Su kaynaklarının hızla tükenmesi nedeniyle hükümet, Nisan ayının ortalarında evlere ve işyerlerine giden su şebekelerinin yetkililerDevam …Devam »
 • Washington’ın Filipinler’deki yeni-sömürgeci savaşı: Pasifik Kartalı Operasyonu – Elliott Gabriel

  Washington’ın Filipinler’deki yeni-sömürgeci savaşı: Pasifik Kartalı Operasyonu – Elliott Gabriel

  Geçtiğimiz ay, ABD silahlı kuvvetleri, Filipinler’de yeni bir misyonun başlamak üzere olduğunu sonunda itiraf etti. “Pasifik Kartalı-Filipinler” adı verilen operasyon, Güneydoğu Asya bölgesinde silahlı ABD operasyonlarının gerçekleştirilmesi için sınırsız bir bütçe ayrılmasına izin veriyor. ABD Savunma Bakanı James Mattis tarafından 1 Eylül 2017 tarihinde ABD ve Filipinler’de tamamen gizli birDevam …Devam »
 • Şili’de yeni bir sol mu yükseliyor? – Manuel Larrabure, Fernando Leiva

  Şili’de yeni bir sol mu yükseliyor? – Manuel Larrabure, Fernando Leiva

  Bütün tahminlerin ve beklentilerin aksine, Şili’de yakın zamanda kurulan Frente Amplio (Geniş Cephe) adlı sol koalisyonun başkan adayı Beatriz Sánchez, 17 Kasım 2017’de yapılan genel seçimlerin ilk turunda oyların yüzde 20’sinden biraz fazla oy aldı. Yine, Beatriz Sánchez’in koalisyonundaki adaylardan 21’i meclise girdi ve bu adaylardan Juan Ignacio Latorre de senatoya seçildi.Devam …Devam »
 • Honduras’da Ordunun “Kirli İşleri” – Radyo Progreso

  Honduras’da Ordunun “Kirli İşleri” – Radyo Progreso

  Komutan Santos Orellana Rodríguez, Honduras Silahlı Kuvvetleri’nin ülkedeki mevcut siyasi kriz sırasında yaptığı şeyleri ve Juan Orlando Hernández hükümeti içinde oynadığı rolü Radio Progreso ile yaptığı söyleşide anlattı (Editör Notu:Honduras’ta 26 Kasım 2017”de gerçekleşen genel seçimlerde Ulusal Parti adayı Juan Hernandez’in seçimleri yolsuzlukla kazanmasının ardından halk sokaklara dökülmüş, hükümet sokağaDevam …Devam »
 • Brezilya: Munduruku Yerlilerinin, Topraklarını Gasp Eden Madencilere Düzenledikleri ‘Seferin’ Hikayesi

  Brezilya: Munduruku Yerlilerinin, Topraklarını Gasp Eden Madencilere Düzenledikleri ‘Seferin’ Hikayesi

  Brezilya’nın Amazon Ormanları’nda yer alan Gözlem Yeri (Portekizce kısaltması PV) adındaki köy, yıllar önce garimpeiros adı verilen yüzlerce kaçak altın madencisinin ekipmanları tarafından el kondu. Şimdiyse PV köyünün çevresindeki açık arazide kesilmiş ağaçlar, kepçelerin kazdığı çukurlar ile traktör ve motorsikletler tarafından kullanılan yollar bulunuyor. Köylerinden uzaklaşmak zorunda kalan Munduruku yerlileri için nehirdeDevam …Devam »
 • Leonard Peltier: 43 yıl Sonra Hala Özgürlüğümü Kazanmak İçin Mücadele Ediyorum

  Leonard Peltier: 43 yıl Sonra Hala Özgürlüğümü Kazanmak İçin Mücadele Ediyorum

  43 yıllık hapishane hayatımın başlangıcı olan 6 Şubatta yine kasvet bastı. Hapishaneden çıkıp Kuzey Dakota’daki ailemin yanına dönebileceğime dair yıllardır büyük umutlar beslemiştim. Ancak 73 yaşıma girdiğim 2018’de de hala ÖZGÜRLÜĞÜM için mücadele ediyorum. Bütün bu yıllar boyunca bana yardım eden destekçilerime nankörlük yapmak istemiyorum. Size sevgi ve saygılarımı sunarDevam …Devam »
 • Roberto Lovato: El Salvador’un En Berbat Bok Çukurları ‘Made in America’

  Roberto Lovato: El Salvador’un En Berbat Bok Çukurları ‘Made in America’

                                    El Salvador’daki iç savaşa ABD’nin müdahalesine karşı 1989 yılında Şikago’da                                    toplanan protestocular (Creative Commons/Linda Hess Miller)Devam …Devam »
 • Bir Mücadele Alanı Olarak Kadın Kooperatifleri – I

  Bir Mücadele Alanı Olarak Kadın Kooperatifleri – I

  Kapitalizmin ve patriyarkanın kendilerine biçtiği rolleri kabul etmeyen kadınlar, yaşamlarını koruyacak dayanışma ekonomilerine yöneliyorlar. Kadınlar, bir yandan eril tahakküme karşı çıkarken, diğer yandan kadına yönelik şiddete karşı psikolojik ve hukuksal destek alabilecekleri eğitim kooperatiflerinde güçleniyor, meslek kurslarıyla yeni bir iş edinme ve kendi ekonomisini kurma becerisini geliştiriyorlar. Kooperatifler kadınları ekonomik,Devam …Devam »
 • Meksika: Zapatista Kadınları Uluslararası Kadın Buluşması’na Davet Ediyor

  Meksika: Zapatista Kadınları Uluslararası Kadın Buluşması’na Davet Ediyor

  Eğer bizlere kadın olarak yapılanlara karşı olan, mücadele eden bir kadınsanız; eğer korkmuyorsanız (ya da korkunuzu denetim altına alıyorsanız), o zaman sizleri bize katılmaya, bizimle konuşmaya ve kadınlar olarak bizi dinlemeye davet ediyoruz Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu Genel Komutanlığı, Yerli Devrimci Gizli Komitesi Duyurusu Birinci Uluslararası Mücadele Eden Kadınlar içinDevam …Devam »
 • Tunus: Direniş Yeni Bir Aşamaya Geçiyor, Genç Kuşak Mücadelede Öne Çıkıyor

  Tunus: Direniş Yeni Bir Aşamaya Geçiyor, Genç Kuşak Mücadelede Öne Çıkıyor

  Tunus’ta IMF ile yapılan kemer sıkma anlaşmasının ilk uygulaması olan temel gıda maddelerine yönelik fiyat artışları 6 yıl önce başlayan devrimci sürecin yeni bir aşamaya geçme eğilimi taşıdığını gösteriyor. Gösteriler yaklaşık 18 kente yayıldı. Başkente yaklaşık 160 kilometre mesafedeki Kayrevan kentinde, çoğunluğu gençlerden oluşan direnişçiler kenti dışarıya bağlayan ana yoluDevam …Devam »
 • Gölge Ordular: ABD’nin Görünmeyen Afrika Savaşı

  Gölge Ordular: ABD’nin Görünmeyen Afrika Savaşı

  Afrika ve kıtadaki 54 ülkenin ırkçılık, ekonomik sömürü ve askeri müdahalelere dayanan yeni- sömürgecilikten kurtulup gerçekten özgür olması çok uzun yıllar alacak. Afrika kıtasında gerçekleşen gerçek ama büyük ölçüde gizlenmiş bir savaş var. Bu savaş, Birleşik Devletleri, yeniden güçlenen bir Rusya’yı ve yükselen bir Çin’i kapsıyor. Savaşın sonucu muhtemelen kıtanınDevam …Devam »
 • Hong Kong : Göçmen İşçiler Örgütleniyor

  Hong Kong : Göçmen İşçiler Örgütleniyor

  Göçmen İşçiler Birliği’nin (KOBUMI) 3. Kuruluş yıldönümünde Umi Sudarto’yla yapılan röportaj GW Jones, Socalist Action (Uluslararası İşçiler Komitesi, Hong Kong) Hong Kong’da 350 bin göçmen ev işçisi var, çoğu Endonezya ve Filipinler’den gelme. Yerel emek hareketinin de desteğiyle göçmen işçilerin giderek daha iyi örgütlediği kampanyalar son yıllarda etkili olmaya başladıDevam …Devam »
 • Ortadoğulu Sosyalistler İttifakı – Kurucu İlkeler Metni

  Ortadoğulu Sosyalistler İttifakı – Kurucu İlkeler Metni

  Ortadoğulu sosyalistler arasında bir ittifak oluşturan bizler, bütün uluslararası ve bölgesel emperyalist güçlere ve onların savaşlarına karşı çıkıyoruz -ister ABD, Rusya, Çin, ister, İsrail, Suudi Arabistan, ister İran ve Türkiye olsun. Ayrıca, Suriye’deki Esad rejimi ve Mısır’daki El Sisi rejimi gibi diğer otoriter rejimlere ve IŞİD, El Kaide, Hizbullah veyaDevam …Devam »
 • Kuzey Kore ve Füze Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Kuzey Kore ve Füze Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Açıklama: Bu yazı ilk olarak Rusya’da VPK-NEWS’de yayınlanmıştır. Çevirisi Global Research’den yapılmıştır. Dipnotlar çevirmene aittir. Başlıkta kullanılan Kuzey Kore tanımlaması yazar tarafından kullanılmıştır. isyandan.org Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tanımlaması kullanmayı tercih etmektedir. Orijinal metin böyle olduğu için değiştirilmemiştir. isyandan.org   Asya Pasifiğindeki politik ve askeri durumun fırtına öncesi sesizliği andırdığı söylenebilir.Devam …Devam »
 • İran’daki Protestolar Üzerine: Washington’dan Kazvin’i Yanlış Okumak – Eskandar Sadeghi-Boroujerdi

  İran’daki Protestolar Üzerine: Washington’dan Kazvin’i Yanlış Okumak – Eskandar Sadeghi-Boroujerdi

  Yorumcular ve sözde uzmanlar, aceleci sonuçlara balıklama atladılar ve mevcut huzursuzluğa neyin yol açtığına yönelik aceleci sonuçlara ulaştılar. İran, 28 Aralık 2017 Perşembe gününden bu yana (Meşhed, Kirmanşah, Reşt ve İsfahan gibi) pek çok taşra şehrinde protestolara sahne oluyor. Bazı haberler, protestoların başını, güneydoğudaki Meşhed şehrindeki Ruhani hükümeti karşıtı muhafazakârDevam …Devam »
 • İran ve Halk İsyanları – Prof. Dr. Gazi Çağlar

  İran ve Halk İsyanları – Prof. Dr. Gazi Çağlar

  Kimi “analistler”in, “İran, ABD ve İsrail’in hedefi, halk isyanı İran’ı zayıflatıyor, öyleyse ABD ve İsrail’e hizmet ediyor” tarzı endişe ve şüpheleri, halk isyanlarına hep küresel egemenler arası çatışmalar perspektifinden bakıyor. Gerçekçi değerlendirmeler için bu güçler dengelerinin de hesaba katılması gerekiyor elbette. Ama özellikle solun sorunlara toplumun iç çelişkilerinden ve buDevam …Devam »
 • Kadınların 8 Mart’ı Örgütü’nün İran’daki protestolara ilişkin bildirisi

  Kadınların 8 Mart’ı Örgütü’nün İran’daki protestolara ilişkin bildirisi

  28 Aralık’ta küçük şehirlerde başlayan gösteriler, kısa sürede neredeyse İran’ın tümüne yayıldı. Gösterilerin sebebi temel olarak ekonomik sorunlar olarak görülüyor. Artan işsizlik, yüksek enflasyon ve bankacılık sistemindeki krizler. Sokağa baktığımızda ekonomik taleplerin yanı sıra doğrudan rejimi de hedef alan farklı taleplerin dile getirildiğini görüyoruz. Türkiye’de protestoları değerlendiren birçok yazı yayınlandı.Devam …Devam »
 • İran Komünistlerinden Protestolara Dair Açıklamalar

  İran Komünistlerinden Protestolara Dair Açıklamalar

  İran’ın çeşitli kentlerinde yoksulluk ve hayat pahalılığına karşı halk sokaklara çıkarken,  İran Komünist Partisi (CPI),  İran Komünist-işçi Partisi ve TUDEH tarafından yaşananlara ilişkin açıklamalar yapıldı. İran Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde yapılan açıklamada, “İslami kapitalist rejimin liderleri, büyük endüstriyel tesislerdeki grev ve protestoların yayılmasının; kitlesel protestoların,Devam …Devam »
 • İran İsyan ve Direniş Hareketinden Gözlemler

  İran İsyan ve Direniş Hareketinden Gözlemler

  Gösterilerin ilk günlerinden sonra, İran halkının, alt sınıfların yürüyüş ve isyanları giderek hızlanmaya başladı. 3 gün gibi kısa bir sürede, kuzeydoğudaki büyük şehir Meşhed’deki gösteriler, İran’ın tüm ana ve büyük şehirlerine yayıldı. İkinci ve üçüncü günde, neredeyse 40 şehirde eylem çağrıları ve eylemler başladı. Hükümete hırsız diyen ya da aşırı-milliyetçiDevam …Devam »
 • 2017: Direniş, Mücadele ve Örgütlenme

  2017: Direniş, Mücadele ve Örgütlenme

  2017 Nisan ayında Direniş Sermayeye ve Faşizme Karşı Mücadelede Yeni Olanakların Önünü Açıyor ve Ekim ayında Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminde Direniş Yeni Örgütlenme ve Mücadele Biçimleri Geliştiriyor  başlıklı değerlendirmelerde hem yeni olanakların nasıl ortaya çıktığını, hemde yeni ortaya çıkan örgütlenme ve mücadele biçimlerini görünür kılmaya çalışmıştık.  Diğer yandan emperyalist-kapitalist bloklar ve yerel coğrafyalarda ortaya çıkan ittifaklarınDevam …Devam »
 • Şili: Geniş Cephe (Frente Amplio)

  Şili: Geniş Cephe (Frente Amplio)

    Oluşum Süreci: 2011 yılında parasız kamusal eğitim talebi ile başlayan öğrenci hareketi giderek sendikal örgütlenmeler ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ile halk hareketine dönüşen halk direnişi biçimini aldı. Faşist Diktatörlüğe karşı kurulmuş olan Concertacion İttifakı merkez-sol Nueva Majority (Yeni Çoğunluk)’a dönüştü. Bu ittifakın öğrenci hareketi içindeki bileşenlerine karşı mücadeleDevam …Devam »
 • Venezuela: A. Prado’nun Belediye Başkanlığı Gasp Edilemez! -Simón Planas Komünleri

  Venezuela: A. Prado’nun Belediye Başkanlığı Gasp Edilemez! -Simón Planas Komünleri

  Venezuela’da 10 Aralık 2017’de gerçekleştirilen yerel seçimlerde, Hugo Chavez döneminde örgütlenmeye başlayan yerel komünlerden de adaylar yer aldı. Bunlardan, Simón Planas belediyesindeki komünlerin ortak adayı olan Angel Prado, seçimi resmen kazanmasına rağmen belediye başkanı olarak atanmadı ve oyları PSUV (Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi) adayına aktarıldı. Aşağıda Simón Planas’taki komünlerin bu olayaDevam …Devam »
 • PCR-RCP: “Kanada” Nedir? Kanada Toplumunun Somut Devrimci Komünist Analizi-II

  PCR-RCP: “Kanada” Nedir? Kanada Toplumunun Somut Devrimci Komünist Analizi-II

  Kanada Emperyalisttir Biz emperyalizm dönemindeyiz; yani kapitalizmin gelişmesinin sınırlarına ulaştığı, üretici güçleri geliştiremediği için çürüdüğü, kapitalizmin en güncel evresindeyiz. Varlığını ne kadar çok sürdürürse dünyayı o kadar çok kasıp kavuracaktır. Savaş aracılığıyla çevreyi ve insan hayatını yok edecek, işsizliği artıracak, sömürü yoğunlaşacak, açlık giderek büyüyecektir. Emperyalist dönemde bazı devletler merkezDevam …Devam »
 • ABD: CIA, Organize Suçların Yetmiş Yılı

  ABD: CIA, Organize Suçların Yetmiş Yılı

  CIA’nın 70. Yılı münasebetiyle Lars Schall ABD’li araştırmacı Douglas Valentine ile CIA hakkında konuştu. Valentine’e göre CIA, zengin ve güçlüler için kirli işler yapmakta ve “ABD hükümetinin organize suç bürosu” gibi faaliyet göstermektedir. Lars Schall: 70 yıl önce, 18 Eylül 1947’de, Ulusal Güvenlik Yasası Merkezi Haber Alma Örgütü’nü (CIA) oluşturdu.Devam …Devam »
 • PCR-RCP: “Kanada” Nedir? Kanada Toplumunun Somut Devrimci Komünist Analizi-I

  PCR-RCP: “Kanada” Nedir? Kanada Toplumunun Somut Devrimci Komünist Analizi-I

  Giriş Kanada kapitalist, yerleşimci sömürgeci ve emperyalist bir devlettir. Bu nedenle Kanada toplumu, çıkarları birbirleriyle çatışan çeşitli sınıflara bölünmüş bir toplumdur. En üstte burjuvazi, yani üretim araçları olan ve doğrudan veya dolaylı proleter emekten topladıkları artık değere el koyan kapitalistler vardır. Bu sömürücülerin altında düzeni korumaya çalışan onların sadık temsilcileriDevam …Devam »
 • Fransa: PCM, Başkan Gonzalo’nun Hayatını Savunmak, Maoizmi Savunmaktır!

  Fransa: PCM, Başkan Gonzalo’nun Hayatını Savunmak, Maoizmi Savunmaktır!

  Peru Komünist Partisi Genel Başkanı Gonzalo’nun Peru’daki Uzun Süreli Halk Savaşı’nı yönetmesinin 25. yıldönümünde Marksist Leninist Komünist Parti-Proleter Yol (OCML-VP), Başkan Gonzalo’yu likidatör olarak gösteren uzun bir bildiri yayımlamaya karar verdi. Bu makalenin başlığının: “Peru Halk Savaşı Hakkında, PCP liderliğinin ihaneti ve Başkan Gonzalo’nun teslim olması” şeklinde konulması niyetlerini gayetDevam …Devam »
 • Sosyalizm Devletçilik Değildir: Bolivarcı Venezuela’dan Dersler

  Sosyalizm Devletçilik Değildir: Bolivarcı Venezuela’dan Dersler

  Venezuela hakkında yazmak acı verici. Bunu yapmak, ilk kez kaynakların yeniden dağıtılmasında payı olan bir insanın dramını ele alırken on yıllardan beri radikal Latin Amerika soluna referans olan bir siyasi sürecin gerilemesinin tartışılması anlamına geliyor. Tartışmalarda her iki tarafın kurmuş olduğu alternatif bakış açıları, tekrarlayıcı ve eleştirel görüşlere izin vermemektedir.Devam …Devam »
 • Hindistan Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü’nün 30 Yıllık Başarısı: Resmi Değil Ama Örgütlü

  Hindistan Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü’nün 30 Yıllık Başarısı: Resmi Değil Ama Örgütlü

  Ben Nalini Nayak ve Kerala’dan geliyorum. Kayıtdışı sektörlerde çalışan kadın işçilerin sendikal kuruluşu olan Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü (SEWA) ile çalışıyorum. Bu ulusal ve aynı zamanda merkezi, bağımsız bir sendikadır. Politikamız kadın hakları ve kadının toplumdaki yeriyle ilgilidir. Hindistan’da kayıt dışı çalışma konusunda çok sayıda sektör var. Her birinin SEWADevam …Devam »
 • Thomas Crowley: Hindistan Solu(II)

  Thomas Crowley: Hindistan Solu(II)

  Kerala hükümetinin lağvedilmesi 1960’ların çalkantılarına yol açtı, Hindistan solu da ulusal ve uluslararası radikal akımların etkisiyle alt üst oldu ve ortak mücadele için çırpınsa da Hindistan’ın şaşırtıcı ölçülerdeki bölgesel, dilsel, ekonomik, sosyal ve dinsel karmaşası ve çeşitliliği nedeniyle birliği sağlamak oldukça zordu. Bu kaçınılmaz farklılıklara ek olarak parti içinde deDevam …Devam »
 • Thomas Crowley: Hindistan Solu(I)

  Thomas Crowley: Hindistan Solu(I)

  Hindistan’da önde gelen sol partiler bile sendelerken radikalizm hala revaçta. 25 Şubat 2014: Prakash Karat[1] kameralara gülümsüyordu.Hindistan Komünist Partisi (Marksist) ya da CPI (M)[2] genel sekreteri olarak biraz önce yaklaşan ulusal seçimler için 11 partinin katılımıyla “üçüncü cephe”nin[3] kurulduğunu açıklamıştı. Bu birlik, ülke çapında örgütlü iki güçlü partiye, Hindistan UlusalDevam …Devam »
 • Katalonya: Mültecilerin UKTH ve Referandumla İlgili Görüşü – Halkın Sokak Satıcıları Sendikası

  Katalonya: Mültecilerin UKTH ve Referandumla İlgili Görüşü – Halkın Sokak Satıcıları Sendikası

  “Bizler hiçbir şeyi unutmadık, ne İspanyol rejimini ne de yerel yönetimi destekleriz.  Katalonya’da yaşamaya başladığımızdan beri buranın iki farklı yüzünün olduğunu da yaşayarak gördük. Bunlardan birincisi; isyankar bir Katalonya, yani aşağıdan yukarıya, hakları ve geleceğini kurmak için mücadele eden yüzü. Bizler sizlere diyoruz ki; sizin mücadelenize dahil olmak sizinle buDevam …Devam »
 • Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminde Direniş Yeni Örgütlenme ve Mücadele Biçimleri Geliştiriyor

  Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminde Direniş Yeni Örgütlenme ve Mücadele Biçimleri Geliştiriyor

  Emperyalist- Kapitalistler kronikleşen yapısal krizin yarattığı sonuçlarla başa çıkmak için sermayenin değersizleşmesine neden olan savaş ve çatışma politikalarını süreklileştirirken, kâr oranlarını yükseltmek için robot teknolojisi ve yapay zeka araştırmalarına yatırımları artırmaktadırlar. Emperyalist-Kapitalist Sistemin rasyonel aklı olan IMF, yayımladığı raporlar ile sistemin geleceğinin olmadığını verilerle ortaya koyarken, kullandıkları kavram ve söylemlerleDevam …Devam »
 • Alemayehu G. Mariam: Afrika’da Çin Yeni Sömürgeciliği

  Alemayehu G. Mariam: Afrika’da Çin Yeni Sömürgeciliği

  Ejderha Afrika Aslanını ve Çitasını yutuyor mu? (Bölüm I) Çin kelimenin tam anlamıyla yatırımcıları, tüccarları, kreditörleri, inşaatçıları, müteahhitleri, işçileri ve kimbilir başka neleri ile Afrika’yı işgal etmiş durumda. Bunun süslü adı kazan-kazan iş birliği. Bu “iş birliği” Afrika’yı hammadde kaynağı ve ucuz Çin ürünleri için pazar olarak Çin’e açmış durumda.Devam …Devam »
 • Porto Riko ve Sömürgeci Kısırdöngü Politikası

  Porto Riko ve Sömürgeci Kısırdöngü Politikası

  Porto Riko polisiye tarihinin yeniden gözden geçirilmesi, adanın Amerika Birleşik Devletleri’yle olan sömürge ilişkisi konusundaki anlayışımızı nasıl karmaşık hale getiriyor? Akademisyenler ve aktivistler, Porto Riko’nun Amerika Birleşik Devletleri için sömürge bir laboratuvar olarak işlev gördüğünü savunuyor. Porto Riko’da etik olmayan tıbbi ve bilimsel deneylerin örnekleri (doğum kontrol hapı testi veDevam …Devam »
 • Walter Rodney’in  “Avrupa Nasıl  Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Sağladı” Değerlendirmesi(3)

  Walter Rodney’in  “Avrupa Nasıl  Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Sağladı” Değerlendirmesi(3)

  Sermaye,  emperyalist ülkelerden, bağımlı ülkelerin  bir kısmına, sömürgelerden diğer sömürgelere (emperyalist ülkeler üzerinden), bir emperyalist ülkeden diğerine ve sömürge ile bir emperyalist ülkeye doğru sürekli hareket halindedir. Ancak, kölelikten bu yana Avrupa dışındaki halklar tarafından yaratılan süper kazançlar nedeniyle, net akış sömürgeden emperyalist ülkeye doğru ilerledi. Yıllık “kar” olarak adlandırılanDevam …Devam »
 • Walter Rodney’in “Avrupa Nasıl  Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Sağladı” Değerlendirmesi(2)

  Walter Rodney’in “Avrupa Nasıl  Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Sağladı” Değerlendirmesi(2)

  Bugün Afrika’nın neden yoksul ve güçsüz olduğunu anlamak için, güç ve ekonomi tarihini incelemek zorundayız. Kalkınma, azgelişmişlik ve güç birbirine bağlıdır. Bugün Afrika, geçmişin bir ürünüdür keza emperyalist dünyanın da geçmişin bir ürünü olduğu gibi. Walter Rodney’in Avrupa Nasıl Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Yaptı isimli çalışması, Afrika’nın politik ekonomisi üzerineDevam …Devam »
 • Walter Rodney’in  “Avrupa Nasıl  Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Sağladı” Değerlendirmesi (1)

  Walter Rodney’in  “Avrupa Nasıl  Afrika’nın Azgelişmişlik Sürecine Katkı Sağladı” Değerlendirmesi (1)

  Walter Rodney, anti-emperyalist Kara Güç hareketini, Siyahi ve Afrika dünyasındaki sosyalist hareketleri etkileyen bir yazar ve eylemciydi. 1980’de Rodney, yerel siyasete aktif katıldığı vatanı olan Guyana’da arabasına yerleştirilen bombayla suikast sonucu öldürüldü. Rodney, muhtemelen  “Avrupa Nasıl Afrika’nın Azgelişmişliğinde Katkı Sağladı” kitabının yazarı olarak hatırlanıyor. 1972’de yayımlanan Rodney’in kitabı, Afrika’nın politikDevam …Devam »
 • İspanya: Katalonya’yı Tartışmak – Alberto Garzón / Pau Llonch ile Bir Diyalog

  İspanya: Katalonya’yı Tartışmak – Alberto Garzón / Pau Llonch ile Bir Diyalog

  Birleşik Sol parlamenteri Alberto Garzón Katalan bağımsızlık referandumunu Halk Birliği Adaylığı’ndan Pau Llonch ile tartışıyor. Katalonya’daki 1 Ekim referandumu İspanya solunda çokça tartışma yarattı. Uluslararası tanınma durumu ve anayasaya göre yasal bir zemini olmayan oylama Mariano Rajoy’un muhafazakar merkezi hükümeti karşısında kitlesel bir sivil itaatsizlik eylemi olacak. Ancak İspanya solununDevam …Devam »
 • İspanya: Katalonya’da Sıkı Önlemler, Podemos Milletvekili Manolo Monereo ile Röportaj

  İspanya: Katalonya’da Sıkı Önlemler, Podemos Milletvekili Manolo Monereo ile Röportaj

  Podemos milletvekili Manolo Monereo, İspanya’nın Katalonya’nın bağımsızlık referandumu üzerine patlak veren politik krizden nasıl çıkabileceğini değerlendiriyor  Röportaj: EOGHAN GILMARTIN Katalonya parlamentosunun tek taraflı olarak bağımsızlık referandumu yasasını Eylül ayının başında onaylamasından beri İspanya anayasal bir krizin pençesinde kıvranıyor. Muhafazakar İspanyol hükümeti, İspanyol mahkemelerinin yasadışı ilan ettiği 1 Ekim oylamasını yaptırmama konusundaDevam …Devam »
 • Sarah Jaffe: Sol’un Faşizme Karşı Militan Direnişinin Uzun Tarihi

  Sarah Jaffe: Sol’un Faşizme Karşı Militan Direnişinin Uzun Tarihi

  Modern anti-faşist hareketlerin kökenleri hakkında Tarihçi Mark Bray ile bir konuşma. Anti-faşizm yüzyıllık bir tarihi olmasına rağmen  bugün antifa hakkında konuşurken, 1970’li ve 1980’li yıllarda ağırlıklı olarak Birleşik Krallık ve Almanya’daki hareketlerden çıkan modern militan anti-faşizm hakkında konuşuyoruz. Direniş Röportajlarına hoş geldiniz. Birkaç aydır Trump hükümetiyle meşgulüz ve bu birkaçDevam …Devam »
 • Yash Tandon: Güney Afrika Üzerine Düşünceler? Kimin Sermayesi? Kimin Devleti?-II

  Yash Tandon: Güney Afrika Üzerine Düşünceler? Kimin Sermayesi? Kimin Devleti?-II

  Kavga sürüyor Kurtuluş mücadelesinin sonraki aşaması üç cephede savaş verilecektir: ideolojik; devlet ve ekonomi; ve küresel. Bu üç cephe birbiriyle ilişkili ve çatışan alanlardır. Aynı zamanda bu üç cephede de mücadeleler Afrika’nın tarihsel ve günümüz koşullarının somut bir ifadesi olacaktır. Ayrıca diğer deneyimlerden –özellikle kapitalizm ve emperyalizme karşı savaşan küreselDevam …Devam »
 • Yash Tandon: Güney Afrika Üzerine Düşünceler? Kimin Sermayesi? Kimin Devleti?-I

  Yash Tandon: Güney Afrika Üzerine Düşünceler? Kimin Sermayesi? Kimin Devleti?-I

  Artık iyiden iyiye köşeye sıkışmış bulunan Başkan Zuma  koltuğunu bırakacak (ve yerine Cyril Ramaphosa gelecek) bile olsaydı ülkenin politik krizden yakın zamanda çıkması yine mümkün olmazdı. Neden olmazdı? Çünkü sorun, esas olarak Güney Afrika devleti ve ekonomisinin ele geçirilmiş olmasında yatıyor ve bunun derin tarihsel ve yapısal kökleri var. TemelDevam …Devam »
 • ‘Zapatista Kadınlarının Hikâyesi: Compañeras’ın yazarı Hillary Klein ile Söyleşi, Ezgi Gül

  ‘Zapatista Kadınlarının Hikâyesi: Compañeras’ın yazarı Hillary Klein ile Söyleşi, Ezgi Gül

  HABER MERKEZİ – Zapatista hareketinde kadınların rolü, hareket içerisinde ve dışarısında eril tahakküme karşı verdikleri mücadele, yerli kadınların harekete katkısı, Meksika köylerinde gündelik hayatın Zapatistalar ile nasıl değiştiğine dair ilk yazılı kaynak “Direnişçi Zapatista kadınlarıyla ‘ilk buluşma’: Compañeras”. Gazete Karınca, kitabın yazarı Hillary Klein ile Türkçesi Güldünya Yayınları’ndan çıkan kitabınDevam …Devam »
 • John Pilger ABD’nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne Karşı Tehditlerini Değerlendiriyor

  John Pilger ABD’nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne Karşı Tehditlerini Değerlendiriyor

  “Tehdit, iki kuşaktan uzun süredir Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kışkırtan ve sindirmeye çalışan ABD’den geliyor.” ABD, sınırları yakınında askeri hareketlilik yaratarak KDHC’yi provoke etmeye devam ediyor. Aynı zamanda diplomatik anlaşmalara uymaktan da kaçınıyor. Batı medyası sorunun kronolojisini çarpıtmayı ve gerçekliği ters yüz ederek KDHC’nin Batı’yı provoke eden taraf olduğunu iddiaDevam …Devam »
 • Venezuela’nın Devrimci Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet Çeşitliliği İttifakı: ‘Kurucu Meclis Chavistas’ın Ruhu İçin Büyük Bir İtici Güç Oldu’

  Venezuela’nın Devrimci Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet Çeşitliliği İttifakı: ‘Kurucu Meclis Chavistas’ın Ruhu İçin Büyük Bir İtici Güç Oldu’

  Venezuela’nın son zamanlarda açılmış Ulusal Kurucu Meclisi (ANC) çok sayıda medya kuruluşunun ilgisini çekti. Bununla birlikte, taban örgütleri arasında yarattığı tepkiye veya potansiyel anayasal değişiklikler açısından topluluklarda tartışılan önerilerin çeşitliliğine çok az ilgi gösterildi. ANC, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ülkede aylarca süren siyasi kargaşaya karşı barışçıl ve demokratikDevam …Devam »
 • Myrtle Witbooi: Uluslararası Ev İşçileri Hareketi Büyüyor

  Myrtle Witbooi: Uluslararası Ev İşçileri Hareketi Büyüyor

  Bu alandaki hayatıma 1966’da, bir ev işçisi olarak başladım. 1967’de bir aile için çalışırken hamile olduğumu ve aynı yıl bebeğimin doğduğunu hatırlıyorum. Bunun yanında, apartheid döneminde bir gazetede, ev işçilerinin arkadaşlarının patronların mülklerine girmelerine izin verilmediğine ilişkin bir makaleye rastladığımı da hatırlıyorum. Aklıma ilişen soru şuydu: Biz tam olarak neyiz?Devam …Devam »
 • İspanya: CNT ve Devrimin İzinde Silahlı Mücadele, I

  İspanya: CNT ve Devrimin İzinde Silahlı Mücadele, I

  Yol Ayrımı, Militan Sendikacılık İspanya’da Ağustos 1917’de işçi sınıfının adım adım büyüyen isyanı büyük bir genel grevle zirveye ulaştı. Bu aslında koşulların biçimlendirdiği devrimci duruma karşı sınıfın verdiği cevaptı. Birinci Paylaşım Savaşı sonrası hem burjuvazi hem de muhafazakar blok (kilise, ordu, aristokrasi) kriz içindeydi. Burjuvazi, bütçe açığını kapatmak için burjuvaziyeDevam …Devam »
 • Susan Babbitt: Kuzey Kore’nin Direnişi Neden Sürpriz Olsun ?

  Susan Babbitt: Kuzey Kore’nin Direnişi Neden Sürpriz Olsun ?

  Bruce Cuming’in “Kore Savaşı” kitabı, Kuzey Kore’nin[1]Yazar bu adı kullandığı için değiştirmedik. Ülkenin adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’dir. direnişini çok güzel açıklıyor.  Tarih, süreçlerin nedenlerini bize sunar ve bu bizim için şaşırtıcı olmaz. Ancak o tarihsel süreç hakkında hikayeler bazı tarihsel süreçlerin nasıl kaybolduğu ve kaybolması gerektiği hakkında bilgi verir. Yorumcular,Devam …Devam »
 • Mel Gurr: Brezilya’da Toprak Adalet(siz)liği

  Mel Gurr: Brezilya’da Toprak Adalet(siz)liği

  Brezilya’da kırsal tarım işçileri ve toprak reformu destekçileri, Başkan Michel Temer’in kemer sıkma politikaları tarafından çok sert bir şekilde vurulabilirler. Latin Amerika’nın en büyük kır eksenli toplumsal hareketi olarak bilinen Brezilya’nın Topraksız Kır İşçileri Hareketi (MST)’nin Brezilya’da 26 şehrin 24’ünde 1,5 milyon üyeye sahip olduğu söyleniyor. 1984’te yasallaşan hareket, dünyanınDevam …Devam »
 • Güney Afrika: NUMSA Marikana Katliamının Yıldönümünde Açıklama Yaptı

  Güney Afrika: NUMSA Marikana Katliamının Yıldönümünde Açıklama Yaptı

  NUMSA, Marikana’daki işçileri anıyor. Güney Afrika Metal İşçileri Ulusal Birliği NUMSA, 16 Ağustos 2012’de öldürülen 34 grevci madencinin anısını yerine getiriyor. Katliamda greve öncülük edip hayatlarını kaybeden 10 işçinin anılarına da saygı duyuyoruz.  O sırada öldürülenler, açgözlülüğe değer veren ve insan hayatı pahasına haince zenginleşen acımasız kapitalist sistemin kurbanlarıydı. BuDevam …Devam »
 • Kanada’nın 150. Doğumgünündeki Davetsiz Misafirler: Kanada’nın Yerli Halkları

  Kanada’nın 150. Doğumgünündeki Davetsiz Misafirler: Kanada’nın Yerli Halkları

  Kanada kuruluşunun 150. yıldönümünü kutluyor, gerçekleştirilen sayısız etkinlik ve ulusal basın yayın organının da seferber edilmesi sayesinde tüm Kanada ayakta. Kanadalılar bir yandan yıl boyu süren kutlamaların keyfini çıkarırken yerliler resmi anlatıya meydan okuyorlar. Kanada, 1867’de 4 eyaletin birleştirilmesi yoluyla resmi olarak kuruldu. New Brunswick, Nova Scotia, Ontario ve Quebec.Devam …Devam »
 • Asyalı Çiftçiler Ağının Altın Pirinci Durdurma Çağrısı Güçlü Bir Şekilde Yankılanıyor

  Asyalı Çiftçiler Ağının Altın Pirinci Durdurma Çağrısı Güçlü Bir Şekilde Yankılanıyor

  Asyalı çiftçiler, “Altın Pirinci durdurun! Çiftçi haklarımızı savunun!” çağrısı ile altın pirincin yakın zamanda Asya’da ticarileştirilmesine karşı bir ağ oluşturdular. Militanların altın pirinci kökünden sökmesinden 4 yıl sonra ticarileştirilmeye karşı protesto hareketleri Filipinler ve Bangladeş’te tekrardan yayılmaya başladı. Endonezya ve Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde ise altın pirincin tekrardan piyasayaDevam …Devam »
 • Arjantin: Halk Ekonomisi İşçileri Konfederasyonu (CTEP)

  Arjantin: Halk Ekonomisi İşçileri Konfederasyonu (CTEP)

  Halk Ekonomisi İşçileri Konfederasyonu (CTEP) bütün politik partilerden bağımsız Halk Ekonomisi İşçileri ve ailelerinden temsilcilerin oluşturduğu özerk bir sendikadır. CTEP neoliberalizmin bizden aldığı işçi ve sosyal hakları yeniden kazanmamız için bir mücadele aracıdır. CTEP son yıllarda halkımızın elde ettiği bütün hak kazanımlarına rağmen gereklidir. On milyon insanımızın yoksulluk sınırının altındaDevam …Devam »
 • Ezgi Gül: Queer İsyan ve Özgürlük Ordusu: Rakka’da IŞİD’e Karşı Savaşan LGBTİ’ler

  Ezgi Gül: Queer İsyan ve Özgürlük Ordusu: Rakka’da IŞİD’e Karşı Savaşan LGBTİ’ler

  Onları Demokratik Suriye Güçleri tarafından “Büyük Savaş” operasyonunun yürütüldüğü Rakka’dan paylaştıkları fotoğrafla tanıdık. IŞID’e karşı savaşın verildiği Rakka sokaklarında ellerinde gökkuşağı bayrağıyla “Barbarlığa karşı mücadele” mesajı veren Suriye’deki ilk LGBTİ birlik olan Queer İsyan ve Özgürlük Ordusu’na ulaşan Gazete Karınca, birliğin sözcüsü Heval Rojhilat ile görüştü. Amaçlarının “IŞİD’e karşı savaşmakDevam …Devam »
 • Via Campesina 7. Konferansı: “Halklarımızı Besliyoruz, Hareketimizi Dünyayı Değiştirmek İçin İnşa Ediyoruz”

  Via Campesina 7. Konferansı: “Halklarımızı Besliyoruz, Hareketimizi Dünyayı Değiştirmek İçin İnşa Ediyoruz”

  “Halklarımızı besliyoruz, hareketimizi dünyayı değiştirmek için inşa ediyoruz” Bask Ülkesi, 16-24 Temmuz 2017 Kendi ülke ve bölgelerimizdeki örgütlerimizi ve hareketlerimizi temsil eden La Via Campesina delegeleri olarak 16-24 Temmuz tarihleri arasında Euskal Herria’da (Bask Ülkesi) 7. Uluslararası Konferansı’mızı gerçekleştirmek üzere toplandık. Euskal Herria kendine ait bir dili olan, dayanışmanın, mücadelenin ve direnişinDevam …Devam »
 • Raúl Zibechi: Sömürgeci Ülkeler ve Devrim

  Raúl Zibechi: Sömürgeci Ülkeler ve Devrim

  Lenin, eleştirel düşüncenin en önemli kaynaklarından birini yazalı bir asır geçti: Devlet ve Devrim. Kitap, 1917’deki iki devrim arasında yazıldı; Şubat’ta çarlığı bitiren devrim ve Ekim’de Sovyetleri başa geçiren devrim. Çalışmalar, o zamanlar hegemonik bağlar dolayısıyla solcular arasında işlevini yitirmeye başlayan Marks’ın ve Engels’in devlet hakkında düşüncelerini yeniden yapılandırdı. Yazılarda ortayaDevam …Devam »
 • Meksikalı Gazetecileri Hedef Alan Suikastlar ABD’nin Uyuşturucu Savaşındaki Rolüne İşaret Ediyor

  Meksikalı Gazetecileri Hedef Alan Suikastlar ABD’nin Uyuşturucu Savaşındaki Rolüne İşaret Ediyor

  Javier Valdez: “Eğer bu cehennemi ifşa etmenin cezası ölümse bırakın hepimizi öldürsünler. Sessizliğe hayır.” Geçtiğimiz ay, ödüllü gazeteci Javier Valdez, Meksika’nın Sinaloa eyaleti, Culiacán’daki ofisi yakınlarında arabasından yaka paça dışarı çıkarılarak güpegündüz katledildi. Valdez bu sene ülkede cinayete kurban giden altıncı gazeteci.[1]Michoacan eyaleti Savcısı Jose Martin Godoy, 14 Haziran’da TierraDevam …Devam »
 • Dünyada Anarşist Harekete Kısa Bir Bakış

  Dünyada Anarşist Harekete Kısa Bir Bakış

  Anarşist Harekete ilişkin bir giriş yazısı özelliği taşıyan bu yazı geliştirilmeye açıktır. Daha somut bilgilerle önümüzdeki süreçte yeniden güncellenecektir. İsyandan.org Anarşizm içinde son yıllarda gelişen sistemin yıkılmasına ve örgütlü sınıf mücadelesine  yönelik tartışmalar Yunanistan, İtalya, Şili, Meksika vb gibi ülkelerde teorik bir sorun olmaktan çıkıp pratik bir gerçeklik haline dönüşmeyeDevam …Devam »
 • İsyan Yeniden, Bahreyn

  İsyan Yeniden, Bahreyn

  ABD’nin pusulasıyla, Suudi Arabistan liderliğinde Körfezin hizaya çekilmesi manevrasının yankıları sürüyor. Bölgede büyüyen İran etkisine karşı İhvan projesini dondurup Riyad Paktı (bazı yorumcuların tabiri ile İslam Natosu) çerçevesinde karılan desteden savaşlarla, çatışmalarla kırıma uğrayan halklar için barış çıkma olasılığı söz konusu değil. Suriye ve Irak ordularının sınırı birleştirme hamlesi, RakkaDevam …Devam »
 • Nicolas Allen and Hernán Ouviña: Latin Amerika’daki Gramsci’yi Okumak

  Nicolas Allen and Hernán Ouviña: Latin Amerika’daki Gramsci’yi Okumak

  Ölümünden 80 yıl sonra da, Marksist teorisyen Antoni Gramsci’nin Latin Amerika Solu ve toplumsal hareketler için geçerliliği sürüyor. 27 Nisan 1937 yılında ölen İtalyan devrimci Antonio Gramsci, ölümünün 80. yıl dönümünde Buenos Aires’te bir hafta süren konferanslar ve kültürel etkinliklerle anıldı. Önümüzdeki konferanslar geleneklere uygun olarak Simon Bolivar ve JoseDevam …Devam »
 • Japon Kızıl Ordusu’nun Kurucularından Tutsak Shigenobu, Devrim Umudunu Sürdürüyor

  Japon Kızıl Ordusu’nun Kurucularından Tutsak Shigenobu, Devrim Umudunu Sürdürüyor

  Japon Kızıl Ordusu’nun kurucularından, tutsak Shigenobu, 1970’ler ve 80’lerin sonuna kadar Japonya’da devrim için çabaladıklarını, başarısızlığa uğradıklarını ancak halk protestolarının, barışçıl anayasayı değiştirmeye çalışan hükümet hareketlerini engelleyeceği konusunda iyimser olduğunu belirtti.[1] bu haberde http://www.japantimes.co.jp/news/2017/06/08/national/imprisoned-japanese-red-army-founder-shigenobu-holds-hope-revolution/#.WUEGROvyjDd sitesinden faydalanılmıştır. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli eylemler gerçekleştiren Marksist militan bir örgütün lideri olarak halen tutsakDevam …Devam »
 • Daniel Finn: Bolivarcı Devrim Kapitalizmi Geliştirdi Ama Sosyalizme Ulaşamadı

  Daniel Finn: Bolivarcı Devrim Kapitalizmi Geliştirdi Ama Sosyalizme Ulaşamadı

  Venezuela’nın derin bir krizden geçtiğine şüphe yok. Hugo Chavez’in mirasını sahiplenenler ülkedeki günlük hayatın kasvetli resmini şöyle çiziyorlar: Bir insanın en temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için en az 19 asgari ücret alması gerekli. Dünyada şu andaki en yüksek seviyelere ulaştığı söylenen enflasyona ek olarak istifçilikten, spekülatif satışlardan ve düşük seviyede tıkanıpDevam …Devam »
 • İsyan Yeniden, Fas

  İsyan Yeniden, Fas

  Bu yazı dizisi 2011 yılında halk kalkışmalarının yükseldiği coğrafyada devam eden ve/veya yeniden alevlenen direniş ve isyanları, bunun yanı sıra konu olan ülkelerdeki mevcut politik iklimi, bölgesel ilerici ve gerici ittifakları iç ve dış çatışmaları ile birlikte irdelemeyi hedeflemektedir. (Dizinin ilk ayağı Fas yazısı hazırlanırken) Dün, Körfez’deki Sünni monarşiler arasındakiDevam …Devam »
 • İyi Polis, Kötü Polis: Ukrayna’da Devlet ve Aşırı Sağ İttifak Halinde – A. Liasheva & M. Khokhlovich

  İyi Polis, Kötü Polis: Ukrayna’da Devlet ve Aşırı Sağ İttifak Halinde – A. Liasheva & M. Khokhlovich

  Nisan ayı sonunda, Stanislav Serhienko’ya yönelik gaddarca saldırı Ukrayna ve uluslararası planda dikkatleri çekti. Solcu aktivist ve öğrenci, evinin önünde güpegündüz pusuya düşürüldü. Kimliği belirsiz iki saldırganın dövüp bıçakladığı Serhienko hastaneye kaldırılıp ameliyata alındı. Serhienko hem Rusya destekli ayrılıkçıları hem de ülkenin doğusundaki savaşta aşırı sağcı paramiliter gruplarla ittifak yapanDevam …Devam »
 • Brezilya’da Derinleşen Politik Krize Dair Anarşistlerin Analizi

  Brezilya’da Derinleşen Politik Krize Dair Anarşistlerin Analizi

  Brezilya’da geçtiğimiz hafta, darbe hükümetinin başındaki Temer’in milyonlarca dolar rüşvet aldığına dair tanıklıkların açığa çıkması ile birlikte, kemer sıkma politikalarından yılmış olan halk yine sokaklara aktı. 24 Mayıs Çarşamba günü sayısı 35 bin’i bulan göstericiler başkent Brasília’da kongre ve hükümet binalarının olduğu bölgeye doğru yürüyüşe geçti. Öfkeli halk tarım bakanlığıDevam …Devam »
 • Manga: Japonya’da Politik Çizgi Roman Geleneği

  Manga: Japonya’da Politik Çizgi Roman Geleneği

  Bugünlerde iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin Amerikan askeri işgaline ve silah endüstrisine çanak tutan anayasa değişikliği propagandası için “manga” formundaki broşürleri kullanması Batı tarafından garipsense de Japonya’nın köklü politik çizgi roman geleneği düşünüldüğünde pek de yadırganmamalı. Politik Manga’nın tarihi ve Yeni Sol Ikki Kajiwara ve Tetsuya Chiba’nın 1968’ten 1973’e kadar Kōdansha,Devam …Devam »
 • Japonya Pasifizminin Sonu

  Japonya Pasifizminin Sonu

  *Ulusal Diet Binası önünde hükemetin dayattığı güvenlik yasasına karşı öğrencilerin başını çektiği protestocular Abe’nin istifasını talep ediyor, 19 Mayıs 2017. 17 Mayıs’ta başlayan 3 günlük protestolar Abe hükümetinin Amerikan silah endüstrisine ülke ekonomisini peşkeş çekmek için hazırladığı anayasa değişikliğini, Kuzey Kore üzerinden tırmandırılan korku politikası ile pazarlanan güvenlik yasasını veDevam …Devam »
 • Bugün Venezuela’da Yaratılan Kargaşa, 1972 Yılında Şili’de Yaratılan Kargaşa İle Aynı Şemayı İzliyor

  Bugün Venezuela’da Yaratılan Kargaşa, 1972 Yılında Şili’de Yaratılan Kargaşa İle Aynı Şemayı İzliyor

  MAURİCE LEMOİNE, Le Monde Diplomatik eski yazı işleri müdürü, uzun yıllar Latin Amerika’da bulanan ve haber yapan bir gazeteci olarak,  Latin Amerika ülkelerinde tezgâhlanan hükümet darbelerinin yeni stratejilerini anlattığı çalışmasını yayımladı: “ (Faşist) General Pinochet’in gizli çocukları: Modern hükümet darbeleri ve kargaşa çıkarmanın yeni metotları”. Muhafazakâr ve yandaş medya kanallarıDevam …Devam »
 • Dünyanın En Uzun Soluklu Komünist Devrim Mücadelesinin Hala Güçlü Bir Şekilde Devam Etmesinin 5 Nedeni

  Dünyanın En Uzun Soluklu Komünist Devrim Mücadelesinin Hala Güçlü Bir Şekilde Devam Etmesinin 5 Nedeni

  Resim: Ka (Yoldaş) Kathryn, Güney Tagalog’daki genç bir Yeni Halk Ordusu savaşçısı, yeni nesil kızıl savaşçıların siması haline geldi. Yeni Halk Ordusu (YHO) herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeksizin yoluna devam ediyor. Dünyanın en uzun soluklu komünist devriminin silahlı kanadı, 29 Mart’ta 48. yıldönümünü kutladı. Filipinler Komünist Partisi (FKP) tarafından yönetilenDevam …Devam »
 • Silahlı ve Hazır: Oakland ve San Jose’de LGBTİQ Grubu Pembe Tabancaları Örgütlüyor

  Silahlı ve Hazır: Oakland ve San Jose’de LGBTİQ Grubu Pembe Tabancaları Örgütlüyor

  Pembe Tabancalar  Oakland ve San Jose’de örgütleniyor. Nicki Stallard erkek kimliğinden kadın kimliğine geçiş yaparken, LGBTİQ topluluğundan gelen güvenlik önerilerine kulak asmamıştı. Yakın zamanda San Jose ‘den Fresno’ya taşınan 57 yaşındaki trans birey: “Varsayım şuydu: yanımda bir düdük taşırsam ve tehlike anında onu çalarsam, yakınımdaki biri yardıma gelir veya polisiDevam …Devam »
 • Geçmişten Günümüze, Türkiye’de 1 Mayıs…

  Geçmişten Günümüze, Türkiye’de 1 Mayıs…

  Avustralya‘nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü talebiyle Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar 1856 yılında ilk kez yürüyüş düzenlediler. Bu yürüyüşten yıllar sonra 1 Mayıs 1886’da Chicago’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde düzenlenen görkemli yürüyüş ile birlikte, 1 Mayıs tüm dünya işçi ve emekçileri tarafından İşçi Bayramı olarak uluslararası çapta kutlanmıştır. Birlik, dayanışma ve mücadele günü olanDevam …Devam »
 • Florain Wilde: Sadece Hükümeti Değil, İktidarı da Kazanmak (Avrupa Soluna Eleştirel Bakış)

  Florain Wilde: Sadece Hükümeti Değil, İktidarı da Kazanmak (Avrupa Soluna Eleştirel Bakış)

  Yirmi beş yıl boyunca Avrupalı sol partiler geniş koalisyon hükümetlerine katıldı ve hükümette olduklarını gösterecek hiçbir şey yapmadılar. Görünürde sunulan tek yol buysa, bu kısa bir yol mudur? Bugün Avrupa’daki pek çok sol parti, merkez-sol koalisyon hükümetlerine katılmayı reformları kazanmanın tek gerçekçi yolu olarak görür. Bu yönetimlere katılmayı sıklıkla, en azındanDevam …Devam »
 • ABD: Nasha Paola Holguin Neden Doğal Su Kaynaklarını Savunuyor?

  ABD: Nasha Paola Holguin Neden Doğal Su Kaynaklarını Savunuyor?

  New York’un keşmekeşini bırakıp 2016’da ”Duran Kaya”ya katılan Holguin, yaklaşık beş ay boyunca bir kampta yaşadı, direndi ve arındı. Dakota Boru hattının tamamlandığı ve yakında faal hale geleceği bu günlerde, 26 yaşındaki Holguin yerlilerle birlikte doğal su kaynaklarını savunmaya devam ediyor. İnsanlar, su savunucusunun (water protector) ne anlama geldiğini merakDevam …Devam »
 • Venezuela Komünist Partisi’nden Carolus Wimmer: “Bağımsız ve Sınıf Tabanlı Bir Blok Gelişiyor”

  Venezuela Komünist Partisi’nden Carolus Wimmer: “Bağımsız ve Sınıf Tabanlı Bir Blok Gelişiyor”

  Venezuela’da sağcı muhalefetin düzenlediği Maduro karşıtı protestolar gündeme gelmeye devam ediyor. Uluslararası medyada da çeşitli videolarla Maduro ve Erdoğan’nın benzetildiği görsel materyaller dolanırken, Venezuela muhalefeti sanıldığı gibi ‘özgürlükçü’ değil. International Communist Press (ICP), oluşan bilgi kirliliğini gidermek ve Venezuela’da gerçekte neler olduğunu aydınlatabilmek adına, Venezuela Komünist Partisi (VKP) ile özelDevam …Devam »
 • Direniş Sermayeye ve Faşizme Karşı Mücadelede Yeni Olanakların Önünü Açıyor

  Direniş Sermayeye ve Faşizme Karşı Mücadelede Yeni Olanakların Önünü Açıyor

  İşçi sınıfı, halk güçleri, kadın özgürlük mücadelesi ve doğanın sermaye tarafından talan edilmesine karşı  insan-insan ve insan doğa ilişkilerini değiştirmeye yönelik direnişlerin aldığı biçim, sermaye ve faşizmle mücadelede yeni olanakların önünü açmaktadır. Konuyu anlaşılır kılmak için direniş saflarında yer alan düşünce insanlarından bazılarının mevcut duruma ilişkin analizlerine bakmakta fayda var. Ergin Yıldızoğlu,Devam …Devam »
 • Naxalbari: Hindistan’ın Kendisiyle Olan En büyük Savaşı

  Naxalbari: Hindistan’ın Kendisiyle Olan En büyük Savaşı

  Her ne kadar Hindistan küresel ilişkilerde yüksek bir yer edinme derdinde olsa da, Naxalbari’nin yaktığı ateş 50 yılın ardından hala yanmakta. Naxalbari isyanı, Kuzey Bengal’de Naxalbari’nin yakınlarında bulunan 3 köydeki çiftçilerin protestolarıyla başlamıştı. 50 yılı aşan sosyoekonomik gelişmenin ardından, bu çiftçi protestolarına öncülük edenler, – veya Naksalit hareketi-  günümüzde de Hindistan’ınDevam …Devam »
 • Rishi Raj Baral: Nepal Maoist Hareketinin Yeni Bir Atılıma İhtiyacı Var!

  Rishi Raj Baral: Nepal Maoist Hareketinin Yeni Bir Atılıma İhtiyacı Var!

  13 Şubat 1996 tarihinde Nepal Komünist Partisi (Maoist) Nepal’de Halk Savaşı’nı başlatmıştı. Nepalli Maoistler, Halk Savaşı’nın 22. yıldönümünü karşıladılar. O zamanlar sadece bir tane Maoist Parti vardı. Şu anda ise dört: 1- Mohan Baidhya (Kiran) tarafından önderlik edilen Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist) 2- Komünist Çekirdek 3- Netra Bikram ChandaDevam …Devam »
 • Bitcoin’den Mermilere: IŞİD’e Karşı Savaşan Anarşistin Öyküsü -Andy Greenberg

  Bitcoin’den Mermilere: IŞİD’e Karşı Savaşan Anarşistin Öyküsü -Andy Greenberg

  İran asıllı İngiliz programcı, kuzeyi Türkiye’yle sınır olan bir bölgeye, beklenmedik anarşist bir hareketin, İslam Devleti’ne karşı ölüm kalım savaşı verdiği Rojava’ya doğru yönelmişti Amir Taaki, iki yıl önce, çöl soğuğunda mehtaplı bir gecede, Irak kumlarından, Dicle Nehri’nde yüzen lastik bir sandala atladı. Sandal ancak kendi tıknaz gövdesini ve yanındaDevam …Devam »
 • Rusya Devrimi Bildirileri-5: 1917 Kadınlar Günü – Bir Kadın Protesto Grevi, Rusya Devrimini Nasıl Başlattı

  Rusya Devrimi Bildirileri-5: 1917 Kadınlar Günü – Bir Kadın Protesto Grevi, Rusya Devrimini Nasıl Başlattı

  Yüz yıl önce 6 Mart’ta (Jülyen takvimle 21 Şubat) Petrograd Mejrayonka (Bölgelerarası Komite) Uluslararası Kadınlar Günü’ne ilişkin aşağıdaki bildiriyi dağıtmıştı. Uluslararası Kadınlar Günü’nün kökenler, ABD’de olsa da, Alman Sosyal Demokrat Clara Zetkin 8 Mart’ın (Rusya’da 23 Şubat) her yıl kutlanması için 1910’da öneride bulunmuştu. Gün, ilk olarak 1911 yılında Almanya’daDevam …Devam »
 • ABD: Amerikan Yerlisi Sanatını Sömürgecilikten Yerli Direnişi İle Kurtarmak

  ABD: Amerikan Yerlisi Sanatını Sömürgecilikten Yerli Direnişi İle Kurtarmak

  Lina Longtoe’nun önderliğinde kurulan Yerli Halklar Birliği, Vermont Abenaki Sanatçılar Derneği Direktörü Vera Longtoe-Sheehan’ı Amerikan Yerli Sanatı’nın sömürgecilikten kurtuluşu hakkındaki konuşması için ağırladı. Longtoe-Sheehan, öğrencilere kendisi ve birçok Amerikan Yerlisinin karşılaştığı sorunları anlatan bir konuşma yaparak gerçek Amerikan Yerlisinin sanatı üretebiliyor ve satabiliyor olma sorunsalı üzerinde durdu. Longtoe ve Longtoe Sheehan’ın mensupDevam …Devam »
 • Basil el-Arac’ın Vasiyeti: İşgale Asla Boyun Eğme – Budur Yusuf Hasan

  Basil el-Arac’ın Vasiyeti: İşgale Asla Boyun Eğme – Budur Yusuf Hasan

  Basil ile İsrail askerleri arasındaki çatışma ne kadar sürdü? İsrail tarafından yayınlanan ve olay anını gösterdiği söylenen video gerçek mi? Basil, çatışma sırasında askerlerden herhangi birini vurmayı başardı mı? Hiçbir zaman öğrenemeyebiliriz. Ancak emin olduğumuz bir şey var; Basil hiçbir zaman teslim olmadı Basil el-Arac’ın, 6 Mart 2017’de Ramallah bölgesinde,Devam …Devam »
 • Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 19 Mart Haberleri

  Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 19 Mart Haberleri

  ÖMÜR BOYU HAPİS CEZALARI İŞÇİLERİ YILDIRAMAZ   13 Maruti Suzuki işçisi geçtiğimiz Cumartesi günü Haryana eyaleti Gurugram bölge mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha önce de 18 işçiye 2012 yılında yaşanan olaylardan dolayı hapis cezaları vermişti. Politik karakterdeki cezaların hedefi işçileri yıldırmak ve Gurgaon ve Manesar sanayiDevam …Devam »
 • Tunus Halk Cephesi

  Tunus Halk Cephesi

  Halk Cephesi (Politik Taslak)1 26 Eylül Çarşamba günü, Tunus’ta Halk Cephesi’nin kuruluşu bir basın toplantısında ilan edilmişti. Toplamda 12 siyasi parti, farklı örgütler ve sayısız bağımsız toplumsal bireylerin katılımının arasında şunlar yer alıyordu: Sendikacı Halk Cephesi, Özgürlükcü ve İlerici Halk Partisi, Devrimci Yurtsever Sosyalist Parti (Al Watad), Baas Hareketi, SosyalistDevam …Devam »
 • Faşizm ve Anarşist Mücadele

  Faşizm ve Anarşist Mücadele

  Kara Kızıl Notlar Mart Nisan Mayıs 2006 sayısından alınmıştır. Faşizm, devlet aygıtının tamamen yıkılmasıyla insanın kendi kendisini yönetir hale gelmesini ve diğer insanlarla metalar veya devlet gibi aracılara ihtiyaç duymadan doğrudan ilişki kurmasını savunan anarşist idealin tamamen zıddıydı. Mussolini’nin ünlü tanımında da belirttiği gibi her şeyi devletin bir parçası yapmayıDevam …Devam »
 • İtalya’da Faşizme Karşı Direniş ve Partizan Savaşında Komünistlerin Rolü

  İtalya’da Faşizme Karşı Direniş ve Partizan Savaşında Komünistlerin Rolü

  İTALYAN DİRENİŞİNİN GENEL KARAKTERİ İtalya’da [faşizme ve Alman işgaline karşı verilen] direniş ve partizan savaşı, Avrupa’nın diğer ülkelerinde görülen direnişlerden ve partizan savaşlarından farklı bir karaktere sahipti. İtalya, yalnızca yabancı güçler [Almanya] tarafından işgal edilmiş bir ülke değil, aynı zamanda faşist diktatörlüğün hüküm sürdüğü bir ülkeydi. Partizan savaşı, ülkenin bağımsızlığıDevam …Devam »
 • 1936 İngiltere’sinden Antifaşist Zafer: Cable Caddesi Savaşı

  1936 İngiltere’sinden Antifaşist Zafer: Cable Caddesi Savaşı

  Cable Caddesi savaşı, 80 sene önce bugünlerde gerçekleşmiş, kitlesel işçi sınıfı direnişiyle Kara Gömleklileri durdurarak antifaşist mücadele tarihinde anahtar bir rol oynamıştı. 4 Ekim’deki kitlesel mücadeleyle ilgili olarak İngiltere’de yayımlanan Socialist Worker (Sosyalist İşçi) gazetesinden çevrilen iki makaleyi dikkatinize sunuyoruz… Faşistleri yenen mücadele Tüm dünyada faşistlerin yükselişe geçtiği 1930’lar İngiltere’deDevam …Devam »
 • Liselotte Herman’dan Dolares Ibaruri’ye Faşizme Karşı Kadın Barikatı

  Liselotte Herman’dan Dolares Ibaruri’ye Faşizme Karşı Kadın Barikatı

  Faşizm nasıl tarif edilir? Gettoların yıkıntıları arasında açlık­tan iskelete dönmüş ürkek çocukların bakışlarıyla mı? Havadan yağdırılan tonlarca bombanın darmadağın ettiği kentlerin siluetiyle mi? Auschwitz’de gaz odalarına sürülen ı milyon 135 bin insanın son nefesiyle mi? Aşağılanan bir ırk, bir daha dün­yaya gözünü açmasın diye kadınların rahmine düzenlenen al­çakça saldırılarla mı?Devam …Devam »
 • Meral Candan: Futbolun Sadece Futbol Olmadığını Gösteren 12 Devrimci Tribün

  Meral Candan: Futbolun Sadece Futbol Olmadığını Gösteren 12 Devrimci Tribün

  Bakmayın siz şimdilerde futbolun pahalı transferlerle anıldığına, kimin hangi takıma yeni teknik direktör olacağının konuşulduğuna, saatlerce bir pozisyonun ofsayt olup olmadığının tartışıldığına; futbolun bunlardan ibaret olmadığını biliyoruz. Zaten futbolu tam da bu yüzden seviyoruz. Dakikalar 34’ü gösterdiğinde “Her yer Taksim, her yer direniş” diye bağıran taraftarlar için bu oyunu seviyoruz.Devam …Devam »
 • İspanya tribünlerinde köklü antifaşist gelenek

  İspanya tribünlerinde köklü antifaşist gelenek

  FOSSA GARRAFONİ Real Valladolid kulübünün tribün grubu Fossa Garrafoni, 1991-1992 sezonunda Ultras Violetas’ın bir parçası olarak başladı. Bu grubun içerisindeki kişiler genellikle ilerici, punk, heavy, kastillanist (Kastilya milliyetçisi) ve komünist gençlerdi. Zorrilla stadının kuzey tarafının en yüksek kesimine yerleşmiş, Pucela ve Kastilya bayrakları taşıyan Fossa Garafoni’yi gerici ideoloji sahipleri veDevam …Devam »
 • Doğan Durgun: Bir Başka Dünyanın Takımı, St. Pauli

  Doğan Durgun: Bir Başka Dünyanın Takımı, St. Pauli

  Bir kulüp düşünün, 30 bin kişilik bir semtin takımı olsun, müzesinde önemli bir kupa bulunmasın, tarihinin çoğunu alt liglerde geçirsin, ama dünyanın her yerinde destekçileri olsun. İlk bakışta futbolun mantığına ters gibi görünse de, söz konusu kulüp St Pauli ise tüm bu yazdıklarımız mümkün. Almanya’nın liman kentlerinden Hamburg’da 1910 yılındaDevam …Devam »
 • Doug Enaa Greene, Uzlaşmaz Devrim: Marx’tan Önce Blanqui Vardı

  Doug Enaa Greene, Uzlaşmaz Devrim: Marx’tan Önce Blanqui Vardı

  Karl Marx, Louis-Auguste Blanqui’yi “Fransa’daki Proleter Parti’nin beyni ve ilham kaynağı” olarak nitelemişti. Her ne kadar bugün büyük ölçüde unutulmuş olsa da, tüm dünyadan devrimciler, bu 19. yy. Fransız siyasi tutsağını, devrimci sosyalizmin kahramanı olarak görüyorlardı bir zamanlar. Bu kadar çok politik bozulma ve tavizin olduğu bir çağda, Blanqui’nin hayatınaDevam …Devam »
 • Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

  Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

  Afrika Diasporası içerisindeki sayısız kadın, Pan-Afrikanizm bayrağı altında Afrikalıların özgürleşmesi için  emek vermiştir. Onlar, politik belirsizlikten kurtulmalıdırlar. Pan-Afrikanizm, devrimci bir ideoloji olarak feminizmle kucaklaşmalıdır. 25 Mayıs’ta Afrika’nın Kurtuluşunun 58. yıldönümünü kutluyoruz. Pan-Afrikanizm hareketi ve hareketin öne çıkan sembollerini düşündüğümüzde içgüdüsel olarak aklımıza gelenler kadınlar değil.  Pan-Afrikanist geçmiş ve aktivizm, Afrikalı erkeklere özgüDevam …Devam »
 • Şili: Escondida Maden İşçilerinin Mücadelesi – Evrensel

  Şili: Escondida Maden İşçilerinin Mücadelesi – Evrensel

  Dünyanın en büyük bakır madeni Escondida’da 9 Şubat’ta başlayan grev sermayenin, devletin ve medyanın saldırısı altında. Escondida madeninin en büyük ortağı BHP Billiton, yasada tanınan grevde 15 gün sonra geçici işçi çalıştırma ‘hakkını’ 30 güne kadar kullanmayacağını açıkladı. Ancak bu aslında daha önce bakır madenlerinde grev kırıcıların devreye sokulmasının ardındanDevam …Devam »
 • Venezuela: ”Yeni Bir Devrimci Özne Oluşmakta”, Marta Harnecker Röportajı

  Venezuela: ”Yeni Bir Devrimci Özne Oluşmakta”, Marta Harnecker Röportajı

  Hugo Chavez’in danışmanlığını yapmış olan Şili doğumlu Marta Harnecker, toplumsal mücadelelere ve sosyalist teoriye ilişkin onlarca kitap yazmıştır. Bu yazı, Tassos Tsakiroglou’nun, 14-15 Ocak’ta gerçekleştirilen ”Karl Marx’ın Kapitali’nin 150 Yılı ve 21. Yüzyıl’daki Yansımaları” adlı konferans için Atina’da bulunan Harnecker’le yaptığı röportajdan oluşmaktadır. Marx’ın teorik sisteminin güncelliğine dair gerçekleşecek bir konferansaDevam …Devam »
 • Kolombiya’daki Kirli Pazarlıklara Bugünlerde Barış Deniyor, Devrimci Halk Hareketi

  Kolombiya’daki Kirli Pazarlıklara Bugünlerde Barış Deniyor, Devrimci Halk Hareketi

  “Barış” Kolombiya halkının sürekli arayışı haline dönüştü. Bu bitmez tükenmez barış arayışı ve özlemi uzun zamandır demokrasiye duyulan ihtiyaç ve ulusal siyaset ile sıkı sıkıya ilintilidir. Ülkemizin büyük çoğunluğunu oluşturan yoksul halk, sömürülmüş ve kaderine terk edilmiştir. Egemen sınıfların uyguladığı baskı ve şiddete en fazla maruz kalan kesimlerdir. 1946’dan bu yanaDevam …Devam »
 • Zimbabve’de İşçi Hareketi: 2017’de Önümüzdeki İhtimal ve Zorluklar

  Zimbabve’de İşçi Hareketi: 2017’de Önümüzdeki İhtimal ve Zorluklar

  Zimbabve işçi sınıfının ve destekçilerinin yakın geçmişi epey zengindir ve gelecekteki zorluklara bir cevap niteliğindedir. İşçi sınıfı, işsizlik ve baskıyla mücadeleye bütünüyle ilham vermiştir. Bu geçmişe tekrardan bakmak cevaplar için yararlı olacaktır. 1995’te başlayan işçi sınıfı ayaklanmasının arkaplanında, büyüyen ve IMF tarafından sürüklenen bir ekonomik kriz, World Bank (Dünya Bankası)Devam …Devam »
 • Patrick Bond: Güney Afrika’daki Marksizmin ve Devrimci Hareketlerin Durumu

  Patrick Bond: Güney Afrika’daki Marksizmin ve Devrimci Hareketlerin Durumu

  “NUMSA, gerçekten politikaya girişmeden önce örgütlü işçi hareketindeki her gücün yapması gerektiği gibi üyelerinin geçimini desteklemek için ciddi kaynak aktardı”. Bu yıl Rusya’daki Bolşevik zaferinin 100’üncü yıldönümü. Bu devrim, (Joseph Stalin 1920’lerin ortasında iktidara gelmeden önce) en azından başlangıç döneminde, devlet gücünü ele geçiren işçi partisi ve tüm ezilenler içinDevam …Devam »
 • Martin Legall: Fransa’nın Göbeğinde Bir Otonom Alan; ZAD

  Martin Legall: Fransa’nın Göbeğinde Bir Otonom Alan; ZAD

  Her şey onlarca yıl önce Fransa’nın batısındaki Nantes şehri yakınlarında ikinci bir havaalanı inşa edilmesine karşı gelişen yerel direnişle başladı. Bu direniş sekiz yıl önce ZAD (Zone à Défendre veya “Savunma Bölgesi”) olarak bilinen otonom alanın kurulması ile taçlandı. ZAD o zamandan beridir zapturapt altına alınma tehdidi altında ve polisinDevam …Devam »
 • Kolombiya: ELN, FARC’tan Boşalan Bölgelerde Paramiliterlere Karşı Halkı Korumaya Başladı

  Kolombiya: ELN, FARC’tan Boşalan Bölgelerde Paramiliterlere Karşı Halkı Korumaya Başladı

  Kolombiya’da ELN, barış görüşmeleri sürecinde başından beri aldığı tutuma uygun davranmaktadır. Barış görüşmelerinin başlaması için Santos hükümetinin dayatması olan eski senatör Odin Sanchez’in serbest bırakılması tehdidine kulak asmadı ve karşılığında Nixon Cobos and Leivis Valero adlı iki ELN tutsağının serbest bırakılmasını şart koydu. Gizli görüşmelerde varılan mutabakata rağmen hükümet ısrarınıDevam …Devam »
 • Anti-Faşizmin Değişen Yüzü

  Anti-Faşizmin Değişen Yüzü

  Ana akım medya, bugünün organize ırkçı ve faşist gruplarına – özellikle faşistler arasındaki aşırı-sağ işbirliklerine, beyaz milliyetçilere ve kendini ”alternatif-sağ” şeklinde tanımlayan diğer Trump destekçilerine bolca yer vermekte- ancak anti-faşizmin yükselen dalgasına gözlerini kapamakta. Faşizm ne kadar eskiyse anti-faşizm de bir o kadar eskidir ve “antifa” olarak bilinen antifaşistler çoğunluklaDevam …Devam »
 • Shuar Arutam Halkından Ekvador ve Tüm Dünyaya Mektup  

  Shuar Arutam Halkından Ekvador ve Tüm Dünyaya Mektup  

  Shuar kardeşlerime, Amazon ve Andların yerli halklarına, Ekvador ve tüm dünyadaki kadın ve erkeklere. Birçoğunuzun bildiği üzere, yakın zamanda yaşadıklarımız halkımız için büyük tehlike arz etmektedir ve muhtemelen ulusal hükümet tarafından Shuar halkına karşı girişilen büyük bir bölgesel ihtilafın başlangıcı olacaktır. Ormanlarımız yıllardır göz yaşı, keder ve kanla boyanmıştır. Bir zamanlarDevam …Devam »
 • Türkiye ve Kürdistan üzerine çalışan Rus Komünist Maksim Lebski Röportajı

  Türkiye ve Kürdistan üzerine çalışan Rus Komünist Maksim Lebski Röportajı

  1. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?  Sıradan bir işçi aileden geliyorum. Çocukluğumdan bu yana tarih ve felsefeye ilgi duyuyorum. Rus üniversitelerinden birinden Tarih Bölümünden mezun oldum. Tez çalışmamın konusu Kürdistan İşçi Partisi Tarihi’ydi. Kürt sorunuyla karşılaşmam doğu ülkelerindeki ulusal kurtuluş hareketlerine yönelik yaptığım bir araştırma sayesinde oldu. Öğrencilik yıllarımda solDevam …Devam »
 • Donbas’ta Yeniden Başlayan Kent Savaşı Dünya İşçi Sınıfına Uyarı Niteliğindedir

  Donbas’ta Yeniden Başlayan Kent Savaşı Dünya İşçi Sınıfına Uyarı Niteliğindedir

  Geçtiğimiz Ocak ayının sonundan itibaren Donetsk ve Lugansk halkları, Kiev cuntasının artan saldırılarına hedef oldu. ABD ve AB destekli Ukrayna Ordusu, Donetsk’in başkentindeki  okulları, hastaneleri, su ve doğalgaz alt yapıları ile konutları bombaladı. Kiev rejiminin yeniden başlayan saldırıları kimi analizlerde, Trump yönetiminin Rusya ile yakınlaşmasını önleme ve seçim kampanyası boyunca Clinton’aDevam …Devam »
 • İngiltere: Dingles Bombalı Saldırısına Karışan Gizli Polisler Var mıydı?

  İngiltere: Dingles Bombalı Saldırısına Karışan Gizli Polisler Var mıydı?

  Sisteme karşı sürdürülen mücadele sırasında zaman zaman devletin güvenlik güçleri radikal-devrimci örgütlere sızmakta yada çift taraflı çalışan muhbirler bulmaktadırlar. İngiltere’de IRA’ya karşı kullanılan bu yöntemler zaman zaman IRA’dan sonra en tehlikeli örgüt olarak görülen Hayvan Kurtuluş Cephesi (ALF)’ye karşı da kullanıldı. Aşağıdaki makale ALF’ye yönelik bu faaliyetleri ve ALF eylemlerineDevam …Devam »
 • Ekvador: Bugün Artık Yeter! Diyoruz, Ulusal Kurtuluş Komünarları

  Ekvador: Bugün Artık Yeter! Diyoruz, Ulusal Kurtuluş Komünarları

  Ekvador Ulusal Kurtuluş Komünarları ARTIK YETER DİYORUZ!!! Ekvador’un bütün halklarına, mücadele veren halklarımıza ve kardeşlerimize… Onlar korku saldıkça bizler KORKUYU SİLİYORUZ… Bizler gölgeleriz, aşağıdakileriz, toplumun temel direğiyiz ve ARTIK YETER DİYORUZ… Olağan şüpheliler olarak görülmekten, açıkça yalan söyleyen halk dalkavuklarının ‘Kurtarıcı’ kisvesine bürünmesinden bıktık. Bu yolsuzluklar ve rüşvet nereye kadar?Devam …Devam »
 • John Pilger: Sorun Trump’ta Değil Bizde

  John Pilger: Sorun Trump’ta Değil Bizde

  Başkan Trump’ın resmen başkan olacağı gün, ABD’deki binlerce yazar öfkesini ifade edecek. Writers Resist (Direnen Yazarlar) “İyileşmemiz ve yol almamız için…” diyor, “siyasi bir söylem geliştirmek yerine geleceğe odaklanmak ve yazarlar olarak demokrasimizi koruyacak birleştirici bir güç vazifesini nasıl görebileceğimize yoğunlaşmak istiyoruz.” Şöyle devam ediyor: “Yerel örgütleyicileri ve konuşmacıları, düzenleyecekleriDevam …Devam »
 • ABD: Yasal Sol ve Diğer Dişsiz Köpekler

  Bir J-20 Raporu İşbirlikçi domuzlar yeni yılın ilk büyük eyleminden önce incilerini döktüler. En makul temsilcilerini gönderip bizim “ipin ucunu kaçırmayacağımızı” (bizce isyan çıkarmayı kastettiler) garantiye almak istediler. Bunların hepsi “Tek Direniş”in Trump’ın yasa ve kurallarının sınırları içerisinde zararsızca caka satmaya çalışan hükümet-dışı organizasyonların yoksul pazarlayıcısı olmasından; ve konu katilDevam …Devam »
 • Mine Şirin: Filistin’in “Bilgesi” Corc Habaş

  2008’de 72 yaşında yaşamını yitirene kadar mütevazı bir hayat süren Habaş, mücadelesinde ise asla mütevazı değildir. Kavgada yılmamış, görüşlerinden milim şapmamış, Siyonistlerle asla el sıkışmamış, Filistin’i dünyaya unutturmamak için ne gerekiyorsa yapmıştır. Ve unutturmamıştır da Bugün, Filistin’in “bilge”si, yoldaş Corc Habaş’ın ölümünün 9. yılı. Onu anmak amacıyla kaleme alınan buDevam …Devam »
 • Jericho’nun Duvarları ve Joshua Kasırgası Operasyonları

  Jericho’nun Duvarları ve Joshua Kasırgası Operasyonları

  Nijer Deltası İntikamcıları (NDA) baş komutanlığı olarak, 2016 yılında iyi iş çıkaran komutanları ve tüm savaşçıları kalpten kutluyor ve herkesi 2017 yılına davet ediyoruz! Nijer Deltası halkının, özgürlük mücadelemize yönelik dilek ve desteklerine içtenlikle şükrediyoruz. Bizim hikayemizi anlatan yerel ve uluslararası basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. 2017’de bizi bekleyen zorluklar için hazırlanırken; NijerDevam …Devam »
 • Kolombiya:  Yurtsever Yürüyüş Bildirgesi, 26 Temmuz 2012

  Siyasal ve Toplumsal Yurtsever Hareket Bildirisi, 23 Nisan 2012’de, ülkenin başkenti Bogota’da, Bolivar Meydanı’nda halka okundu. Coğrafik olarak ülkemizin en uç noktasında bulunan Bogota’da, dağlardan gelen inanç ve kararlılıkla gerçekleştirilen “Umut, Sevinç ve Onur Yürüyüşü” amacına ulaştı. Dağlardan, ovalardan, kıyılardan 1700 den fazla örgütün tabanından oluşan kitlemiz özgürlük ruhuyla toplandı. GücüDevam …Devam »
 • Bolivya’da Kooperatif Maden Savaşlarının Ardında Ne Var?

  Bolivya’da Kooperatif Maden Savaşlarının Ardında Ne Var?

  Bolivya’nın vahşi kooperatif maden çatışmaları, hükümet ve halk sektörleri azalan madencilik gelirlerini kontrol altına alma mücadelesi verirken kazıp çıkarmacılığın (extractivism) büyüyen çelişkilerini ve tehlikelerini açığa çıkarıyor. 25 Ağustos’da Bolivya İçişleri Bakan yardımcısı Rodolfo Illanes iddialara göre, bir grup kooperatif madencisi tarafından alıkonuldu, işkence edildi ve ölene kadar darp edildi. Ulusu veDevam …Devam »
 • Şili: Adalete Uçuşun 20. Yılı

  1997 yılının Mayıs ayında, El Rodriguista dergisinin 70’nci sayısında Adalete Uçuş Eylemi ele alınmıştır. Dört tutsak yoldaşın 30 Aralık 1996 tarihinde yüksek güvenlikli hapishaneden kurtarılması, tutsak yoldaşlarımızın özgürlüklerine kavuşturulması için Manuel Rodrigez Yurtsever Cephesi’nin siyasal ve ahlaki kararının eyleme geçirilmiş ifadesidir. Eylem ayrıca, dünyanın çeşitli ülkelerinde ki tutsak yoldaşların kurtarılması eylemlerine örnekDevam …Devam »
 • Avustralya: Bugünün Sendikalarına Viktorya Hemşireleri Grevinden Dersler

  1986’da 20.000 hemşire grev yaparken Irene Bolger, Soylu Avustralya Federasyonu’nun Viktorya Şube sekreteriydi. Bu grev Avustralya tarihinin en uzun grevlerinden biriydi ve kadınlar tarafından yönetilmişti. Şimdi, bir yığın  sendika ve tarih kitaplarını karıştırarak Bolger şunları söylüyor: “Uluslararası ölçekte uzun bir süre olan ve 50 gün süren öfkeyi, Avustralya tarihinin enDevam …Devam »
 • Filipinler: Ulusal Barış Meclisi: Halkın Barışı için Halk Savaşı!

  Filipinler Komünist Partisi’nin (FKP) 48. yıldönümü, 15 bini aşkın devrimci savaşçı, Filipinler Cumhuriyeti hükümetinin ve Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi’nin en az 10 farklı bölgeden gelen temsilci, barış savunucusu ve yetkilileri tarafından Davao’nun Paquibato bölgesinde çoşkulu, sanatsal ve militan bir şekilde kutlandı. Tüm gün süren Barış Meclisi toplantısından sonra FKP’nin kuruluşDevam …Devam »
 • Haiti: Özgürlüğün Bedeli

  “Ülkemin gerçek kurtarıcısının Alexander Petion olduğu bilgisini gelecek kuşaklara aktarmamalı mıyım?” dedi Güney Amerika’yı İspanyol hegemonyasından kurtaran Venezuelalı lider Simon Bolivar, Haiti’nin ilk başkanı Alexandre Petion’a. 1 Ocak 1804’te, Fransız esaretine ve sömürüsüne karşı on yıldan fazla süren bir savaşın sonunda Fransız sömürgesi Saint-Domingue, Haiti Cumhuriyeti olarak tarihe geçti. Bu,Devam …Devam »
 • 2016 Yılında Hayvan Direnişi ve Hayvan Özgürlüğü Mücadelesi

  2016 Yılında Hayvan Direnişi ve Hayvan Özgürlüğü Mücadelesi

  Son yıllarda haber ajansları, basın ve belgesellerde ortaya çıkan yeni bir söylem var. Daha önce insana saldırmayan ya da beslenme süreçlerinde insan bulunmayan hayvanların insanlara saldırması, saldırdıkları insanları yemesi büyük bir sorun olarak yazılıyor ya da gösteriliyor. Burada dilimizde, söylemimizde ve bakış açımızda köklü bir değişime gitmemiz gerektiği açıktır. Hayvan kurtuluşDevam …Devam »
 • 2016 Yılında İşçi Hareketi

  Mali krizlerin, kredi bataklarının, yolsuzlukların bütün yükünü işçilere, yoksullara yükleyen sistem dünyanın her yerinde direnişle karşılaşıyor. Göçmenleri de[1]http://isyandan.org/haberler/insan-kacakciligi-modern-kolelik-ve-kayitdisi-emek/kapsayarak büyüyen işçi hareketi[2]http://isyandan.org/haberler/egemenlerin-politikalarina-karsi-isci-sinifi-direniyor/sistemi tehdit eden bir güç olarak örgütlendikçe egemenlerin gelecek yılları kapsayan raporlarında[3]http://isyandan.org/makaleler/yeni-tarihsel-surecte-devrim-ve-karsi-devrim-1/vurgulandığı üzere sistemin ayrıcalıklı kesimin lehine devamı için baskılar da artıyor. Geçtiğimiz sene, baskıların, kapatılan sendikaların, tutuklanan işçi hareketiDevam …Devam »
 • 2016 Yılında Öğrenci Hareketi

  Baskıların, ekonomik krizlerin, neoliberal saldırıların yükselişte olduğu 2016 yılında , parasız eğitim hakkı, eşitlik ve özgürlük için mücadele veren gençlik hareketi, otoriteye, sisteme meydan okudu. İlham verici lise ve üniversite işgalleri, eylemler, kitlesel yürüyüşler ve kolektif mücadeleye, örgütlenmeye dair açtığı yeni perspektiflerle öğrenci hareketinden öğrenecek çok şey var. Asya Hindistan’dakiDevam …Devam »
 • 2016 Yılında Kadın Özgürlük Mücadelesi

  2016 Yılında Kadın Özgürlük Mücadelesi

  Eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren kadınların sokaklarda yaktığı isyan ateşi, kadın kırımına karşı deneyimlediği öz-savunma pratikleri ve kürtaj hakkı, eşit ücret mücadelesi için başlatılan kadın grevleri, patriyarkaya karşı kadınların topyekün direnişe geçtiğini gösteriyor. Bu derlemede yer veremediğimiz nice kadın eylemi ile erkek egemen yapı çatırdamaya başlarken kadınlar kendi tarihlerini yazıyorlar…Devam …Devam »
 • Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

  Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]http://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam …Devam »
 • 2016’ya Direniş Cephesinden Bir Bakış

  2016’ya Direniş Cephesinden Bir Bakış

  Ağustos ayında yaptığımız Dünya’da ve Türkiye’de Derinleşen Kriz, Direniş ve Saflaşma  başlıklı değerlendirmede dünya ölçeğinde direniş ve saflaşmanın zeminini görmeye çalışmıştık. Ağustos sonrasında Somali özelinde ABD’nin düzenli ordu dışında yeni özel savaş yöntemlerini  paralı askerler, vekiller, dronlar ve birkaç ABD Özel Birliklerince de gerçekleştirildiğini gördük. Dünya ölçeğinde hegemonyası gerileyen bir güç olarak yeniDevam …Devam »
 • Meksika: Devlete Ve Çetelere Karşı Halk Direnişi – Derleme

  Halkın Öz-savunması Son aylarda Michoacán’ın batısında Tapınak Şövalyeleri (Knights Templar) uyuşturucu kartelinin yeniden güçlenmesi ile şiddet tırmanışa geçti. Oysa ki 2013’te hayat bulan silahlı öz-savunma grupları çetenin hakimiyetini zayıflatmayı başarmıştı. Ancak öz-savunma hareketi hükümet tarafından hemen bastırıldı ve böylece çeteler yine güçlenmeye başladı. Hükümetin çetelerin şiddetini görmezden gelmesine karşılık olarakDevam …Devam »
 • Myanmar: UNFC: Müzakere Sürecinde En Büyük Zorluk Ordunun Yalanlarıdır

  Kaçin Bağımsızlık Ordusu (KİA), Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu (MNDAA), Ta’ang Ulusal Kurtuluş Ordusu (TNLA), Arakan Ordusu (AA)’nın oluşturduğu Kuzey İttifakı 20 Kasım 2016’da Burma Ordusu’na yönelik geniş çaplı ortak bir saldırı başlattı. Ülkede barış süreci devam ederken son zamanlarda yaşanan çatışmalara ilişkin  Birleşik Uluslar Federal Konseyi (UNFC) başkan yardımcısı  NaiDevam …Devam »
 • Yeni Nesil Siyah Militanlar Yeni Jim Crow İle Savaşıyor

  Yeni Nesil Siyah Militanlar Yeni Jim Crow İle Savaşıyor

  Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketi tarafından teşhir edilen Siyahlara yönelik polis baskısı Siyah sporcuları da dayanışmaya teşvik ederken, bu dayanışma eylemlerine son olarak, Amerikan Futbol Ligi (NFL) takımlarından San Fransisco 49ers oyuncusu Colin Kaepernick’in öncülük ettiği sessiz protestolarda eklenmiş durumda. Colin Kaepernick son derece basit bir protestoda bulunuyor. OyunDevam …Devam »
 • Meksika: Artık Yeter! Halk Milisleri (MPYB)’den Meksika Halkına

  Meksika: Artık Yeter! Halk Milisleri (MPYB)’den Meksika Halkına

  Tüm Meksika halkına, Çokuluslu büyük şirketler artık yeryüzünde son kalan bölgeleri de ele geçirmek için savaş aşamasına geçtiler. Bu şirketler için savaş, stratejik öneme sahip ekonomik bölgeleri ele geçirmek anlamına geliyor. Onların savaşı, toprakları, suları, ormanları, yeşil alanları ve biyolojik çeşitliliği olan bölgeleri hâkimiyet altına alma savaşıdır. Bu savaş yerliDevam …Devam »
 • ABD başkanlık seçimlerinin ardından Filistin – Selim Sezer

  Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Netanyahu’nun Trump’ı tebrik edip ikili ilişkilerin güçlenmesi temennisinde bulunduğu, Siyonist rejimin en şahin isimlerinden Naftali Bennett’in de sevincini ifade ettiği düşünüldüğünde, 8 Kasım ertesinde bir “ilk tespit” olarak şunu söylemek mümkün görünmektedir: Tel Aviv, ideal partnerinin başkan olamaması nedeniyle üzüntü duysa da, yeni başkandan da epeyDevam …Devam »
 • Yeni ABD Tarzı Savaş: Özel Operasyonlar, Paralı Askerler, İsyancılar, Vekiller,  Dronlar

  Yeni ABD Tarzı Savaş: Özel Operasyonlar, Paralı Askerler, İsyancılar, Vekiller,  Dronlar

  New York Times’ın okunması tavsiye edilir bir sayısı ABD’nin halen sürdürdüğü savaşın en çok gizlenen yönüne bir bakış atmaktadır. Örnek olarak verilen ülke ABD’nin 25 yıldan fazladır halkıyla savaş halinde olduğu Somali’dir. Fakat yazarların not ettiği gibi aynı yöntem başka yerlerde de uygulanmaktadır. Obama yönetimi geçtiğimiz yıl boyunca Somali’de yürütülenDevam …Devam »
 • Heather Gies: Sandinista Mirasıyla Nikaragua’da Kooperatif Sektörü Büyüyor

  Heather Gies: Sandinista Mirasıyla Nikaragua’da Kooperatif Sektörü Büyüyor

  Nikaragua hükümetinin devrimci mücadele mirasıyla sosyalizm yolunda ilerleyeceğini ilan etmesinden on yıl sonra, ülkede eşi benzeri olmayan bir şey yaşanıyor: Ulusal gelirin yarısından fazlası kooperatifler ve küçük aile işletmeleriyle birlikte ‘halk ekonomisi’nden elde ediliyor. Tarihi anlamda, Amerika kıtalarındaki en yoksul ülkelerden biri olan Nikaragua’da halk ekonomisi büyük bir istihdam kaynağıDevam …Devam »
 • Kuzey İrlanda: İngiliz Emperyalizmi ve Gelincik Faşizmi

  Kuzey İrlanda: İngiliz Emperyalizmi ve Gelincik Faşizmi

  Bir Kasım ayına daha gelmiş bulunurken televizyon ve basın aracılığıyla İngiliz Gelincik’i adına yürütülen kampanyalara şahit olmaktayız. Aynı bıkkın hikayeler tekrar ediliyor: ”McClean gelincikli forma giymeyi reddediyor” (İngiltere Premier Ligi’nde futbolcu olan Kuzey İrlanda’nın Derry şehrinde doğan James McClean, 2012 yılının Kasım ayındaki bir maçta gelincikli forma giymeyi reddetmişti). BirDevam …Devam »
 • Toprakları Parçalanmış Direnen Halklar: Kürtler, Beluciler, Tuaregler, Mapuçeler, Basklar

  Toprakları Parçalanmış Direnen Halklar: Kürtler, Beluciler, Tuaregler, Mapuçeler, Basklar

  Kürtler toprakları  Türkiye, İran, Irak ve Suriye tarafından paylaşılmış yaklaşık 40 milyona yakın bir nüfusu olan Mezopotamya’nın eski halklarından biridir.  20. Yüzyılın sonlarına doğru başlayan örgütlenme ve mücadele süreci bugüne kadar gelmiştir. Bugün Mezopotamya’nın örgütlü bir halkı olarak herkesin dikkate alması gereken bir güce dönüşmüşlerdir. Irak’ta Kürdistan Federal Bölgesi olarakDevam …Devam »
 • Binoy Kampmark: Nauru, Mülteciler ve Avustralya’nın ”İşkence Merkezi”

  Son günlerde özellikle iki konu yayın organlarını meşgul etmiş durumda. İlki, Nauru’daki sürgün tesislerindeki mültecilerin akıbetinin ABC Four Corners adlı programda tartışılmasıdır. Nauru’daki bu sürgün tesisleri, aynı zamanda Avustralyalıların vergilerinin yılda 35,3 milyon dolarının harcandığı ”işlem merkezleri” olarak (örtülü bir şekilde) biliniyor. Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarından biri olan ”Umutsuzluğun Adası”,Devam …Devam »
 • Dünyadan Öğrenci Hareketleri Derlemesi

  Brezilya’da işgal hareketi Darbe hükümetinin PEC 241 sayılı yasa önergesine, kemer sıkma politikalarına ve eğitim bütçesindeki kesintilere karşı çıkan öğrenciler, ülke genelinde 19 eyalette tam 1.108 devlet lisesini ve üniversiteyi işgal ettiler. Sadece Paraná eyaletinde 851 okul işgal edildi. Brezilya Anayasası ülkenin federal vergi bütçesinin %18’inin eğitime ayrılmasını şart koşuyorDevam …Devam »
 • İnsan Yayılmacılığına Karşı Hayvan Direnişi Sürüyor

  İnsan Yayılmacılığına Karşı Hayvan Direnişi Sürüyor

  Son yıllarda haber ajansları, basın ve belgesellerde ortaya çıkan yeni bir söylem var. Daha önce insana saldırmayan ya da beslenme süreçlerinde insan bulunmayan hayvanların insanlara saldırması, saldırdıkları insanları yemesi büyük bir sorun olarak yazılıyor ya da gösteriliyor. Bir yandan küresel ısınma, yeryüzündeki hava akımlarının ve deniz akıntılarının yönlerini değiştirmekte, buzullarDevam …Devam »
 • Adriana Maestas: Latino ve Chicanolar Kolomb’u Reddediyor; Yerli Kökleri Kucaklıyor

  Amerika kıtalarında Yerli Halklar Günü, bastırılan, asimile edilen ve yok edilen kıta halkları için yüzyıllardır süregelen işgalin dışavurumu ve kolonizasyona karşı halkların birlikte mücadelesini temsil ediyor. ABD’nin Amerika halklarının üzerine kurduğu katliam imparatorluğunun temsili olan ve ‘Amerika’nın keşfi’ ile Kristof Kolomb’u kutsayan Kolomb Günü’ne karşılık Yerli Halklar Günü’nü önplana çıkaranDevam …Devam »
 • Federico Fuentes: Latin Amerika’da Sol Bir Geri Çekilme Sürecinde Olsa Da Henüz Tükenmiş Değildir

  15 Ocak 2007’de göreve gelen Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ”Latin Amerika bir değişim döneminden geçmemektedir, dönemler arası bir değişim yaşamaktadır” demişti. Correa’nın coşkusu birçokları tarafından önemli bir nedenden ötürü paylaşılmaktaydı; sağcı neoliberal hükümetlere karşı yıllarca sürdürülen toplumsal mücadelelerin sonucunda sol tüm Latin Amerika boyunca seçimleri kazanmaktaydı. Hugo Chavez’in iktidarıDevam …Devam »
 • Hindistan: HKP(Maoist)’ten “Geniş Birleşik Cephe” Çağrısı

  Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’nin “Hindu üstünlükçüsü güçlere” karşı parlamenter sol partilere yaptığı Birleşik Cephe çağrısı sol partileri ikiye böldü. Hindistan Komünist Partisi (CPI) ve Devrimci Sosyalist Parti (RSP) öneriyi memnunlukla karşılarken, Hindistan Komünist Partisi (ML) (Kurtuluş) ve İlerici Blok silahlı mücadele propagandası yapanların hareketi nasıl koordine edeceğine dair kuşkuları olduğunu söylediler. Hindistan Sosyalist Birlik MerkeziDevam …Devam »
 • İspanya: Feminist Bir İşgal Evi, Eskalera Karakola

  Escalera Karakola feminist işgal evi aktivistleri 20 yıllık mücadelelerini ve işgal evinin faaliyetlerini anlattı. Eskalera Karakola, İspanya’da bulunan feminist bir işgal evi. İşgal evi kadınların özsavunmadan ekolojik yaşama, işçi haklarından hayvan haklarına dek pek çok mücadele için oluşturdukları kolektif birimlerden oluşuyor. Kadınlar işgal alanını feminizmin yeniden düşünmek ve Avrupa merkezciliği sorgulamayı kolaylaştırmakDevam …Devam »
 • Metin Yeğin: Kolombiya Barışa Neden ‘Hayır’ Dedi?

  Katılım benim beklediğimden bile düşük kaldı. Gerilla bölgelerindeki köylüler oy kullanamadı. Ama ‘Barış için evet’, ‘hayır’ oylarına değil, yüzde 60’lık oylamaya katılmayanlara yani, ‘umutsuzluk ve çaresizlik’e karşı kaybetti. 1- Si-Evet oyu yüzde 49,77 yani- 6.373.332 oy. 2- No-Hayır oyu ise yüzde 50,22 yani 6.424.604 oy. 3- Katılım benim bile beklediğimdenDevam …Devam »
 • Nikola Saafin: Şimon Perez, Arap İlericiliğinin Karşısında İsrail Devletinin Solu; Yüzyıllara Yayılan Bir İntihar Süreci

  Son birkaç günde yazılı veya görsel medyaya bir saat ayırdıysanız bile mutlaka o “Nobel barış ödülünü alan”, “İsrail’deki barış hareketinin kurucusu”, “dünyada önemli bir yer sahibi” Şimon Perez’e ve hayat öyküsüne rastlamışsınızdır… Perez’in Kâna (Qana) Katliamı görüntüleri “büyük kahraman” öyküsüne yakışmadığı için yerine bu siyah görsel kullanılmıştır. Birçoğumuz, Arap coğrafyasınınDevam …Devam »
 • 12. Kuruluş Yıldönümünde Hindistanlı Maoistlerden Çağrı

  Hindistan Komünist Partisi (Maoist), Merkez Komite adına Ganapati imzasıyla yaptığı açıklamayla 12. Kuruluş Yıldönümlerini selamladı. Yapılan açıklamada ayrıca Büyük Proleter Kültür Devriminin ve Tarihi Naksalbari Silahlı Ayaklanmasının 50nci,  dünyayı sarsan Rus Sosyalist Devriminin 100ncü ve enternasyonal proletaryanın büyük öğretmeni Karl Marks’ın 200ncü doğum yıldönümü de selamlandı. Yoldaşlar, Hindistan devriminin dostları,Devam …Devam »
 • Metin Yeğin: Gerilla anlatıyor, Barıştan sonra ne yapacaklar? (1)

  Metin Yeğin: Gerilla anlatıyor, Barıştan sonra ne yapacaklar? (1)

  Havana’daki FARC barış delegasyonunun sözcüsü ve FARC’ın genel sekreterlerinden biri olan Ivan Marques henüz konferansın ilk günü basın toplantısında konuşuyordu. Oldukça neşeliydi. FARC-EP’nin en üst komutanı Timo Jimenez konferansın ilk günü konuşurken, barışın imzalanmasının FARC ve Kolombiya halkı için bir zafer olduğunu söylüyordu. Artık sosyal değişimin, insan haklarının geçerli olduğu,Devam …Devam »
 • Metin Yeğin: Gerilla anlatıyor, FARC’ın ‘dışişleri bakanı’ndan ‘bize’ mesaj (3)

  Metin Yeğin: Gerilla anlatıyor, FARC’ın ‘dışişleri bakanı’ndan ‘bize’ mesaj (3)

  ‘Çünkü bir gece, ne kadar kara ise sabah o kadar aydınlık olacaktır…’ “FARC’ın dışişleri bakanı” olarak Ricardo Tellez, Türkiye’ye bu mesajı gönderiyor… Tellez’le Kolombiya barış sürecinde yaşananları, bundan sonraki muhtemel sorunları ve çözümlerini konuştuk. KOLOMBİYA – FARC-EP genel sekreterlerinden biri olan Ricardo Tellez, “FARC’ın dışişleri bakanı” olarak adlandırılıyor. FARC-EP ileDevam …Devam »
 • Metin Yeğin: Gerilla anlatıyor, Barış bugün değil, yarın için (2)

  Metin Yeğin: Gerilla anlatıyor, Barış bugün değil, yarın için (2)

  Llorano Hollywood filmlerinin başrol oyuncularına taş çıkartacak kadar güzel. Gerilla olmasaydı oyuncu olabilirdi ama belki de gerilla olduğu için daha güzel görünüyor. Gerilla kampı nehrin kenarında, biraz ağaçların altında, ‘barış için konferans’ olmasa pek kurulmayacak bir yerde. Ancak gerillanın en güçlü olduğu bölgelerden birinin ortasında olduğu için bu kadar rahat.Devam …Devam »
 • Nikaragua’nın Devrimci Önderi: Carlos Fonseca

  Nikaragua devrimci hareketinin tarihsel önderi ve Sandinist Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) kurucusu olan Carlos Fonseca Amador, Nikaragua’nın Kuzeybatısında Matagalpa kasabasında doğdu. Fonseca, çamaşır yıkayıcısı bir köylü kadın olan Augustina Fonseca Ubeda’nın evlilik dışı çocuğuydu. Babası, ünlü kahve üreticisi Amador ailesinin bir ferdi olan Fausto Amador Aleman, oğlunu ilkokul yıllarına kadarDevam …Devam »
 • Kwame Nkrumah, Afrika’ya Adanmış Bir Hayat

  Kwame Nkrumah, Afrika’ya Adanmış Bir Hayat

  Kwame Nkrumah ( 21 Eylül 1909 –  27 Nisan 1972), Afrikalı sömürgecilik karşıtı liderdir. Gana’nın kurucusu ve ilk devlet başkanı; 20. yüzyılın en etkili Pan-Afrikacı liderlerindendir. 1957’de Gana’nın bağımsızlığını ilan ederek Afrika’da yeni bir sayfa açan devrimci lider ve filozof Kwame Nkrumah şöyle diyordu: “Biz bağımsızlığımızı bütün Afrika’nın bağımsızlığına adadık,Devam …Devam »
 • RAND Enstitüsü’nün Çin-Amerikan Savaşı Raporu

  RAND Enstitüsü 2015 ve 2025 yıllarında ABD ile Çin arasında Pasifik’te muhtemel bir savaşı değerlendiren “Çin’le Savaş: Düşünülmezi Düşünmek” isimli bir rapor hazırladı. Raporun giriş kısmı bulguları özetliyor: Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında önceden planlanmış bir savaş ihtimali oldukça düşük ancak iyi yönetilemeyen bir krizin düşmanlığı tırmandırabileceği tehlikesi deDevam …Devam »
 • Arjantin: Dario Santallian Halk Cephesi

  2004’te ağırlıklı olarak İşsiz İşçiler Hareketi içinde mücadele edenler olmak üzere, farklı ideolojik kesimlerden insanların anti-kapitalist, anti-emperyalist, halk iktidarının inşası, birlik sürecinin ortak pratik üzerinden şekillenmesi ihtiyacı düşüncelerinin paylaşılması ilkeleri ile bir araya gelmelerinden dolayı  Cephe adını aldık. Cephe’nin adının geldiği Dario Santallian, Cephe’nin bir parçası olan İşsiz İşçiler Hareketi Lanus veDevam …Devam »
 • Honduras Ulusal Halk Direniş Cephesi

  Honduras Ulusal Halk Direniş Cephesi

  2008 yılında Honduras’ta gerçekleştirilen meclis darbesinin sonucu oluşan yönetime karşı mücadele için Darbeye Karşı Ulusal Cephe kuruldu. Daha sonra Darbeye Karşı Ulusal Cephe içinde yer almayan toplumsal ve halkçı örgütlenmelerin de katılması ile  adını  değiştirerek Honduras Ulusal Halk Direnişi Cephesi (FNRP) ismini aldı. FNRP, “İnşa et! İnşa et! Halkın İktidarını İnşa et! sloganıDevam …Devam »
 • Brezilya Halk Cephesi

  Brezilya Halk Cephesi

  Brezilya Halkına Brezilya ve bazı komşu ülkelerdeki ekonomik ve politik kriz, kapitalizmin uluslararası krizi, krizler zamanında yaşıyoruz. Bu kriz Brezilya halkının iş, sosyal refah, demokratik özgürlükler, ulusal egemenlik, komşu ülkelerle entegrasyon temel taleplerini ve haklarını risk altına almaktadır. Temel haklarımızı ve taleplerimizi savunmak, demokrasi ve ekonomik politikaları savunmak,  bölgesel entegrasyon veDevam …Devam »
 • Donetsk: DNR Komünist Partisi Üçüncü Olağanüstü Kongresi Gerçekleştirildi

  Donetsk: DNR Komünist Partisi Üçüncü Olağanüstü Kongresi Gerçekleştirildi

  Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DNR) birçok şehir ve köyünün sürekli olarak Ukraynalı faşistlerce top ve havan ateşi altında bulunmasına, cumhuriyete giden yolun güvenli olmamasına rağmen korkusuz delegeler ve misafirler kongreye katıldılar. Lugansk Halk Cumhuriyeti’nden (LNR) birinci sekreter Igor Gumenyuk liderliğindeki yaklaşık 140 kişilik komünist delegasyon katılanlar arasındaydı. KPRF (Rusya Federasyonu KomünistDevam …Devam »
 • Ekvadorlu İşçilerin, Yerlilerin ve Toplumsal Hareketlerin ULUSAL MERKEZİ KOLEKTİFİ

  Ekvadorlu İşçilerin, Yerlilerin ve Toplumsal Hareketlerin ULUSAL MERKEZİ KOLEKTİFİ

  Bir kaç yıldır ülkeyi saran ekonomik, sosyal, politik ve ahlaki kriz giderek daha da kötüleşmektedir. Ekonomik olarak aktif nüfusun % 50’den fazlasının işsiz olması, üç milyondan fazla insanın yoksulluk sınırının altında yaşaması, Ekvador halkının temel haklarından yoksun olması, doğal kaynakların tükenmesi, hükümetle ilişkili kişilerin ya da hükümet görevlilerinin rüşvet ve yolsuzluklarındakiDevam …Devam »
 • Leonard Peltier: Duran Kaya ve Uluslararası Yerli Mücadelesi Dayanışması Üzerine

  Leonard Peltier: Duran Kaya ve Uluslararası Yerli Mücadelesi Dayanışması Üzerine

  Kız kardeşler ve Erkek kardeşler Tebrikler, Benden, Duran Kaya’nın (Standing Rock) Kutsal Taşlar Kampı (Camp of the Sacred Stones) hakkında herkes için bir DAYANIŞMA mesajı yazmam istendi. Bu büyük onur için teşekkürler. İtiraf etmeliyim ki boynumdan aşağı ve gerisine varan bir titremeyle, gözlerim yaşlara bulanmışken ve kalbim gururla kabarmışken buDevam …Devam »
 • Ekvador: Sağ Yükselirken Correa Devrimci-Toplumsal Harekete Saldırıyor

  2000 ile 2005 yılları arasında Ekvador’u sarsan ekonomik, politik ve sosyal krizin tetiklediği halk ayaklanmaları sonucu neoliberal politikalar uygulamakta ısrar eden üç hükümet devrildi. 2000’lerde art arda gelen kitle ayaklanmaları ve toplumsal mücadeleler sonucu 2007 yılında, iktidara gelen Rafael Correa’nın Alianza Pais [1]Onurlu ve Egemen Vatan anlamına gelen Patria Altiva y Soberana’nın başDevam …Devam »
 • Direnişin Tarihi ve Geleceği- Julian Brave NoiseCat & Anne Spice

  Atlı Lakota savaşçıları, geleneksel sembolleriyle bezeli görkemli atlarıyla, kolluk kuvvetlerinin oluşturduğu hatta yükleniyorlar. Sakınmadan dörtnala polisi geriletiyorlar, yalnızca son anda duruyorlar ve daha sonra daha fazlası için geri dönüyorlar. Sahne, 1876 dolaylarındaki Küçük Bighorn Savaşı’ndan olabilir. Fakat değil. Burada, Missouri Nehri kıyılarında, Kuzey Dakota’daki Duran Kaya Siu yerli yerleşim yerininDevam …Devam »
 • Nikaragua’nın Karayip Kıyısının Yeniden Sömürgeleştirilmesi

  Daniel Ortega hükümeti; çiftçiler, sığır yetiştiricileri ve madencilik aktivitelerinin Nikaragua’nın Miskitu halkının hayatını tehlikeye attığını görmezden gelmekte. Miskitular, Honduras’ın Kara Nehir bölgesinden Nikaragua’nın Bluefields şehrine dek uzanan Muskitia yağmur ormanlarında yaşamakta olan 180.000 nüfuslu yerli bir halktır. Miskitular, 1980’lerde Sandinista (FSLN) devrimine karşı ABD destekli karşı devrimci güçlerin içinde yerDevam …Devam »
 • Buenaventura Durruti: Bizim Derdimiz Faşizmi Nihai Olarak Ezmektir

  Buenaventura Durruti: Bizim Derdimiz Faşizmi Nihai Olarak Ezmektir

  Efsanevi İspanyol anarşist ve İç Savaş’ta savaşan Buenaventura Durruti’nin biyografisi: Neredeyse mitik bir figürün hayat hikayesini birkaç yüz kelimeye indirmek kolay bir iş değil. Abartma korkusu olmaksızın, Buenaventura Durruti’nin şahsında İspanyol işçileri ve köylülerinin mücadelesini ve daha özel olarak, İspanyol anarşizminin ruhunu sembolize ettiği söylenebilir. Durruti 14 Temmuz 1896’da İspanya’nınDevam …Devam »
 • “Olabilecek En Kötü Şey Olur”: Kolombiya Barış Süreci Üzerine – Jan Ronahi

  “Olabilecek En Kötü Şey Olur”: Kolombiya Barış Süreci Üzerine – Jan Ronahi

  Ülkedeki birçok solcu, geçmişteki barış süreçlerinde olan şeylerin benzerinin olacağından korkuyor: Gerillanın silahsızlandırılması üzerine paramiliterlerin mücadelenin legal yapılarına uygulayacağı katliamlar ve bununla beraber hareketin etkisizleştirilmesi veya siyasi ana akımın neoliberal konsensüsüne eklemlenmesi. Sürecin bütün tehlikelerine rağmen FARC-EP, halkın kitlesel seferberliğini, çoğunluğun barış sürecinin içine katılmasını ve savaş sonrası siyasallaşmayı öngören birDevam …Devam »
 • Hayalet Tugayları’na Bağlı InterUnit İle Bir Söyleşi

  Hayalet Tugayları’na Bağlı InterUnit İle Bir Söyleşi

  Hayalet Tugayları (Prizrak)’na bağlı InterUnit (Enternasyonal Birlik), Ukrayna’nın doğusunda, Donbass bölgesinde faşist Kiev cuntasına karşı savaşan komünist bir örgütlenme. Enternasyonalist savaşçılardan oluşuyor. Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin (bugün Yeni Rusya olarak adlandırılıyor) faşistler tarafından ele geçirilmesine karşı etkin bir mücadele yürütüyor. Öte yandan komünist saflarda, özellikle de Avrupalı komünistler arasındaDevam …Devam »
 • ABD’de Cezaevleri Endüstrisi ve Yeni Kölecilik

  Global Research’de yer alan Vicky Pelaez’in makalesi ABD’de bir sektör olarak kendini var eden cezaevi işletmeciliğinin ve özelleştirmelerin, kölelik koşullarını nasıl dayattığını ve bir pazar yarattığını ortaya koyuyor. Mahkumlara dayatılan sözleşmeler ve karın tokluğuna çalışma, dünden bugüne ABD’de köleciliğin nasıl devam ettiğini gösteriyor. Pelaez’e göre cezaevleri, ABD’deki sermayedarlar için muazzamDevam …Devam »
 • Elif Görgü: Bolivya’nın Kesik Damarları ve Madenci Krizi

  Latin Amerika’nın, damarları en derin kesilmiş ülkelerinden Bolivya’da kapitalist krizin yaması kooperatifler, maden işçilerini kendi haklarına karşı ayaklandırıyor. Kim bu kooperatifçiler? Bolivya’daki maden kooperatifleri aslında Devlet Başkanı Evo Morales ve partisi Sosyalizm Hareketinin (MAS) iktidarıyla güçlenmiş işletmeler ve siyasi olarak da Morales’in müttefikleri ve oy tabanı olarak tanınıyorlar. Küçük veDevam …Devam »
 • “Siyah Ağustos” Amerika Halkları İçin Neden Önemlidir?

  Neoliberal Kapitalizm Vahşice Saldırıyor Parasız eğitime, sağlık hizmetlerine, toplu taşımaya, toplumsal yapılaşmaya, şirket anlaşmalarına, sendikalara…ve işçi emekçi sınıfının menfaatine olan her türlü uygulamaya karşı Amerika kıtalarının halklarına vahşice saldırıyor. Buna eş zamanlı olarak baskıcı politikalar, yargılama ve mahkumiyet kapasitesini de artırıyor. Bölgedeki kriminal hukuk sistemi cinsiyet, ırk ve sınıf düzlemindekiDevam …Devam »
 • Joris Leverink: Korsanlar, Köylüler ve Proleterler

  Joris Leverink: Korsanlar, Köylüler ve Proleterler

  Komünler ve komünal yaşam biçimleri insanlar için yüzyıllar boyunca merkezileşmiş devlete karşı devrimci bir karşı güç olarak örgütlenmenin ilham kaynağı olmuştur. Komün fikri, yüzyıllar boyunca asilerin ve devrimcilerin radikal düş gücünü canlı tutmuştur. Marx ve Kropotkin gibi radikal kuramcılar, komünal yaşam biçimleriyle nitelenen kapitalizm öncesi toplumları incelemiş, bu toplumları gerekliDevam …Devam »
 • J.Bracamonte, D.E. Spencer: El Salvador, FMLN’nin 1989 Şehir Hücumu

  J.Bracamonte, D.E. Spencer: El Salvador, FMLN’nin 1989 Şehir Hücumu

  siyasol.org’tan alınan aşağıda yazı  iki karşı-devrimci tarafından yazılan Salvadorlu FMLN Gerillalarının Strateji ve Taktikleri [Strategy and Tactics of the Salvadoran FMLN Guerrillas, 1995] isimli kitabın bir bölümünü oluşturmaktadır. 10 Ekim 1980’de 4 politik askeri organizasyon, 1932 Salvador köylü ayaklanmasında öldürülen Ayaklanma önderinin ismine atfen Farabunda Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi adıDevam …Devam »
 • Rusya Birleşik Emek Cephesi’nin (ROT-FRONT) Tarihi

  Bir anti-emperyalist sınıf güçleri cephesinin oluşturulması düşüncesi, elbette ki yeni değildir. Anti-faşist halk cephelerinin 20. Yüzyıl boyunca edindikleri deneyimler, Thälmann’ın Rot Front’u da ön planda düşünüldüğünde, çoğu insan tarafından iyi bilinmektedir. Bu cephe düşüncesi bir bütün olarak ele alındığında, Marx ve Engels’in (Komünist Parti Manifestosu’nda) ”Bütün ülkelerin işçileri birleşin!” tarihiDevam …Devam »
 • Olga Benerio: “Dünya Üzerinde Doğru, İyi, En İyi Uğruna Savaştım.”

  Olga Benario, 1908 yılında Münih-Berlin’de dünyaya gelir. Babası Almanya’nın ünlü avukatlarından, annesi ise yüksek sosyete bir ailedendir. Olga 16 yaşındayken Komünist Gençlikle tanışır, burjuva yaşamını bırakıp genç komünistlerden oluşan Schwabing grubuna katılır. Daha sonra Otto Braun’la tanışır, Braun’la yoksul bir hücre evine yerleşerek illegal çalışmaya başlar. Bir yıl sonra Otto’ylaDevam …Devam »
 • İran Devrimci Hareketinin Sönmeyen Ateşi Bijan Cezani

  Tahran’da doğan Bijan Cezani henüz 10 yaşlarındayken politik faaliyetlere katılmış ve 1953 yılında Musaddık yönetiminin Şah Rıza Pehlevi tarafından düzenlenen askeri bir darbe ile devrilmesinden kısa bir süre sonra, onaltı yaşındayken tutuklanmıştı. Daha sonra Sovyet çizgisindeki İran Komünist Partisi TUDEH’in gençlik örgütlenmesine katıldı. Cezani bu yıllarda da bir çok kezDevam …Devam »
 • Arjantin’de Halk Ordusu (Pedro Cazes Camarero ile PRT-ERP Üzerine)

  Yetmişli yıllar dünyanın hemen pekçok yerinde kurşun yıllarıydı. Arjantin’deyse kurşun yıllarından konuşmak bir ölçüde PRT-ERP’den konuşmaktır. Dönemin en kitlesel devrimci yapılanması olan PRT-ERP doğruları ve çelişkileri, hataları ve sevaplarıyla beraber o yıllara damga vurmuştu. Peronizm ve Troçkizm ile ilişkisi olsun, milliyetçilik ve enternasyonalizm karşısındaki tutumu olsun, PRT-ERP hayli özgün birDevam …Devam »
 • James Petras’tan Manuel Marulanda İçin Tiro-Fijo Yaşıyor!

  2008 yılında Sosyalist Barikat Dergisinde yayınlanan James Petras’ın FARC-EP kurucusu Manuel Marulanda anısına yazdığı makalesini şu anda süren barış görüşmelerine daha sağlıklı bakabilmek için yeniden yayınlamayı uygun gördük. İsyandan.org  Manuel Marulanda ve “Tiro Fijo (Tam Isabet) isimleriyle tanınan Pedro Antonio Marin, Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri – Halk Ordusu’nun lideriydi. HiçDevam …Devam »
 • Şili Devrimci Sol Hareketin Tarihi

  Devrimci Sol Hareketi [Movimiento de Izquierda Revolucionaria -MIR] elli yıl önce kuruldu. Örgüt Şili ve Latin Amerika solu tarihine damgasını vuran politik bir güç hâline geldi. Franck Gaudichaud bu hikâyeye kısa bir giriş sunuyor ve Santiago Üniversitesi’nde (USACH) tarihçi olan Igor Goicovic Donoso ile bir tartışma içine giriyor. Donos seksenlerdeDevam …Devam »
 • Glen Ford: ABD Afrika’nın Küba’sı Eritre’de Libya Tarzı Rejim Değişikliği Hazırlıyor

  Birleşik Devletler planlı bir şekilde, 2011 yılında Libya’daki rejim değişikliğini haklılaştırmak için kullanılan NATO savaşına benzer bahanelerle kuzeydoğu Afrika’daki Eritre halkına karşı sözde “insani” askeri müdahale sahnesini hazırlamakla meşgul. ABD, Libya’da olduğu gibi, Birleşmiş Milletler insan hakları organlarını, Eritre vatandaşlarını kendi hükümetinden geldiği ileri sürülen zulüm politikalarına karşı “koruma sorumluluğu”naDevam …Devam »
 • Silahlı Mücadele Terörizm Değildir

  Hindistan basınındaki belli başlı tartışmaları ve söylemleri daha çok okudukça ya da dinledikçe Keşmir meselesine ilişkin bilgisizliğe ya da bu meselenin kasıtlı bir şekilde yok sayılmasına şaşıyorum. Keşmir sorunu, İngilizlerin hakimiyetindeki Hindistan’ın, Hindistan ve Pakistan olarak ayrılmasından itibaren Jammu ve Keşmir halkının kendi kaderini tayin etmesi bağlamında politik bir meseleDevam …Devam »
 • Dijital Ekonomide Haklar ve İşçi Kooperatifleri- Kıvanç Eliaçık (ETHA)

  Dijital Ekonomide Haklar ve İşçi Kooperatifleri- Kıvanç Eliaçık (ETHA)

  ABD’de çalışma hayatına ilişkin en güncel tartışma parçabaşı çalışan işçilerle dijital platform şirketleri arasındaki çatışma… Kuzey Amerika’da “Gig Workers” olarak anılan bağımsız/ sözleşmeli/ mevsimlik/ yarızamanlı/ çağrı üzerine veya parçabaşı çalışan işçiler; devasa teknoloji platformlarının piyasayı işgal etmesiyle ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. İnternet üzerinden müşteri ve işçi/esnaf arasında bağlantı kuran dijitalDevam …Devam »
 • Dünya’da ve Türkiye’de Derinleşen Kriz, Direniş ve Saflaşma, 08.08.2016

  Dünya’da ve Türkiye’de Derinleşen Kriz, Direniş ve Saflaşma, 08.08.2016

  Dünya genelinde “bütünlüklü ve eşitsiz kaos” giderek daha belirgin hale geliyor. Yeni tarihsel süreçte devrim ve karşı-devrim (1)–(2)–(3) ve Egemenlerin Politikaları, Halkların Direnişi ve Sınıf Mücadelesi  başlıklı yazılarda bu konuyu genel olarak ele almış, emperyalistlerin kent savaşlarına hazırlandıkları, faşist ve paramiliter çeteleri Ukrayna ve Ortadoğu’da eğitimden geçirip ülkelerine geri gönderdiklerini yazmıştık.Devam …Devam »
 • Afrika’nın Güneyinde Sınıf Mücadelesi

  İkinci Paylaşım savaşı sonrası Çin, Küba, Cezayir ve Vietnam kurtuluş savaşlarının ateşlediği ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesi dalgası Afrika’yı da etkisi altına almıştır. Afrika’nın kurtuluşunu savunan Pan-Afrikan akımlar hızla yaygınlaşmış ve gerçeklik kazanmıştır. Bu akımın önde gelen temsilcileri; Kwame Nkrumah, Patrick Lumumba, Stewe Beko, Muammer Kaddafi, Ahmed Sékou Touré, Marcus GarveyDevam …Devam »
 • Sınıf Savaşımının ve Emperyalist Paylaşım Savaşlarının Organik Bir Parçası Olarak Askeri Darbeler, Teknokrat Hükümetler

  Uzun zamandır dünya tarihinde burjuva politikaları açısından askeri darbeler, kontrgerilla, paramiliter örgütlenmeler döneminin kapandığı, “demokrasi”nin yegane yönetim biçimi olduğu propagandası hakimiyetini sürdürüyordu. Hatta Türkiye’de AKP hükümetine karşı ordunun tavrının ve ortaya çıkan sonuçlarının bir daha dirilmemek üzere mezara gömüldüğünü söyleyen etkili bir liberal cenah vardı. CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğlıDevam …Devam »
 • Hindistan: “Bu Halka Karşı Bir Savaştır, Derin Sessizliği Kıralım!”

  Hindistan: “Bu Halka Karşı Bir Savaştır, Derin Sessizliği Kıralım!”

  Daha ne kadar hayat Brahmancı “Kolektif Bilinç”ten acı çekecek? Bu Halka Karşı Bir Savaştır-  Derin Sessizliği Kıralım! “Bir ülke doğuma hazırlanıyor. Giderek daha az şey biliyoruz.  Zafer saatini yakından izledikçe”- Mahmut Derviş Keşmir Kurtuluş Hareketinin tanınmış simalarından Burhan Wani’nin kitlesel cenaze törenine saldıran Hint işgal güçlerinin iki gün süren kıyımında 30’dan fazla KeşmirliDevam …Devam »
 • ABD: Siyah Güç Siyasi Örgütü’nün Dallas Saldırısı Açıklaması

  ABD: Siyah Güç Siyasi Örgütü’nün Dallas Saldırısı Açıklaması

  ABD’de 5 polisin keskin nişancı ateşi ile öldürülmesini üstlenen Siyah Güç Siyasi Örgütü’nün konuya ilişkin açıklamasını; devrimci şiddetin hedefleri konusunda katılmadığımız yerler olmasına rağmen metnin tamamını okuyucuya ulaştırmayı bir görev olarak algıladık ve metni Türkçeye çevirdik . Hali hazırda örgütün facebook sayfası ya kapatıldı ya da bloke edildi. Fakat Google’nın http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Rzar-8eQ6asJ:https://www.facebook.com/blackpowerpoliticalorganization/%2Bblack+power+political+organization&gbv=1&hl=en&ct=clnk linkinden facebookDevam …Devam »
 • İsveç’te Yükselen Neo-Nazi Çeteler ve Anti-Faşist Mücadele

  Dört neo-nazi, 2014 yılının 8 Mart Dünya Kadınlar günü için örgütlenmiş anarko-feminist yürüyüş sonrasında İsveç’in Malmö, şehrinde altı anti-faşiste saldırma ve yaralama suçlarından 4 Temmuz Pazartesi günü mahkemeye çıktı. Her sene 8 Mart’ta Malmö’de, anarkofeminist kolektifler sadece kadınların ve trans bireylerin katılabildiği gece yürüyüşleri düzenliyorlar. Yürüyüş sonrasında daha geniş anarşistDevam …Devam »
 • Hindistan: Yeşil Av Operasyonu’nun Yeni Aşamasında Halk Direnişe Sahip Çıkıyor

  Hindistan: Yeşil Av Operasyonu’nun Yeni Aşamasında Halk Direnişe Sahip Çıkıyor

  Şehrin ışıklarının uzağında, medya tarafından karartılan, Hindistan’ın merkez ve doğu bölgeleri kanlı bir iç savaşa itildi. Bu savaş, ülkenin diğer bölgelerinde adına “milliyetçilik” denen soylu faşist hükümetin kitlesel histerisiyle birlikte sessizce ilerliyor. Bu savaş ülkenin en yoksul ve dışlanmış insanlarına karşı ABD’nin desteğiyle Hint devleti tarafından yürütülen bir savaş. 250 BindenDevam …Devam »
 • Nijerya: Ijawlar 500 Yıldan Uzun Zamandır Köleciliğin Pençesinde

  Nijerya: Ijawlar 500 Yıldan Uzun Zamandır Köleciliğin Pençesinde

  Kölecilik, tüm dünyada az gelişmişliğin en vahşi ve kötü biçimlerinden biridir. Nijerya’nın en büyük 4. etnik grubu olan Ijaw halkı, halen dahi (1480’den günümüze) köleciliğin pençesindedir. İşte bu koşullar, ljawların Nijer Deltası’ndaki kurtuluş mücadelesinin neden Marksist ve devrimci bir tona büründüğünü göstermektedir. 536 yıllık bir esaret, her türden grubun çatışmaDevam …Devam »
 • Filipinler Komünist Partisi – Yeni Halk Ordusu’dan (FKP-YHO) Ayrılan RPM-M, FKP-YHO’yla Ateşkes İlan Etti

  Filipinler Komünist Partisi – Yeni Halk Ordusu’dan (FKP-YHO) Ayrılan RPM-M, FKP-YHO’yla Ateşkes İlan Etti

  Filipinler Komünist Partisinden ayrılan eski yoldaşların kurduğu, Rebolusyonaryong Partido ng Manggagawa-Mindanao (RPM-M), FKP ile tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı. RPM-M, merkez komitesi bir açıklama yayınlayarak, partiden ayrılan önder ve üyelerle iletişim kapısının açık tutulacağını belirten FKP’nin kurucu önderi Jose Maria Sison’u yaptığı açıklamadan dolayı kutladı. “Filipinler Komünist Partisi’nin kurucu önderi veDevam …Devam »
 • Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(III)

  Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(III)

  Kolombiya’da Paramilitarizmin Sürekliliği, İktidar ve Barış İlişkilerinde Paramiliter Yapılarda Oluşan Çatlaklar 5 Nisan 2016, Jose Honorio Martinez Geçmiş Alvaro Uribe Velez hükümetinin Kolombiya’da toplumsal çatışmaların varlığını reddetmesine benzer bir şekilde şu anki Kolombiya Hükümeti’nin Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas’ın açıklamaları da paramilitarizmin varlığını yok saymaktadır. Belki Juan Manuel Santos hükümetiDevam …Devam »
 • Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni Hiç Böyle Bilmezdik!

  Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni Hiç Böyle Bilmezdik!

  Rapçi ve eylemci Marcel Cartier’nin Kuzey Kore izlenimleri… Genellikle ‘Kuzey Kore’ olarak bilinen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde (KDHC) birkaç gün geçirme fırsatı yakaladım. Ve diyebilirim ki bu deneyim, yaşamımı derinden etkiledi. Pekin’den Kuzey Kore’ye giderken ben ve yanımdaki Batılı ziyaretçiler pek çok önyargıya sahiptik fakat Kuzey Kore’de gördüklerimiz bizleri çok şaşırttı;Devam …Devam »
 • Thomas C. Mountain: Eritre’de Sosyalizmin İnşası Mücadelesinin 25 Yılı; Yolsuzluk Kanserine Karşı Savaş

  Thomas C. Mountain: Eritre’de Sosyalizmin İnşası Mücadelesinin 25 Yılı; Yolsuzluk Kanserine Karşı Savaş

  6 milyon nüfuslu, Afrika’nın Küba’sı olarak adlandırılan Kızıl Deniz’in yanındaki Eritre bütün eski parasını yeni banknotlarla değiştiriyor ve para ekonomisinden uzaklaşıyor. “Eğer kara borsanın bir üyesi olarak işinizi yapmak için nakit kullanıyorsanız ve yatağınızın altına sıkıştırılmış milyonlarca Nakfa’nız varsa bunu açıklamak zorunda kalacaksınız.” Bu hem iç hem de dış paraDevam …Devam »
 • Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(I)

  Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(I)

  Kolombiya’daki paramiliter grupların geçmişi her ne kadar uzun zaman öncesine dayansa da (nasıl ya da kim tarafından sınıflandırıldığına bağlı olarak en az 30 ila 50 yıllık bir geçmiş), büyüklükleri, kaynakları, askeri operasyon olanakları ve devletle olan aleni ya da örtülü işbirlikleri 1990’ların ortasından itibaren yeni bir niteliğe bürünmüş, faşist ortakDevam …Devam »
 • ‘Afrika Büyüyor’ Kandırmacasına Karşı Halk Kalkışması Yükseliyor

  Burkina Faso’daki protestolardan bir kare | Foto: Ahmed Yempabou/EPA 11-13 Mayıs tarihleri arasında Kigali, Rwanda’da gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu – Afrika, madencilik sanayisini ve yüksek teknoloji mitlerini yüceltmeye yaradı. Zirve %1’lik elit kesimin hayal gücünü ortaya koyarken kıtanın geri kalanındaki çetin ekonomik gerçekliği açığa çıkartmaktan uzaktı. Zirveye cevaben bütün Afrika’daDevam …Devam »
 • Sol: İş Çevreleriyle Uzlaşma ve Toplumsal Çöküş (James Petras)

  Sol: İş Çevreleriyle Uzlaşma ve Toplumsal Çöküş (James Petras)

  Marksist düşünür James Petras, Brezilya’da solun son 13 yılda geniş kitlelerin desteğini almışken bugün olduğu noktaya, yani Dilma Rousseff’in görevden uzaklaştırılarak iktidarın kaybedilmesi noktasına nasıl geldiği üzerine yazdığı makalede, bunun nedeninin büyük oranda, geniş halk kitlelerinin gücüne güvenmek yerine burjuvazinin müttefik olarak görülerek onların talepleri doğrultusunda hareket edilmesi olduğunu belirtiyor.Devam …Devam »
 • Emperyalist-Kapitalist Zincir, Bölgesel Zayıf Halkalar, Devrim ve Karşı-Devrim, 18.05.2016

  “Yükselen Piyasalar” ve Sınıf Mücadelesi başlıklı haberimizde de belirttiğimiz gibi OECD ve İMF raporları, dünya ekonomisinin önümüzdeki 50 yılda genel olarak “durgunluk” tarafından karakterize olacağını ortaya koymaktadır. Bu ekonomik göstergelerin yaratacağı sonuçları önceden tahmin eden dünya egemenleri kendi raporlarında da kent savaşlarına hazırlık yapmaktadırlar. Dünyadaki gelişmelerin bu yönde seyrettiğine dair işaretler giderekDevam …Devam »
 • MST: Politik Krizin Nedeni Nedir ve Muhalif Hareketler ve İşçi Sınıfı Olarak Bizler Ne Yapmalıyız?

  31 Mart 2016 tarihinde MST tarafından yapılan kriz değerlendirmesini tarihi biraz geçmiş olsa da Brezilya’da Başkan Dilma Rouseff’in görevden alındığı, Halk Cephesi ve Korkusuzlar Cephesi’nin kurulduğu bir aşamaya gelindiği bir durumda genel bir değerlendirme olduğu için yayımlamakta fayda gördük. Mücadele içindekilerin değerlendirme ve analizlerin hepimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz… isyandan.org 1. İçinde bulunduğumuzDevam …Devam »
 • Endonezya: 1965 Komünist Kırımı İçin Soruşturma Açılıyor

  Endonezya’da hükümetin desteği ile 18 Nisan 2016 tarihinde yapılan 1965 Trajedisi Ulusal Sempozyumu’nun sonuç bildirgesinde bu dönemde yaşananların açığa çıkarılması için çalışmalar yapılması için tavsiye kararı alındı. Sempozyumun sonuçlarından yola çıkarak Endonezya Devlet Başkanı dönemi soruşturmak üzere çalışmalara başlanması, döneme ilişkin verilere sahip organizasyonlarla görüşülüp verilerin toplanması talimatı verdi. DevletDevam …Devam »
 • Latin Amerika’da Bilinmesi Gereken 5 Köylü Hareketi

  Latin Amerika’da Bilinmesi Gereken 5 Köylü Hareketi

  Brezilya’daki MST ve Honduras’daki Aguan Vadisi topluluğu gibi hareketler gıda egemenliğini kurmak için iktidarı kendi ellerine alıyorlar. 17 Nisan Çiftçilerin Uluslararası Mücadele Günü’dür ve genellikle baskıcı hükümetler ve küresel elitin eliyle devam eden şiddet ve baskı konusunda farkındalığı artırarak, tüm dünyadaki küçük ölçekli milyonlarca çiftçinin topraklarını, yaşamını, geçim kaynaklarını veDevam …Devam »
 • Filipinler İşçi Sınıfı Üzerinde Gün Geçtikçe Yoğunlaşan Neoliberal Saldırılar

  Kamu Emekçileri Birlik, Tanınma ve İlerleme Konfederasyonu’nun (COURAGE) 10. Kongresi’nin Açılış Konuşması, 5 Nisan 2016 Halkların Uluslararası Mücadele Birliği Başkanı Profesör Jose Maria Sison Biz, Halkların Uluslararası Mücadele Birliği (ILPS) olarak Devlet Çalışanları Birlik, Tanınma ve İlerleme Konfederasyonu’na (COURAGE) ve sizin 10. kongrenize gelmiş bulunan yüzlerce katılımcıya en gönülden selamlarımızıDevam …Devam »
 • Meksika: Emiliano Zapata’yı Katledilmesinin 97. Yılında Saygıyla Anıyoruz

  Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın tuzağa düşürülerek katledilmesinin 97. yılındayız. Katledenler kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halka açık bir meydana getiriler. Cesedin tanınmaz halde olduğunu gören bir ihtiyar Zapata’nın ölmediğini yüksek bir sesle haykırır ve bu cesedin Zapata’nın cesedi olmadığını söyler. Hemen yanına gelen bir köylü peki bu cesetDevam …Devam »
 • Latin Amerika’da Sınıf Savaşı

  Latin Amerika’da Sınıf Savaşı

  Latin Amerika’nın gelişmesinde sınıf mücadelesinin rolü bugüne değin en az önem verilen dinamik alan olmuştur. Az gelişmişliğin, bağımlılığın ve dünya sistemlerinin söz sahipleri onu küresel sürecin bir yan ürünü değerine indirirken en etkili yazarlar sermaye birikimi süreci tartışmasında sınıf mücadelesine en çok yüzeysel bir atıfta bulunmuşlardır. Geçmiş otuz yılın öndeDevam …Devam »
 • Latin Amerika’nın Feminist Kadın Grupları

  Latin Amerika’nın Feminist Kadın Grupları

  Meksika: Comando Colibri Öz-Yönetim ve Öz-Savunma Grubu Üç yıl önce, Meksika’da bir grup kadın kadınların uğradığı günlük şiddete bir tepki olarak Mexico City’de öz- savunma grubu kurmaya karar verdiler. Fikir, kadınların kamusal alanlarda cinsel ve sözlü tacize uğrama korkularını aşmasını ve kadınların mağdur olmasını ortadan kaldırdı. Hareketin koordinatörü, Kolombiyalı araştırmacıDevam …Devam »
 • Küresel Ekonomik, Siyasi ve Askeri Yapılanmalar – James Petras

  James Petras Gelişmekte olan küresel ekonomik, politik ve askeri yapılanmaların haritasını çıkarmak, dinamik haldeki bazı politika eksenleriyle birlikte ülkelerin ve bölgelerin de incelenmesini gerektiriyor: Kapitaliste karşı anti-kapitalist, neo-liberale karşı anti-neo-liberal, kemer sıkma politikası karşıtı politika. Savaş komuta merkezleri ve savaş bölgeleri; siyasal değişimler ve sosyo-ekonomik devamlılık; Yeni Dünya Düzeni veDevam …Devam »
 • Arjantin: Bauen Otel İşgali ve Özyönetim Deneyimi

  Arjantin: Bauen Otel İşgali ve Özyönetim Deneyimi

  1978 Yılında askeri cunta tarafından Dünya Kupası’na gelenlere beş yıldızlı konaklama sağlamak için açılan Bauen Otel, 2001 yılında iflasını açıklamış ve iki yıl sonra otelde çalışan işçiler tarafından işgal edilmişti. Doksanlı yılların sonlarına doğru başlayan ve 2001 yılında doruğa ulaşan ekonomik kriz felaketi sonrasında Arjantin dünya tarihinin en büyük borçDevam …Devam »
 • Ekonomik Kriz İçindeki Venezuela’nın Potansiyel Yolları – (II)

  Ekonomik Kriz İçindeki Venezuela’nın Potansiyel Yolları – (II)

  Mevcut Politikaların Düzeltilmesi ve Sürdürülmesi Pazara dayanan ılımlı reformları destekleyenler sabit döviz kurlarını, sermaye ve fiyat kontrollerini 2002-2003 yıllarındaki darbe ve petrol grevi sonrasında, ekonomiyi istikrarlaştırmayı hedefleyen kısa dönemli önlemler olarak görme eğilimindedirler. Alternatif bir görüş de bu politikaların stratejik kalkınma modeli olduğu yönündedir: bunlar hükümete sermayeyi stratejik yatırımlara tahsisDevam …Devam »
 • Meksika Devriminin Kadın Gerillalarından, Petra Herrera

  Meksika Devriminin Kadın Gerillalarından, Petra Herrera

  Yirminci yüzyılın başlarında Meksika Devrimi sırasında, savaşçı kadınlar “soldadera” olarak biliniyorlardı ve geri lojistik hizmetlerden sorumlu idiler. Kadınlar genellikle kamp yerinin hazırlanması, yemek yapılması ve hasta bakımı gibi işlerle uğraşıyorlardı. Ancak bazı soldaderalar erkeklerle birlikte cephe önünde silahlı mücadele vermek istediler. Onların içinde en bilineni Petra Herrera’dır ve onca mücadelesine ve cesaretineDevam …Devam »
 • Japonya Devrimci Komünist İttifakı’nın Kısa Tarihi

  Japonya Devrimci Komünist İttifakı’nın Kısa Tarihi

  Japonya’daki Yeni Sol veya öğrenci hareketleri hakkında bilgi edinmek için herhangi bir girişimde bulunduğunuzda kendinizi onların çeşitli kolları ve hiziplerinin karmaşıklığı içinde bulmaz iseniz akabinde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bu karışıklık Japon Yeni Sol ağacının mabedinde ki büyük “soy” Japonya Devrimci Komünist İttifakı (Kakukyōdō)’ndan kaynaklanır. Komünist İttifakı (Kyōsandō) – Halk arasındaDevam …Devam »
 • Avrupa’nın Göçmen Krizi İle İmtihanı ve Yeni Birleşik Mücadele Zemini

  İkinci Paylaşım Savaşından beri Avrupa’nın gördüğü en büyük mülteci krizinde devletler adım adım sınır kontrollerini, sığınmacı düşmanı yaptırımları, yasaları ve militarizasyonu ağırlaştırıyor. Balkan Koridoru Balkan ülkelerinin günlük sığınmacı kotası uygulamasına geçmesini takiben beş binden fazla mülteci Yunanistan – Makedonya sınırındaki Idomeni kampında beklemeye geçmişti. Geçtiğimiz Çarşamba günü (24 Şubat) mültecilerinDevam …Devam »
 • Sivil Petrol Savaşında Düşmanlığın Kesintiye Uğraması: 2014-2016

  OPEC, Haziran’da Viyana’da buluşuyor. Suudi Arabistan ile Rusya/Venezuela arasındaki düşmanlığın sona erdiği açıkça ortaya çıkacak. VIJAY PRASHAD / @vijayprashad Katar’ın başkenti Doha’da; Katar, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezuela’nın enerji bakanları kapalı kapılar ardında buluştular. Dünya petrol üretiminin yaklaşık üçte biri bu ülkelerin elinde. Rusya ve Suudi Arabistan petrolünün toplamı, dünyayaDevam …Devam »
 • Şili: Eşgüdümlü Ortak Patlamalara Karar Vermek

  Şili: Eşgüdümlü Ortak Patlamalara Karar Vermek

  “…Onlar her eylemden sonra halkın desteğine güvenmek zorunda kalmadan daha önceden hazırlamış oldukları sığınaklarına çekilebilirler. Gerekli tedbirleri alarak, büyük şehirlerin sokaklarında yaptıkları gösterilerden sonra hiç dikkat çekmeden mevzilerine çekilebilirler ve toplumun diğer normal üyeleri gibi hayatın normal gidişatına devam ederler. Büyük şehirlerin kalabalığı içinde isimsiz ve herkes gibi olmak şehirDevam …Devam »
 • Emperyalist Saldırganlık ve Devrimci Mücadele, 25.02.2016

  Emperyalist Saldırganlık ve Devrimci Mücadele, 25.02.2016

  Dünyanın hali pürmeali Marx, Gotha programı üzerine kaleme aldığı düşüncelerine başlamadan “ileriye doğru atılmış her devrimci adımın/girişimin onlarca devrimci programdan daha önemli olduğunun” altını çizmiş, fikirlerin ancak geniş kitleleri kavradığı zaman maddi bir güce dönüşeceğini çok sade biçimde ifade etmiştir. Dünya genelinde süren direnişin taleplerinden bir devrimci programın genel taslağınıDevam …Devam »
 • Venezuela: Ham Hayallere Son Vermek ve Mücadeleye Hazırlanmak

  Venezuela: Ham Hayallere Son Vermek ve Mücadeleye Hazırlanmak

  23 OCAK’TA DEVAM EDİYORUZ Bugün, Bolivarcı Kurtuluş Kuvvetleri’nin mobil tugayı « 23 Ocak’ta devam ediyoruz » operasyonunu başarıyla yerine getirmiştir. Bu operasyon Millet Meclisi yakınında propaganda amaçlı cihazlar patlama eylemidir ve bu eylem ulusal politik durumla ilgili aldığımız pozisyonunu kamuoyuna sabit biçimde bildirmiştir. 1976-1983 yılları arasında Arjantin darbesinin yürüttüğü kirli savaşta insanlıkDevam …Devam »
 • Ekonomik Kriz İçindeki Venezuela’nın Potansiyel Yolları (I)

  Ekonomik Kriz İçindeki Venezuela’nın Potansiyel Yolları (I)

  Toplum ekonomide kesin eylemler talep etti, geniş çaplı acı reçete değil. Venezuela’nın yeni Ulusal Parlamento seçiminde en önde gelen konu ekonomik krizdi. Ne yapılmalı, ne yapılabilir ve yapılması muhtemel olan nedir? Venezuelalılar 5 kategoriye denk gelen değişik çözüm önerilerinde bulundular: neoliberalizm, pazara dayanan reform, mevcut politikaların düzeltilmesi ve devamı, devletliDevam …Devam »
 • Angela Davis: “ABD’de En Çok Aranan 10 Kişi”den Biriydi

  Angela Davis: “ABD’de En Çok Aranan 10 Kişi”den Biriydi

  “Devrim ciddi bir şeydir, bir devrimcinin hayatındaki en ciddi şeydir. İnsan kendisini bir mücadeleye adadığı zaman, bu ömür boyu olmalıdır.”  Angela Davis, bir Afro-Amerikan eylemci ve entellektüeldir. Hapishanede kaldığı dönemlerde, cezaevi-endüstri kompleksine yönelik kampanyalara öncülük etmiştir. Angela, ayrımcı yasaların yürürlükte olduğu ABD Birmingham’da 26 Ocak 1944 yılında dünyaya geldi. Çok küçükDevam …Devam »
 • Asya-Pasifik Emperyalist Paylaşımı: ABD ve Çin’in Myanmar Rekabeti

  Myanmar’da yeni bir döneme girilirken ABD ve Çin’in ülkedeki ekonomik ve siyasi rekabeti de kızışıyor. Myanmar gün geçtikçe üzerinde tahmin yürütülmesi güç bir politik alana doğru evrilmekte. Mart 2016’yla birlikte ülke tarihinde bir ilk gerçekleşecek; 50 yıldır süren askeri cunta sonunda NLD (National League for Democracy – Demokrasi için UlusalDevam …Devam »
 • Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri (II)

  Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri (II)

  Bölgenin ABD için önemi Bölgenin ABD için önemi üç açıdan ele alınabilir: 1) Ekonomik 2) Çevresel 3) Jeostratejik. Gine Körfezi ise ekonomik açıdan ABD’yi iki noktada ilgilendirmektedir: Petrol kaynakları ve stratejik önemde olan maden ve mineral kaynakları. Bu da şu anlama geliyor ki, Orta Doğu’da devam eden kriz, Gine Körfezi’ndenDevam …Devam »
 • Mısır: Darbe Hükümeti Bağımsız Sendikaları Neden Yok Etmek İstiyor?

  Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin! Bu yazıyı, Mısır’daki işçi hakları ve sendikal hareket üzerine yazdığı haberleri farklı bir mahlasla Il Manifesto gazetesinde yayımlayan, yazıları ve araştırmaları nedeniyle Mısır halk kalkışmasının 5. yıldönümünde (25 Ocak) kaybedilen ve işkence edilmiş bedeni 3 Şubat Çarşamba bir su kanalında bulunan İtalyan asıllı 28 yaşındaki doktoraDevam …Devam »
 • Meksika: Silahlı Halkın Devrimci Ordusu (ERPA)’nun Savaş Manifestosu

  BUGÜN BİZE İSYAN ETMEKTEN BAŞKA BİR YOL KALMADI SİLAHLI HALKIN DEVRİMCİ ORDUSU Sınıflara bölünmüş çeşitli toplumlardan oluşan insanlık tarihinin büyük bir bölümünde sonuç olarak ortaya çıkan   gelişme yasalarının temel prensibi unutulur: insan olmak devrimci bir eylemdir. Tarih bu unutuşun intikamını alır ve toplumsal gerçeklik miadını doldurmuş egemen sınıfları savurup atmak içinDevam …Devam »
 • Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri(I)

  Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri(I)

  1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından biten Soğuk Savaş dönemi uluslararası satranç tahtasında derin bir kargaşaya yol açtı. İkinci Dünya Savaşı sonrası hakim olan iki kutuplu sistem, yerini ABD’nin “hipergüç” olduğu tek kutuplu bir dünyaya bıraktı. Ancak 11 Eylül 2001 sonrasında ABD’ye karşı yeni uluslararası güçlerin su yüzüne çıkmasıyla birlikteDevam …Devam »
 • Libya: Şimdi Devrim Zamanı

  Libya: Şimdi Devrim Zamanı

  Libya Halkına, Sömürgeciliğe karşı kanını ülke için feda edenlerin, sahra ve çöllerinden, köylerine kentlerine kadar güvenli ve onurlu bir Libya’yı bize bırakanların onurlu evlatları, torunları… Libya Ulusal Halk Hareketi’nin bu beyanı, bütün bu olanlara rağmen şiddet içermeyen bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Bütün dünya halklarına, uluslararası kuruluşlara, elçiliklere ulaşması esastır. BuDevam …Devam »
 • Avrasya’nın Emperyalist Paylaşımı Ve Savaş Tehdidi

  Kuzeydoğu Asya ve Kore yarımadası, yapılan farklı tanımlara bağlı olarak Amerika’nın Pasifik ülkelerini, Okyanusya’yı, Rusya’yı ve bütün Asya’yı içine alabilen ya da dışarıda bırakabilen geniş Asya-Pasifik bölgesinde yer almaktadır. Asya-Pasifik kabaca Pasifik çevre ülkeleri anlamına da geldiğinden ABD,  Kanada, Meksika, Şili ve Peru 1989’da kurulan Asya Pasifik Ekonomik Kooperasyonu forumunun birer üyesidir. Kuzeydoğu Asya veDevam …Devam »
 • Şili: Mapuçhe Halkının Nicolasa Ninesi Öldü 

  Şili: Mapuçhe Halkının Nicolasa Ninesi Öldü 

  Pehuenche halkının sembol lideri, Nicolasa Quintreman Calpan (74) dün ölü bulundu, cesedi Ralco Barajının yapay gölünün sularında yüzüyordu. Bölge Savcısına göre, herşey ölümcül bir kazaya işaret ediyor olsa da ölüm nedeni araştırılıyor. Bu ölüm, Mapuçe halkı için büyük keder zamanıdır. Nicolasa Nine, kızkardeşi Berta ile birlikte İspanyol Endesa Enerji şirketininDevam …Devam »
 • Paraguay’da Neden Silahlı Devrim (II)

  Paraguay’da Neden Silahlı Devrim (II)

  Yozlaşmış ve siyasallaşmış yargı sistemi Uluslararası Şeffaflık Örgütü verilerine [1]Informe sobre los derechos humanos de las personas privadas de libertad en las Américas. Comisión Interamericana de Derecho Humanos. 2012. göre, Paraguay dünyada en fazla yolsuzluğa bulaşmış ülkelerin bulunduğu kara listede üst sıralarda yer almaya devam ediyor.  Ayrıca, aynı Örgüt ‘ünDevam …Devam »
 • Emperyalist İşgalle Tarumar Edilen Ülke Libya

  İşbirlikçi kukla yönetimlerin, cihatçı çetelerin insafına bırakılmış durumda petrolü yağmalanan, ekonomisi çökertilen ülkede can güvenliği de kalmadı. Cadde ve sokaklarından oluk oluk kan aktı, milyonlarca insan evsiz kaldı, on binlerce insan cezaevine atıldı, binlerce insan gözaltında kaybedildi… Peki Libya’da gerçekte ne oldu? 1951 Yılında kurulan Libya’da, İtalyan işgali sırasında ülkedenDevam …Devam »
 • Paraguay’da Neden Silahlı Devrim?(I)

  Paraguay’da neden silahlı devrim [1]Rogelio İbanez tarafından yapılan bir araştırmanın özeti Paraguay’da gerilla mücadelesinin ortaya çıkmasını sağlayan toplumsal, ekonomik ve politik nedenleri şöyle özetleyebiliriz.. Genel Olarak Paraguay Paraguay  Güney Amerika Kıtası’nın orta kesiminde yer alan Kıta’nın yüzölçümü bakımından en küçük 4 ülkesinden biridir. Denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Brezilya, Arjantin ve BolivyaDevam …Devam »
 • Ortadoğu’da Enerji Savaşı: İsrail-Türkiye Normalleşmesi, Katar’daki Türk Askeri Üssü

  Rus Sukhoi Su-24M bombardıman uçağının Suriye hava sahasındayken vurulmasının ardından Türk hükümeti 2015 Aralık ayının başlarında ağır silahlı bir müfrezeyi Irak’taki Zilkan askeri üssüne gönderdi. Bu hamle, Ankara ve sözkonusu hamleyi saldırı olarak niteleyen Irak federal hükümeti arasındaki gerilimi ateşledi. Kaynak ve enerji savaşı çerçevesinde değerlendirildiğinde, Türk ordusunun mevzilenmesi, TürkDevam …Devam »
 • Hindistan Komünist Partisi (Maoist): “Hindistan’ın Bir Numaralı İç Güvenlik Tehditi”

  Hindistan Komünist Partisi (Maoist): “Hindistan’ın Bir Numaralı İç Güvenlik Tehditi”

  İlk Naksalitler olan Hindistan Komünist Partisi (Marksist – Leninist)’nin bir hizbi olan Halk Savaşı grubu 1980 yılı Nisan ayında Kondapalli Seetharamiah’ın önderliğinde bağımsız bir parti olduğunu açıklamış ve bir üsse ihtiyaç duyarak düzenli bir ordu kurmaya karar vermişler. Aradıkları bu üssün Dandakaranya ormanı olmasına karar vermişler ve bölgede keşif yapmakDevam …Devam »
 • Kızıl Meydan: Hint Komünistlerinin Mitingi ve Yansımaları

  Vijay Prashad Bir milyon civarında komünist ve sempatizan kitlesel bir miting için 27 Aralıkta, Kalküta’nın merkezinde bir araya geldi. Miting, Meydan (Maidan) ya da Tugay Alanı (Brigade Ground) olarak da adlandırılan alanda gerçekleşti. İki farklı ancak bağlantılı olay kitlenin büyümesini sağladı. İlki Batı Bengal Meclis seçimlerinin 2016’da yapılacak olması. İkincisiDevam …Devam »
 • Vietnam, Laos ve Kamboçya

  Vietnam, Laos ve Kamboçya

  “Sonuçta, ‘domino etkisi’ ilkesini takip ederseniz geniş değerlendirmelere ulaşırsınız. Kurduğunuz domino dizisinin ilkini devirdiğinizde hızlıca geçerek kesinlikle bir sonraki olayı meydana getirecektir. Yani çok derin etkileri olacak bir parçalanmanın başlangıcı olabilir.” (Eisenhower) Şüphesiz, Vietnam Savaşı Amerika Birleşik Devletleri’nin çok önemli savaşlarından biriydi ve bu savaşın sonuçlarının Güneydoğu Asya üzerinde büyükDevam …Devam »
 • Güney Afrika: NUMSA’nın ANC Hükümetini Felce Uğratan Politik Kriz Hakkındaki Açıklaması

  Güney Afrika: NUMSA’nın ANC Hükümetini Felce Uğratan Politik Kriz Hakkındaki Açıklaması

  Numsa Genel Merkezi, Johannesburg. 17 Aralık 2015 Maliye Bakanı Nhlanhla Nene’nin 9 Aralık 2015’te görevden alınması, onu izleyen mali kargaşa, halefi David van Rooyen’in Pravin Gordhan tarafından hızla onun yerine atanması ve #ZumaMustFall (ZMF – Zuma Düşmeli) yürüyüşleri bazı temel sınıfsal sorunların gündeme gelmesine yol açmıştır. Güney Afrika Metal İşçileri UlusalDevam …Devam »
 • Vietnam: Ulusal Özgürlükten Trans-Pasifik Köleliğine (1975-2015)

  James Petras 1975’te Vietnam halkı dünya tarihindeki en uzun ve en kanlı anti-emperyalist savaşlardan birisinden zaferle çıkmış, 20 yıllık mücadele sonunda dünyanın en büyük emperyalist gücü ABD’yi yenmişti. En fazla kırk yıl sonra ise Vietnam rejimi, Vietnam’ı manda altındaki vasal bir devlete dönüştürecek ABD-Japonya egemenliğindeki Trans-Pasifik Serbest Ticaret anlaşmasını (TPFTA)Devam …Devam »
 • Doğu Akdeniz’in Militarizasyonu ve İşgalci İsrail’in Doğalgaz Anlaşmaları

  16 Aralık 2015 tarihinde İsrail Başbakanı Netanyahu, doğal gaz endüstrisini antitröst (tekelciliğe karşı) yasalardan muaf tutacak anlaşmayı imzaladı. Netanyahu, anlaşmayı imzalamasını takiben Ocak ayında Kıbrıs ve Yunanistan yönetimleriyle görüşmelere başlayacağını duyururken, bu hamleye karşı oluşabilecek iç muhalefeti de ‘İsrail’in enerji bağımsızlığı ve ulusal güvenliği için zorunlu’ diyerek bertaraf etmeye çalıştı.[1]http://www.haaretz.com/israel-news/business/1.692384AncakDevam …Devam »
 • Afrika: Maden Yatakları ve Sermaye Hareketliliği

  Afrika: Maden Yatakları ve Sermaye Hareketliliği

  “Afrika’nın zenginliklerine ortak olmanın tam zamanı!” – Maden fiyatlarındaki düşüşün ardından kıtadan çekilmeye başlayan Brezilyalı maden grubu, bir yandan sahip olduğu madenleri satabileceği ortaklar ararken, diğer yandan proje geliştirmede hız kesiyor. Brezilyalı dev holding Vale S.A.’nın New York ve Londra’da 2-5 Aralık’ta düzenlediği yatırımcı günlerinde, 2011’de holdingin başına geçmiş olanDevam …Devam »
 • Transatlantik Ticaret Ve Yatırım Ortaklığı Ve Avrupa

  Colin Todhunter Kabul edilmesi durumunda Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) şu ana kadar görülmüş en büyük ticaret anlaşması olacak. Buna karşın kamuoyu bu konuda aydınlatılmıyor. Büyük şirketlere yetkililere ulaşabilmeleri ve başından itibaren görüşmeleri yönlendirebilmeleri için imtiyazlar tanınmış durumda. Süreç boyunca kamuyu ve sivil toplumu temsil eden örgütler kenara itildi.Devam …Devam »
 • İklim Krizinin Gerçek Çözümü: Köylü Tarımı (www.karasaban.net)

  Çiftçi Konfederasyonu (La Confédération paysanne – Fransa) ve La Via Campesina’nın politik projeleri olan köylü tarımı ve ekolojik tarım, toplumsal, ve çevresel sorunlara dayanan bir yaklaşımdır. Bu politik projeler, toprağın işlenmesi açısından biyoçeşitliliği koruyan, toprağın verimini geliştiren, tarlaların özerkliğini amaçlayan ve hayvan sayısı ile tarla büyüklüğü arasında bir ilişki kuranDevam …Devam »
 • Komünist Hareket ve Eşcinsel Hakları: Gizli Tarih (II)

  Harry Hay: Komünist militan, örgütleyici ve eşcinsel kurtuluşunun erken dönem savunucusu Harry Hay 1912’de İngiltere’de dünyaya gelmiş, kendisinin de hatırlamaktan hoşlandığı Titanik’in batışı ile aynı günde. Ardından ailesi güney Kaliforniya’ya yerleşmiş ve 1930’ların başlarında Harry Los Angeles’ta tiyatro ve film yapımlarında çalışmaya başlamış. Cinsel yöneliminin oldukça genç yaşta farkına varmışDevam …Devam »
 • Komünist Hareket ve Eşcinsel Hakları: Gizli Tarih (I)

  Haziran, Uluslararası Onur Yürüyüşü Haftası – yaklaşık yarım yüzyıl önce düşünülemeyecek bir kavram. Bugünlerden Eşcinsel Hakları ya da Eşcinsel Özgürlük mücadelesi olarak kavramlaştırdığımız harekete baktığımızda, bu mücadelelere Komünistlerin ve Sosyalistlerin katkıları hem görülmeli hem de analiz edilmelidir. Ayrıca, son on yıllarda elde edilen kazanımların geriye dönmemesi için de mücadelenin militanDevam …Devam »
 • Rohini Hensman: Sri Lanka’daki İç Savaşta Sosyalistlerin Rolü (I)

  Rohini Hensman: Sri Lanka’daki İç Savaşta Sosyalistlerin Rolü (I)

  Sri Lanka’da 26 yıl süren iç savaşın tüyler ürperten finali, savaş bölgesinde sıkışan sivillerin kötü durumu için oldukça endişe uyandırdı ve uluslararası dikkatleri üzerine çekti. 70.000’nin üzerinde kaza kurbanının olduğu iddia edilirken pek çok kişi ilk kez bir çatışmadan haberdar oldu. Ama herkes savaşın nedenlerini açıklamak yerine önceden alınacak tedbirlerleDevam …Devam »
 • FDLP: Kızıl Başlık, Mücadeledeki İnsanların Yüzü Oldu

  FDLP: Kızıl Başlık, Mücadeledeki İnsanların Yüzü Oldu

  Ülkedeki örgütsel, ideolojik ve politik halk hareketleri ile sendikal örgütlenmeler, revizyonizm ve seçim oportünizmi tarafından kendi kendini “muhalefet” ilan eden Correa’nın faşist rejimini tercih etmiyorlar. Bu, sendikal örgütlenmeler, halk örgütlenmeleri ve bazı PCE gibi (sözde) siyasi partiler, sosyalistler, MİR, Alfaros… olarak, onların amaçlarını uygulama maksadıyla çaba gösterenlere ve halk örgütleriniDevam …Devam »
 • Yeni Soğuk Savaş ve IMF

  IMF Yeni Soğuk Savaş’a Giriyor – Michael Hudson 8 Aralık’ta IMF Baş Sözcüsü Gerry Rice şunları söyledi: “IMF Yürütme Kurulu bugün toplandı, para politikasını değiştirmesi sebebiyle resmî kredi sağlayıcılarına olan borçlara artık hoşgörü gösterilmeyecek. Birkaç gün içerisinde bu politik değişikliğin kapsamı ve gerekçesine dair detayları paylaşacağız.” Faaliyetlerine gerçek manada başladığıDevam …Devam »
 • Enternasyonalist Kadın Gerilla Tanya

  Enternasyonalist Kadın Gerilla Tanya

  Herkesin Tanya olarak tanıdığı Haydee Tamara Bunke Bider, Arjantin’de doğmuş, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde yetişmiş, Küba’da yeni bir düzen inşasında yer almış ve Bolivya dağlarında idealleri uğruna toprağa düşmüş bir kadın gerilladır. Bolivya dağlarında ölümsüzleşen bir kadın gerilla olarak değil de Che’nin sevgilisi olarak tanıtılmıştır ana akım medya tarafından… 1937 yılındaDevam …Devam »
 • Latin Amerika: Başarısız Neoliberal Saldırı

  James PETRAS – Sağ ve sol kanatlardan bilirkişiler ve yorumcular “Latin Amerika’daki ilericilik döngüsünün sonunu” ilan ediyorlar. Yakın zamandaki şu ülkelerdeki Başkanlık seçimlerine gönderme yapıyorlar: Koyu sağcı Mauricio Macri’nin seçildiği Arjantin, Devlet Başkanı Dilma Rousseff tarafından Maliye Bakanı olarak atanan ”Chicago Çocuğu” neoliberal ekonomist Joaquin Levy’nin sosyal harcamaları azaltmak veDevam …Devam »
 • Raul Martinez: Güney Afrika’da Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin Yeniden Ortaya Çıkışı-(IV)

  ANC’nin NDP’de özetlenen ekonomik programa dair iki temel ilkesi bulunmaktadır: Güney Afrika ekonomisinin, devletin tali ve kolaylaştırıcı role sahip olduğu, kapitalist karakteri. Özgürlük şartının ruhunda var olan, üretimin ve mali sistemin temel araçlarının ulusallaştırılması konseptinin ilkesel bir tutum olarak kararlı bir şekilde reddedilmesi. Güney Afrika ekonomisinin bağımlı yapısı. Bu dahaDevam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 8: Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminin Şiddetine Karşı Öz-Savunma ve Devrimci Şiddet

  Direnişin Talepleri – 8: Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminin Şiddetine Karşı Öz-Savunma ve Devrimci Şiddet

  Barışçıl/Pasifist Mücadele ve Silahlı Direniş ABD: İsyanlar İşe Yarıyor mu? başlıklı Ferguson isyanı üzerine makalesinde Justin King, “Tıpkı Amerikan insan hakları mücadelesinde olduğu gibi, şiddetsizliği telkin eden karizmatik bir adam, hareketi bir araya getirdi ancak en nihayetinde zaferi kazanan şiddet eylemleriydi. Nelson Mandela pasif direnişe başladı, ancak bu işe yaramadı. Ne zaman kiDevam …Devam »
 • COP21 İklim Zirvesi’nin Gölgesinde – 3: Afrika’daki Petrol

  COP21 İklim Zirvesi’nin Gölgesinde – 3: Afrika’daki Petrol

  Sıklıkla “lanetli” olarak anılmalarına karşın Afrika’da üretilen mallar kıtanın büyük bölümünün kalkınmasına olanak tanımıştır. Bu malların arasından petrol, yerel siyasi ve ekonomik gelişmeleri etkilemesi açısından özel bir yere sahiptir. sıklıkla karşılaşılmakta, Dünyadaki görünür petrol rezervlerinin %10’u Afrika’dadır. Bu sebeple Afrika, kara altın borsasında ikincil bir aktör konumundadır; fakat buradan çıkanDevam …Devam »
 • Honduras: Garifuna Kadınlar İklim Değişikliği ve Devlet Şiddetine Karşı Mücadele Ediyorlar

  Honduras: Garifuna Kadınlar İklim Değişikliği ve Devlet Şiddetine Karşı Mücadele Ediyorlar

  Amerika’daki çocuklar transatlantik köle ticaretini öğrendiğinde şiddet ve kültürel yoketme karşısında gösterilen direnç ve isyan hikayelerini nadiren duyuyorlar. Garifuna işte böyle bir halktır. Belize, Nikaragua ve Honduras deniz kıyısında yaşayan ve Garifuna olarak bilinen Afro-yerli halkı Karayip yerli halkı ile gemi kazası ve kölelik zamanından gelen Afrikalıların karışımından oluşuyor. Onlar çifteDevam …Devam »
 • COP21 İklim Zirvesi’nin Gölgesinde – 2: Hindistan’ın Afrika’daki Çıkarları

  COP21 İklim Zirvesi’nin Gölgesinde – 2: Hindistan’ın Afrika’daki Çıkarları

  Hindistan’ın Afrika üzerindeki niyeti su yüzüne çıkıyor. Bizler sürekli olarak Çin’in Afrika kıtası üzerinde giderek büyüyen yükselişinden bahsederken diğer bir büyük güç olan Hindistan da ağırlığını hissettirmeye başladı. Ancak, bu durumun nasıl sonuçlanacağı günümüz itibariyle henüz belirsiz. Afrika’nın doğal zenginlikleri, özellikle hammadde zenginlikleri, büyük ekonomilerin iştahını kabartıyor. Kıtalararası forumlarda taraflarDevam …Devam »
 • Meksika: Devrimci Silahlı Güçler- Halkın Kurtuluşu, 7 Nolu Bildiri

  Dünya halklarına, Meksika halklarına, KIZ KARDEŞLER, ERKEK KARDEŞLER Bugün, Komutan Lucio Cabañas Barrientos’un, Otatal eyaleti Tecpan de Galeana kasabasında çarpışırken toprağa düşüşünün 41. yılını yaşıyoruz. José Isabel Ramos Ramirez tarafından ki kendisi erkek kardeşi Anacleto ile birlikte Yoksulların Adalet Tugayı’nın bir üyesiydi- yapılan bir ihbar sonucunda komutan Barrientos hayatını kaybetti. JoséDevam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 7: Kendi Geleceğimizi Belirleme Olarak Özyönetim

  Direnişin Talepleri – 7: Kendi Geleceğimizi Belirleme Olarak Özyönetim

  Öz yönetim nedir? Egemenlik ilişkilerinin sönümlendiği anda toplumun kendini  gerçekleştirme biçimi olarak ortaya çıkan Özyönetim; Ekonomik, Coğrafi ve Etnik, Toplumsal Politik olmak üzere üç temel alana ayrılır. Dünyada süren mücadelelerde özyönetim biçimleri ve uygulamalarının nasıl olduğuna bakalım. Farklı Özyönetim Deneyimlerinden Meksika Guerrero Toplum Polis Hareketi’den Don Guadalupe “Bizler yakaladığımız suçlularDevam …Devam »
 • COP21 İklim Zirvesi’nin Gölgesinde – 1: Afrika’nın Yeri

  COP21 İklim Zirvesi’nin Gölgesinde – 1: Afrika’nın Yeri

  İklim Konferansı (COP 21) görüşmelerinde Afrika nerede duruyor? 30 Kasım–15 Aralık 2015 tarihlerinde Paris’te yapılmakta olan 21nci İklim Konferansı’nda, Afrika Kıtası, görüşmeleri “dışarıdan” bir statü ile kavramayı benimsemiş görünüyor. Gezegene salınan karbon monoksit miktarının sadece %3’ünden sorumlu olmasına karşın, Afrika Kıtası özellikle küresel ısınmanın yarattığı etkiler konusuyla ilgileniyor. Bu şartlarda, kıtadaDevam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 6: İşçi ve Emekçilerin Talepleri

  İşçi Sınıfına Saldırı ve Direniş ve Sınıf Mücadelesi Egemenlerin raporları, dünya emperyalist-kapitalist sisteminin yapısal bir kriz içinde olduğunu ve önümüzdeki elli yıl herhangi bir büyüme beklenmediğini gösteriyor. Kapitalist sistem bu krizden çıkmak için tüm dünyada kemer sıkma politikalarını devreye sokuyor, işsizlik sopasını göstererek halkı sefalet koşullarında yaşamaya mahkum ediyor. UygulananDevam …Devam »
 • Stuart Munckton: Küba’nın Ekolojik Tarım Devrimi Farklı Bir Yol Gösteriyor

  Stuart Munckton: Küba’nın Ekolojik Tarım Devrimi Farklı Bir Yol Gösteriyor

  isyandan.org’un Notu: Yazıda “Stalinist Sovyet Bloku”, “Demirperde” gibi tartışmaya açık kavramlar kullanılmasına karşın Küba’da ekolojik tarım konusunda aydınlatıcı bilgiler içerdiği için yazıyı yayınlamayı uygun gördük. ‘Bolluk ve Açlıktan Ölmek: Dünya Gıda Sistemine Karşı Gizli Savaş’ kitabının yazarı Raj Patel, 19 Kasım’da, Küba’nın tarımsal ekoloji sisteminin Temizleme özelliği üzerine “Eğer fosilDevam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 5: Herkese Kamusal, Ücretsiz, Özgürlükçü, Anadilde Eğitim

  İspanya: Eğitim sektörü özelleştirmeye karşı grevde İspanya’da 40’ın üzerinde şehirde, öğretim görevlileri ve öğrenciler 24 Mart 2015’de  hükümetin kamu sektöründeki özelleştirme girişimlerine karşı greve gitti. Grevi organize eden sendikalara göre greve %85 oranında katılım oldu. İşçi Konseyleri (FETE-UGT), liselerin greve katılımının ülke genelinde %90 oranında sağlandığını açıkladılar. İşçi Konseyleri “yoksul ailelerinDevam …Devam »
 • Güney Kore’de İşçi ve Köylü Mücadelesi Büyüyor

  isyandan.org tarafından eklenen not: Bu yazının yazılmasını takiben 14 Kasım’da yazıda da bahsi geçen kitlesel protestolar gerçekleşmiş, Seul’de emekçiler, genç işsizler, köylüler sokakları doldurmuş ve polisin sert saldırılarına rağmen sermayeye ve hükümete direnişin ve mücadelenin yükseleceği mesajını vermişlerdir. Ana akım medyanın dış haberlerinde yer bulmayan Güney Kore halkının direnişini selamlıyoruz.Devam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 4: Kadın Özgürlük Mücadelesi

  Direnişin Talepleri – 4: Kadın Özgürlük Mücadelesi

  Cinsiyetçilik söz konusu olduğunda ülkelerin ‘gelişmişlik’ düzeyi farketmiyor. Tüm dünyada kadınlar patriyarkaya, kapitalizme, savaşa ve dini baskılara karşı mücadele veriyorlar. Aynı baskıya maruz kalan kadınlar, kadın özgürlüğü taleplerini yükseltirken birbirlerinin deneyimlerini de paylaşarak mücadeleyi ortaklaştırıyorlar… ABD: ABD’de kadınlar ırkçılık, cinsel şiddet ve polis şiddetine karşı mücadele veriyorlar. Trans kadın cinayetlerinin yaygın olduğuDevam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 3: Yerli ve Temsil Edilmeyen Halkların Özgürlük Talebi

  Yerli ve Temsil edilmeyen Halkların Mücadelesinden  ABD, 21.09.2015 tarihinde Kuzey Amerika Yerli Kabileleri’nin rezerv alanlardaki hizmet maliyetlerini karşılamada hükümetin taahütlerini yerine getirmemesi üzerine açtıkları ve 25 yıl süren dava sonucunda tarihi bir karar alınarak ABD federal hükümeti neredeyse bir milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Karar “kabilelerin kendi kaderini tayin hakkı ve öz-yönetimi içinDevam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 2: Doğanın Savunulması

  Doğa’nın Savunulması ve Korunması Eylemleri ABD, 23 Mayıs 2015 tarihinde, 6 kıtada, 38 ülkede, 428 şehirde binlerce kişi Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ve Monsanto şirketine karşı kanserle bağlantılı herbisit olan Roundup ve Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş ürünlerine ilişkin farkındalığı yükseltmek ve içinde GDO olup olmadığını bilmeden gıda ürünlerinin tüketilmesine son vermeDevam …Devam »
 • Raul Martinez: Güney Afrika’da Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin Yeniden Ortaya Çıkışı-(III)

  NUMSA ülkenin durumunu ve üçlü ittifakın Ulusal Demokratik Devrim’ini iyi bir şekilde özetlemiştir: “İttifakın, asgari bir program üzerine, ÖZGÜRLÜK ŞARTI’na (onların vurgusu, bizim notumuz), dayanması gerektiğini her zaman anladık. Bununla beraber Özgürlük Şartı’ndan vazgeçilmiş ve Şart, neo-liberal Ulusal Kalkınma Planı ile ikame edilmiştir.” (NUMSA, Özel Ulusal Kongresi, 17-20 Aralık, 2013Devam …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 1: Hayvan Özgürlüğü

  Hayvan Özgürlüğü Mücadelesinden Yüzlerce hayvan hakları savunucusu 23 Mayıs 2015’te Washington Üniversitesi (UW) kampüsünde ki 124 milyon dolarlık hayvan araştırma laboratuvarını protesto etmek için sokakları işgal etti.. 25 Temmuz 2015’te dünyanın çeşitli yerlerinden gelen eylemciler hayvan zulmü ve kurtuluş yolu üzerine sembolik bir ışık yaktılar. 130 ülkeden gelen eylemciler hayvanlara zalimce davrandığıDevam …Devam »
 • Adalet İçin Savaşan 15 Latin Amerikalı Kadın-2

  Adalet İçin Savaşan 15 Latin Amerikalı Kadın-2

  Latin Amerika’da kadınların uzun bir direniş geçmişi var ve onlar adalet için mücadele ediyorlar. Latin Amerika’daki ilerici değişim için savaşan, kendi toplumları ve bölgeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan kadınlardan bazıları… 9- Piedad Cordoba Piedad Cordoba, Kolombiyalı insan hakları ve barış eylemcisi aynı zamanda avukat ve siyasetçidir. Cordoba, elliDevam …Devam »
 • Adalet İçin Savaşan 15 Latin Amerikalı Kadın-1

  Latin Amerika’da kadınların uzun bir direniş geçmişi var ve onlar adalet için mücadele ediyorlar. Latin Amerika’daki ilerici değişim için savaşan, kendi toplumları ve bölgeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan kadınlardan bazıları… 1- Dolores Huerta 1962 yılından sonra Cesar Chavez ile birlikte, Birleşik Çiftlik İşçileri adını alan Ulusal Çiftlik İşçileriDevam …Devam »
 • Nafeez Ahmed: NATO IŞİD’i Besliyor – (II)

  Devlet Desteği Sadece Türkiye değil. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki üst düzey siyasi ve istihbarat yetkilileri, yüksek kademelerdeki bazı KRG yetkililerinin kişisel çıkarlar ve devlet gelirini güçlendirmek adına IŞİD petrolünün satışında aracı olduklarını teyit etti. İddiaları destekleyen resmi parlamento soruşturmasına rağmen hiçbir tutuklama, suçlama veya yargılama olmadı. Satışlara aracı olan KRG’nin orta kademedeki adamlarıDevam …Devam »
 • Nafeez Ahmed: NATO IŞİD’i Besliyor – (I)

  Fransa’nın IŞİD’e karşı başlattığı yeni cesur savaş niçin aslında iğrenç bir şaka olmakla kalmayıp, aynı zamanda Paris saldırılarının kurbanlarına hakaret anlamına gelmektedir?     Milli güvenliğini korumak ve terörizme karşı savaşmak için verdiği mücadelede Türkiye’nin yanındayız. Terörist grup IŞİD’e karşı, uluslararası koalisyon çerçevesinde Fransa ve Türkiye aynı tarafta yer almaktadır.Devam …Devam »
 • Ching Shih: Erkek Tarihte İsmi Dahi Olmayan Kadın Korsan

  Ching Shih’nin tarihe gerçek ismiyle bile geçmemesi, isyancı kadınların sarstıkları güçler tarafından tarihten silinmelerine dair bir işarettir. Birbiriyle rekabet halindeki korsan filolarını tek bayrak altında birleştirerek emperyalist güçler karşısında hiç yenilgi yaşamayan Ching Shih, sadece ölen eşinin ismiyle bilinmiştir. Caroline McKusick –  Maggie McNeill Onun emri altında kadın, erkek veDevam …Devam »
 • Raul Martinez: Güney Afrika’da Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin Yeniden Ortaya Çıkışı – (II)

  NUMSA ülkedeki en büyük sendikadır ve işçilerin örgütlülüğünde bir referans noktası haline gelmiştir. Bu yakın zamanlarda gerçekleşen militan grevlerdeki başarıları sayesinde vücut bulmuştur. NUMSA işçi sınıfının geniş tabanının sempatisini kazanmıştır. NUMSA platin işçilerinin uzun süreli grevlerini bitiren sendikalardan biridir. Platin işçileri için bir anlaşmaya varılmasından kısa bir süre sonra, uygunDevam …Devam »
 • Güney Afrika: Birleşik Cephe Neden Bir Partiye Dönüşmelidir

  Güney Afrika: Birleşik Cephe Neden Bir Partiye Dönüşmelidir

  ANC’nin (Afrika Ulusal Kongresi) hakimiyeti altında ki, Güney Afrika Cumhuriyeti rejimine, en iyi demokratik hizmeti, Brezilya İşçi Partisi gibi sendika tabanlı bir parti verebilir. Zwelinzima Vavi’nin Birleşik Cephe Lobisi’nin böyle bir parti haline dönüşmesinin zamanıdır şimdi… Politika da tıpkı hayat gibidir bazen aniden bir alternatif gelişerek yolu açar ve bazende hemen ardından kapatır. Bir şey onuDevam …Devam »
 • Raul Martinez: Güney Afrika’da Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin Yeniden Ortaya Çıkışı – (I)

  Toprağın altındaki maden zenginliği, bankalar ve tekelci endüstri bir bütün olarak toplumsal mülkiyete dönüştürülecek; Bütün diğer endüstri alanları ve ticaret, toplumun çıkarına hizmet edecek şekilde kontrol altına alınacak;” (Özgürlük Şartı, Halk Kongresi, Kliptown, 26 Haziran 1955) “İhtiyatlı olmalısınız! Emek hareketleri, sadece özgürlük gününde ihanete uğradığını anlamak için özgürlük hareketlerini kaçDevam …Devam »
 • RAF: Batı Avrupa’da Devrimcilerin Birliği, 1985

  RAF: Batı Avrupa’da Devrimcilerin Birliği, 1985

  Bizim bakış açımıza göre, metropollerde uluslararası olarak örgütlenen proleter mücadelenin niteliksel olarak ileri sıçramasına bağlı olarak, emperyalist merkezlerde devrimci stratejinin geliştirilmesinde yeni bir aşamayı başlatmak ve politik-askeri çekirdeğiyle Batı Avrupalı gerillayı oluşturmak artık mümkün. Biz nesnel koşulların değerlendirilmesinden aşağıdaki sonuçları çıkardık. Emperyalizmin yeniden inşasında Batı Avrupa’nın merkezi rolü ile uluslararasıDevam …Devam »
 • Brezilya’daki Mevcut Konjonktür ve Tarım Reformu Üzerine (MST)

  Dilma Roussef’in yeniden başkan seçilmesiyle, muhalefetin ve ülkenin en muhafazakar kesimlerinin saldırıya geçmesi sonrası başlayan siyasi kriz, dikkate alınması gereken bazı meseleleri gündeme getirdi. Mevcut ulusal ve uluslararası siyasi konjonktür de göz önüne alındığında, en çok dikkat edilmesi gereken meselelerden birinin de politik mücadeleyle, seçim mücadelesini birbirine eş tutmama ve gelenekselDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU)

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU)

  1970’li Yıllarda Soweto isyanı gibi olayların yanında kuvvetli bir grev dalgası olmuştur. Büyük fabrika temelli gelişen hareket motor, metal, giyim, tekstil ve kimya gibi sektörleri etkilemiştir. 1979’da Wiehahn Komisyon Raporu’nun ardından ortaya çıkan ve sendikaların Afrikalı işçileri temsil etmesinin tanınmasını sağlayan endüstriyel ilişkilerin yasal çerçevesinin ıslah edilmesi sayesinde garanti altınaDevam …Devam »
 • Devrimci Koordinasyon Komitesi: Oluşum Süreci ve Perspektifi (Che Guevara Dergisi, Şubat 1975)

  Acı yenilgilerle sonuçlanmış ayaklanmalardan sonra zafere ulaşan Küba Devrimi’nin büyük bir zaferi ile kazanılan önemli deneyimler, 1960’lı yıllarda Latin Amerika devrimi için öncü rol oynadı. Halklarımız, kahraman Küba halkının kazandığı büyük zaferin verdiği enerjiyle emperyalizme karşı sosyal patlamanın genel sürecini ve sosyo-ekonomik durumun eleştirisi için kesin çözümler arayan devrimci arayışı başlatmıştır. KahramanDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Honduras Ulusal Halk Direniş Cephesi

  Honduras Darbeye Karşı Ulusal Direniş Cephesi,  2009 yılında seçilen başkan Zelaya’ya karşı yapılan askeri darbeye direniş sürecinde, sadece Başkan Zelaya’nın makamına derhal, güvenlik içinde ve koşulsuz olarak yeniden getirilmesi talebiyle, demokratik kitle örgütleri, siyasal partiler ve örgütlerce kuruldu. Bugün kısaca Honduras Ulusal Halk Direniş Cephesi olarak bilinir. Honduras işçi sınıfı, başındanDevam …Devam »
 • Ulrike Meinhof: Silahlanmayan Ölür, Ölmeyenlerse Canlı Canlı Cezaevlerine Gömülür

  Ulrike Meinhof: Silahlanmayan Ölür, Ölmeyenlerse Canlı Canlı Cezaevlerine Gömülür

  Ulrike Meinhof, sahip olduğu şöhreti elinin tersiyle itmesi nedeniyle ölümünün üzerinden 39 yıl geçtikten sonra bile Avrupa solunun en çok tanınan ve en tartışmalı isimlerinden birisidir. 1970 Yılında yazarlığı bırakıp yeraltında mücadele verme kararını aldığından beri yaşamı ve hatta ölümüyle de Almanya’da egemenlerin kabusu olmaya devam ediyor. Ulrike Meinhof, 7Devam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Emcali Yerel Hizmet İşçileri Sendikası (SINTRAEMCALI), Kolombiya

  Neo-liberal saldırıların en önemli biçimlerinden birisi olan özelleştirme uygulamaları; kamu hizmetlerinin yağmalanması, su kıtlığı, sağlık hizmetlerinin çöküşü, her düzeyde yoksullaşma vb. sonuçlara yol açmıştır. Kolombiya, bu yoksulluk ve yıkımın yanında büyük direnişlere de sahne olmuştur. Mücadelede en göze çarpan örnek, Emcali eyaletinde, belediye hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı direnişin örgütlenmesi olan SINTRAEMCALI’dir. SINTRAEMCALI, ülkeninDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Arjantin Piqueteros Hareketi  

  İşsizlerin örgütlenmesi öz-örgütlenme deneyimi temelinde yükselmiş ve klasik sendikal mücadele biçimlerinin ötesine geçmiştir. Zaten Arjantin’de korporatist  anlayışla yönetilen sendikalar vardı. İşsiz hareketi ise sermayeden ve devletten bağımsız bir anlayışla gelişmiştir. İşsiz işçiler güçlerini barrio’lardan almıştır. Bunun sebebi barrio’larda hiç işe gitmemiş gençlerin ve aile reisi kadınların yoğunlaşması; bu işsiz işçilerin sendika deneyimiDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Meksika, Oaxaca Halk Meclisi (APPO)

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Meksika, Oaxaca Halk Meclisi (APPO)

  Meksika’nın Oaxaca eyaleti 2006 yılı Mayıs ayından Kasım sonuna kadar halk iktidarına sahne oldu. Mayıs ortasında greve giden öğretmenler, taleplerine olumlu yanıt verilmeyince 22 Mayıs’ta kent meydanına kamplar kurarak süresiz bir eylem başlattılar. 7 Haziran’da büyük bir eylem düzenleyen öğretmenler anayolları keserek tüm kentte hayatı durdurdular. Bunun üzerine iki yıl önce şaibeli bir seçimle yönetime gelenDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Taban Komiteleri Konfederasyonu (COBAS), İtalya

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Taban Komiteleri Konfederasyonu (COBAS), İtalya

  1970’lerle birlikte sermayenin yeniden yapılanma politikaları Avrupa halklarını da etkilemiştir. Özelleştirme, işten çıkarmalar, insan etkinliğinin her alanının metalaştırılması ve refah devleti uygulamalarının  terk edilmesi sonucu yoksullaşmanın karakterize ettiği geniş bir proleterleşme yaşanmıştır. Şirket/parti tarafından oluşturulan bir merkez-sağ koalisyon hükümetinin uygulamaları arasında sermayenin malileştirilmesi, emek pazarı deregülasyonları, işverenlerin işçileri adil birDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Fransa İşsizler (İşsiz İşçiler) Hareketi

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Fransa İşsizler (İşsiz İşçiler) Hareketi

  Fransa İşsizler (İşsiz İşçiler) Hareketi: Neo-liberal politikaların uygulanması sonucunda Fransa’da uzun dönemli işsizlik artmıştır. Resmi olarak işsiz sayısı 12 milyon olarak açıklanmış ve buna paralel olarak işsizlik ödemeleri düşürülmüştür. 1980’li yıllarla birlikte hayata geçen bu politikalar genel bir tepki birikimi yaratmıştır. Özellikle “yeni işçilerin” yani genç, göçmen ve kadın işçilerin (getto hareketlerinin bileşenleri) büyükDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Bolivya İşçi Merkezi

  1952 yılında kurulan COB Bolivya tarihinde her dönem etkin olmuş bir işçi örgütlenmesidir. 1996’daki özelleştirme süreciyle birlikte uluslararası tekeller yeraltı zenginliklerini ele geçirmişlerdir. Özelleştirmelerin sonucu olarak 2000 yılında yabancı şirketin yoksul semtlere su hizmetini götürmemesi üzerine su isyanları patlak vermiş ve (bu isyanın sonucunda kazanılan başarıların yoksullara verdiği güvenin de etkisiyle)Devam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Brezilya Topraksız Kır İşçileri Hareketi (MST)

  MST, yerleşim birimlerinde üyelerinin aktif katılımına dayalı, gönüllülüğü temel alan ve kolektif bir yaşamı oluşturmayı hedefleyen 1980’lerin başında kurulmuş, kökleri faşist askeri diktatörlük dönemindeki mücadelelere dayanan bir harekettir. İşgal edilen topraklarda üretim, koşullara bağlı olarak özel veya kolektif olarak gerçekleştirilmiş, elde edilen gelir ortak kullanıma açılmıştır. Çiftçi Kooperatifleri Sistemi (SistemaDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: 19 Eylül Ulusal Konfeksiyon İşçileri Sendikası

  Konut sorunlarının çözülemediği 1987 yılında kendiliğinden oluşan örgütlülükler,  düzenli platformlara dönüştürülmüştür. Mahalle örgütlülükleri kurulmuş, 600 bin kişiyi kapsayan imza ve  anket eylemlilikleri düzenlemiştir. Bu süreçte mahalle meclisleri (Assembly of  Neighborhood) oluşturulmuştur. Böylece 19 Eylül sendikası kurulmuştur. Sendikanın temelini kayıt dışı konfeksiyon sektöründe çalışan kadın işçilerin örgütlenmesi meydana getirmektedir. Çünkü bu sektörde çokDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: 1 Mayıs Hareketi (KMU), Filipinler

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: 1 Mayıs Hareketi (KMU), Filipinler

  Kuruluş toplantısında bir işçi manifestosu yayınlayan KMU, 1- Asgari ücretin makul bir seviyeye getirilmesi, 2- Grev hakkının tanınması 3- Ücret ödemelerinin durdurulmasının önlenmesi, 4- Vatandaşlık haklarının iyileştirilmesi, 5- Kamuda örgütlenme yasağının kaldırılması ve toplu iş sözleşmesi hakkının tanınması 6- Yabancı tekellerin elindeki sanayilerin millileştirilmesi. taleplerini dile getirmiştir. 1980 sonrası dünya sendikalarındaDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü (SEWA), Hindistan

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü (SEWA), Hindistan

  SEWA birçok özelliğe sahip olan sendikaların birleştiği bir konfederasyondur. Kırda ve kentde çalışan ev işçileri, işportacılar, kağıt toplayıcıları -ki çoğu taşerona bağlı çalışanlar-, bidi (bir tür yaprak sarması sigara) işçileri, agarbatti (tütün çubukları) işçileri, parça başı iş yapanlar vb. işçileri örgütlemektedir. Bütün bu bileşenleri sınıf çıkarları etrafında harekete geçirebilmiştir. Bu yüzdenDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU)

    KCTU’nun tarihi 1970’lerden itibaren başlayan işçi mücadelesi ve bu mücadele içinde “biz insanız, makina değiliz” diyerek kendini yakarak öldüren kadın tekstil işçisi ChunTae-İl’e dayanmaktadır… 1987’de bir öğrencinin polis karakolunda işkenceyle öldürülmesi sonucu başlayan -özellikle otomotiv sektörü merkezli- büyük işçi eylemleri sonucu KCTU kurulmuştur. KCTU’nun temel ilkelerini demokratik bir toplum yaratmaDevam …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Brezilya İşçi Birliği Merkezi (CUT)

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Brezilya İşçi Birliği Merkezi (CUT)

  1978 grevleri yeni bir sendikal anlayışın temellerini atmış, mevcut sendikalardaki Sendikal Muhalefet (Oposicao Sindical) yaygın örgütlülük, kitlesel sokak gösterileri, grev gözcülüğü, büyük işyerlerinde işyeri delegeleri seçmek, fabrika komisyonları oluşturmak ve işyeri temeli dışında bir örgütlülüğü oluşturmak gibi birçok yeniliği gerçekleştirmiştir. Autentico denilen bu fabrika militanları devletten ve hükümetten bağımsız fabrika örgütlenmelerini oluşturmayı hedeflemiştir.Devam …Devam »
 • Peru: MRTA’nın Devrimci Stratejisi

  Strateji belirli bir amaca yönelik mücadelenin hangi doğrultuda gelişeceğinin, hukuk ve ilkelerin birleşmesi anlamına gelir. Amaç olarak devrimci strateji iktidarın yıkılmasını ve sosyalizmin inşasını amaçlar. Mücadelemizin yasalarını ve ilkelerini uygun tanımlayabilmek için önce Peru toplumunun karakterine, sınıfsal kompozisyonuna ve onun küresel kapitalist sistem içindeki yerine bakmalıyız. Bu bize temel düşmanımızlaDevam …Devam »
 • Peru: MRTA’nın Kısa Tarihi

  MRTA uzun bin anti-sömürgeci mücadele geleneğinin bir parçasıdır. Kendilerini halkın bir örgütü olarak görüyorlar ve sendikalar, işçi grupları, öğrenciler ve köylüler gibi diğer örgütlerle birlikte çalışmanın önemini vurguluyorlar. Bu işbirliğinin amacı sosyalist toplumu inşa edecek yeni bir temel üzerinde halk cephesi hareketinin yaratılmasıdır. MRTA, bu amacın sadece parlamenter yollarla başarılamayacağınıDevam …Devam »
 • Kolombiya: ELN Ne İçin Mücadele Ediyor?

  Kolombiya: ELN Ne İçin Mücadele Ediyor?

  Kolombiyalı gerillaların amaçlarına ilişkin uyuşturucu trafiğinden Stalinizme kadar çok fazla dezenformasyon yapılmaktadır. Burada yalnızca ELN’nin asıl pozisyonunu gösteren sizi şok edecek bir şeyler söyleyelim. İktidar fethedilmeyecek, halkın iktidarı inşa edilecek! 1983’te yapılan ikinci kongreden beri ELN salt askeri fethetme olmayan uzun bir zaman döneminde inşa edilen aşağıdan iktidara inanmayı savunuyor.Devam …Devam »
 • Şili: Devrimci Sol Hareket (MIR) Ne Öneriyor?

  İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DÖNEM İÇİN ÖNERİLEN 11 SİYASAL TEZ 1. Günümüzde egemenlerin ve zenginlerin yönetiminin politik krizlerinde Devrimci Sol Hareketin elde ettiği siyasal başarılar önemlidir. Çünkü emekçi kesimlerin devrimci eylemleri esas olarak içinde bulundukları hayat şartlarını iyileştirmek için yapılan sistemli mücadele haline gelmiştir. Sınıf mücadelesi bugün bir dönüm noktasında bulunmaktadır. BirçokDevam …Devam »
 • CONAIE: Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonu

  Modern Dünya’da, Yerli Sesinin Temsilcisi CONAIE [1986 yılı] kurulduğundan beri, Ekvador toplumunda görünür olmaktan görece uzak tutulan Ekvador yerli halkının öncüsüdür. Çok uzun zamandan beri inkar edilen yerli halkın politik sesi olmak için, hızla değişen dünyada onların amaçlarını ve gereksinimlerini ifade eden  bir temsilcidir. “Şu anda bulunan doğal kaynakların büyükDevam …Devam »
 • Dr Javed Jamil: Toplumsal Şiddet Terörizm’den daha Tehlikeli

  Dr Javed Jamil: Toplumsal Şiddet Terörizm’den daha Tehlikeli

  Yazarın konuyu anlatmak için ulusal kurtuluş mücadelesi veren Assam Ulusal Kurtuluş Cephesi (ULFA) ve sosyal kurtuluş mücadelesi veren Naksalitler’i sorumlu tuttuğu ölümler ve bu örgütlerle ilgili kullandığı terörist ifadesine katılmasak da Hint faşizminin asıl tehlike olduğu vurgusundan dolayı daha önce yayınlamış olduğumuz haber ve makaleleri tamamladığından yayınlamakta bir sakınca görmedik. İsyandan.org Yeni Delhi:Devam …Devam »
 • İnsani Yardım Adı Altında ABD’nin Paraguay Darbesi – II (truth-out.org)

  Armando Carmona tarafından yazılmış ve Truthout sitesinde yayınlanmış makalenin çevirisidir. USAID’ın Hakimiyet Stratejisi ABD’nin bu çatışmadaki rolü nedir ve USAID bölgedeki istikrarsızlıkta nasıl bir pay sahibi? Her ne kadar ABD’nin Başkan Lugo’nun devrilmesinde doğrudan bir rolü olduğuna dair kanıt bulunmasa da, bazı USAID programları bölgedeki istikrarsızlığı beslemiş ve yükseltmiştir. USAIDDevam …Devam »
 • Armando Carmona: İnsani Yardım Adı Altında ABD’nin Paraguay Darbesi – I (truth-out.org)

  USAID ve Paraguay’daki Sosyal Hareketlerin Kriminalizasyonu Paraguay’daki sivil örgütler ve halk hareketleri tarafından örgütlenen #somosobservadores  kampanyası, üç yıl önce özel hareket polisleri tarafından gerçekleştirilmiş, çiftçileri hedef alan Curuguaty katliamına dikkat çekme amacıyla yürütülüyor. Katliam 15 Haziran 2012’de, Özel Operasyonlar Bölümü (GEO)’den 300’den fazla özel hareket polisi, hayli değerli bir araziyi işgalDevam …Devam »
 • Arundhati Roy’dan FTII Kavgası Üzerine: Faşizmi Aşan Durum

  Arundhati Roy’dan FTII Kavgası Üzerine: Faşizmi Aşan Durum

  Yeni Delhi: FTII[1]Hindistan Yayın ve İletişim Bakanlığına bağlı özerk yönetimi olan Hindistan Film ve Televizyon Kurumu sorununun çıkmaza girmesinin 100. gününde, Cumartesi günü ödüllü yazar Arundhati Roy protestocu öğrencilere destek çıktı ve “milletin ‘zeka düzeyine kolektif saldırı’ ile yüzleşmesinin faşizmin ötesine geçtiğini” söyledi. Roy, protestocu öğrencilerie ilişkin “Bu çocuklar ayakta kalanDevam …Devam »
 • Filistin: Batı Şeria’da Yol Ayrımı

    Ekim Pazar günü İsrail’de yayın yapan Yediot Ahronot gazetesinin Nahum Barnea imzalı başyazısı, “Bu bir intifada, üçüncü intifada” sözleriyle başlıyordu. Barnea’ya bunu söyleten, işgal altındaki Filistin’de yoğunluğu ve öfkesi artan sokak eylemlerine ilave olarak kısa aralıklarla iki silahlı eylemin de gerçekleşmesiydi. Üstelik bu eylemlerden birini, beklenmedik bir şekilde, ElDevam …Devam »
 • Michael Jerryson: Militan Rahiplerin Yükselişi – (II)

  Michael Jerryson: Militan Rahiplerin Yükselişi – (II)

  Burma: Rohingya Müslümanlarını Sürmek Burma’da güncel şiddet olayları, 2012’de Rakhine eyaletinde Budistlerin isyanları ve Rohingya Müslümanlarına karşı yaygın şiddetleri ile başladı. Eyaletteki gerilim, bundan da önce ağırlıklı olarak Rohingya nüfusunun artması ve nüfusun çoğunluğu olan Rakhine Budistlerinin azalması sebebiyle ortaya çıktı. Şiddet tüm ülkeye yayıldı ve 969 Hareketi adlı Birminyalı BudistDevam …Devam »
 • Güney Asya Maoist Partiler ve Örgütler Koordinasyon Komitesi (CCOMPOSA, 2001)

  Bizler, aşağıda imzası bulunan Güney Asya’nın Maoist partileri ve  örgütleri olarak bu ortak Bildiri ile Güney Asya Maoist Partiler ve  Örgütleri Koordinasyon Komitesi’nin (CCOMPOSA) kurulduğunu ilan ediyoruz: Emperyalist dünya küreselleşme, yapısal uyum ve serbest piyasa ekonomisi yaftası altında; insanları denetlemek, sömürü ve baskıyı yoğunlaştırmak için  küresel gündemini ilan etti. Bu gündem, dünya ölçeğindeDevam …Devam »
 • Umut Kocagöz: Florestan Fernandes Okulu ve MST’de Kadro Formasyonu (www.karasaban.net)

  2015 Mart-Mayıs ayları arasında, dünyanın farklı yerlerinden farklı sorun alanlarında örgütlenme çalışmaları yapan, yaklaşık 30 ülkeden 60 civarı aktivist ve militan olarak, Topraksız Kır İşçileri Hareketi’nin (MST-Brezilya) düzenlediği 1. İngilizce Uluslararası Politik Eğitimcilerin Eğitimi Kursu’na katıldık. Kurs, Brezilya’nın farklı eyaletlerinde MST militanları tarafından inşa edilen okulların en büyüğü olan FlorestanDevam …Devam »
 • Gözden Çıkarılmış Bir Halk: Afganistan’ın Sivil Ölümler Raporu

  Ölümlerin ancak bir kısmını yansıtan Birleşmiş Milletler raporlarına, 3 Ekim sabahı ‘Sınır Tanımayan Doktorlar’ grubunun hastanesine yapılan saldırının istatistiklerine geçmeden 40 yıl öncesine gidelim ve ölüm ve İHA (İnsansız Hava Aracı) saldırıları verilerinin sıralandığı zaman akışını geriye doğru çekip biraz yavaşlatalım. 1960’larda halkçı devrim hareketi Afganistan’da etkin olmaya başlamıştı. 1978’teDevam …Devam »
 • Michael Jerryson: Militan Rahiplerin Yükselişi – (I)

  Michael Jerryson, kıdemli Budistlerin uluslararası topluluğun da tepkilerine rağmen şiddet ve tahammülsüzlüğü aktif bir şekilde teşvik ettiği Güney ve Güneydoğu Asya’da, Budistler ve Müslümanlar arasında yükselen gerilimi anlatıyor.   Burma’daki güncel gelişmeler, dünyanın dikkatini Güney ve Güneydoğu Asy’da Budistler ve Müslümanlar arasında sürmekte olan çatışmaya çekti. Fakat, medya Sri Lanka,Devam …Devam »
 • Che Guevera Dergisi, JCR’nin Yayın Organı, 1974

  Bolivya’dan ELN, Arjantin’den ERP, Şili’den MİR, Uruguay’dan MLN-Tupamaros’un oluşturduğu Devrimci Koordinasyon Komitesi (JCR)’nin yayın organı olan Che Guevera dergisi, 1974 yılında yayın hayatına başladı. Kıtasal mücadele perspektifini önüne koyan dört ülkeden politik askeri örgütün bir araya gelerek oluşturduğu devrimci koordinasyon komitesi mücadeleyi ortaklaştırmak için ortak eğitim kampları, ortak ekipmanlar ve ortak yayınDevam …Devam »
 • Paraguay: Gerilla Savaşı Giderek Büyüyor

  Paraguay Halk Ordusu EPP, 2005’ten beri sürdürdüğü gerilla mücadelesinde, faaliyet yürüttüğü bölgelerde alt yapı sistemlerine saldırı düzenleyecek kapasiteye ulaştığını, 30 Ağustos 2015 tarihinde 765.000 kişiye elektrik sağlayan San Pedro ili Manitoba de Tacuatí bölgesindeki bir santrali havaya uçurarak ortaya koydu. Elektrik santralinin havaya uçurulmasından Paraguay’ın kuzeyindeki Concepción, Amambay ve  Alto ParaguayDevam …Devam »
 • Latin Amerika Halklarına, Devrimci Koordinasyon Komitesi (JCR)1 Nolu Bildirisi (1974)

  LATİN AMERİKA HALKLARINA “Dünya Halklarını ve Latin Amerika’nın silahlı örgütlerinin kendine özgü yolda yürürken izleyecekleri yol Vietnam Halkının yoludur. Bu yol, Yanki emperyalizminin baskı kurmasını engelleyecek ve zorlaştıracaktır. Devrimci Koordinasyon Komitesinin kurulmasına ön ayak olarak kendi davasını kolaylaştıracaktır.” Che Guevera “Üç Kıtaya Mesaj” Uruguay’ın Ulusal Kurtuluş Hareketi (Tupamaros), Şili’nin Devrimci Sol Hareketi (MIR), Bolivya’nın UlusalDevam …Devam »
 • Latin-Amerika Dayanışma Örgütü (OLAS) Genel Bildirgesi, 1967, (ilkeris.com)

  OLAS’ın (Latin-Amerika Dayanışma Örgütü) ilk konferansı, 31 Temmuz-10 Ağustos 1967 tarihinde Küba Cumhuriyeti’nin başkenti Havana’da toplandı. Bu konferans, bütünsel ve son ulusal ve toplumsal kurtuluş için dağlarda ve kentlerde kıtamızın halklarının sürdürdüğü devrimci mücadelenin göz kamaştırıcı bir aşamasında toplandı. Latin-Amerika tarihinde ilk kez, sömürülen, ezilen ve açlık çeken kitlelerin gerçekDevam …Devam »
 • Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (II)

  Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (II)

  E – Sosyal devrim Rojava ve Chiapas’da gerçekleşen devrimler arasındaki en önemli benzerlik kuşkusuz PKK ve EZLN’nin özgürlükçü sosyalist dünya görüşü temelinde her iki bölgede de gerçekleştirdiği sosyal ve politik yeniden örgütlenmedir. Zapatistaların özerklik mücadelesi 1994’teki ayaklanmanın ardından Meksika hükümeti ile gerçekleşen barış görüşmelerinin başarısız olmasından kaynaklanmaktadır. Barış görüşmeleri süresince,Devam …Devam »
 • Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (I)

  Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (I)

  Farklı kıtalarda süren mücadeleler olmalarına rağmen Kürtler ve Zapatistalar ortak bir amaca, ideolojiye sahipler: kapitalizme karşı mücadele etmek, kadın özgürlüğünü ve özerkliği tesis etmek. Birkaç ay boyunca Chiapas’taki (Meksika) Zapatista devrimi ve Rojava bölgesindeki Kürt devrimini anlatan makaleler yayınladık. Bu makalede ise Zapatistalar ve Kürtler arasındaki yalnızca ideolojik benzerlikleri değil aynı zamandaDevam …Devam »
 • Kanada: İnsan Haklarından Kim Korkar?

  Kanada: İnsan Haklarından Kim Korkar?

  BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’nin Yıldönümü: İnsan Haklarından Kim Korkar? Bu yazı Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’nin desteğiyle hazırlanmış müşterek bir yazıdır. Bu yaz başlarında, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu Kanada’daki federal, bölgesel hükümetlere ve vilayet hükümetlerine bir çağrıda bulunarak bir örneğini adrese dayalı okul politikasında gördüğümüz, İlk Uluslar InuitDevam …Devam »
 • Angélica Rico: Meksika Otonom Zapatista Okulları’nda Direniş Eğitimi

  Angélica Rico: Meksika Otonom Zapatista Okulları’nda Direniş Eğitimi

  Zapatista resmi eğitim sistemine karşı kolektif bilgi birikimi ile sosyal dönüşümü hedefleyerek alternatif bilgi üretimleri ve alan önerilerinin bir arada olduğu geniş bir zemin sunuyor. Cintalapa’daki Zapatista topluluğuna gittiğinizde ilk sürprizle karşılaşıyorsunuz Ejido dışına kurulan alanda Meksika federal ordusu kontrol noktası ile Lacandon Ormanı’nın güzelliği birbirine tezat oluşturuyor. Zapatistalı çocuklarDevam …Devam »
 • Andre Vltchek; Paraguay’ın Afrika’da Olduğunu Düşünüyorlar (II)

  Andre Vltchek; Paraguay’ın Afrika’da Olduğunu Düşünüyorlar (II)

  İki başarılı darbe –Honduras ve Paraguay’daki darbeler- sık sık Birleşik Devletler’in ‘gözlerini kapayıp’ daimi kurbanına- Latin Amerika’ya asla yol vermeyeceğinin kanıtı olarak gösterilir. 3 Temmuz 2012’de Bill Van Auken The World Socialist isimli web sitesinde Paraguay darbesine yönelik bir analiz yayınladı. Lugo’ya yönelik hızlandırılmış soruşturmanın –ülkenin hakim oligarkları iki gelenekselDevam …Devam »
 • Irvin Jim: Güney Afrika’da Bellek Mücadelesi Aynı Zamanda İktidar Mücadelesidir

  Irvin Jim: Güney Afrika’da Bellek Mücadelesi Aynı Zamanda İktidar Mücadelesidir

  Çelik sektöründe yaşanan kriz, Güney Afrika işçi sınıfı hareketinin yıllar içinde karşılaştığı belki de en zorlu süreçtir. Yakın zamanda bir çözüm bulunmazsa çelik üreten şirketler altı ay içinde kısıntıya gidecek ve en az 50.000 işçi doğrudan işsiz kalacak. Taşeron işçileri, kamyon sürücüleri ve temizlik işçileri de eklendiğinde bu sayı 190.000’e yükselecek.Devam …Devam »
 • Brigitte Mohnhaupt: ‘Almanya’nın En Tehlikeli Kadını’

  Brigitte Mohnhaupt: ‘Almanya’nın En Tehlikeli Kadını’

  Brigitte Mohnhaupt, anti emperyalist, anti kapitalist ve kadın hakları konusunda tavizsiz bir tutum alan bir şehir gerillasıdır. Eylemleriyle Batı Almanya’yı sarsan Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (RAF) liderlerinden biridir. Batı Almanya Rheinberg’de dünyaya gelmiştir. 1967’de Münih’de felsefe okurken yerel komün faaliyetlerine dahil olmuş, 1960’lar öğrenci hareketlerinde yer almış ve Vietnam savaşı protestolarınaDevam …Devam »
 • Andre Vltchek; Paraguay’ın Afrika’da Olduğunu Düşünüyorlar (I)

  Andre Vltchek; Paraguay’ın Afrika’da Olduğunu Düşünüyorlar (I)

  Kızıl toprağı, muazzam nehirleri ve sert arnavut kaldırımlarından caddeleri olan bu ülkeyi hep sevmişimdir. Begonvillerini, uzun sessiz gecelerini ve sonsuz açık alanlarını sevdim. Ancak neredeyse her şey Paraguay halkı için yanlış gidiyor ya da en azından onun yerel çoğunluğu için. Evo Morales başkanlığa gelmeden önce Bolivya Güney Amerika’daki en yoksulDevam …Devam »
 • RAF Militanı Gudrun Ensslin Kimdir?

  RAF Militanı Gudrun Ensslin Kimdir?

  Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF)’ın kadın militanlarından biri de Gudrun Ensslin’dir. Ensslin 15 Ağustos 1940 yılında Pastor Helmut Ensslin’in yedi çocuğundan biri olarak Baden-Württemberg’in Bartholomä köyünde doğar. Babası Helmut Württemberg kilisesinde papazdır. Barış yanlısı ve anti-faşist hıristiyan bir çevrede yetişen Gudrun Ensslin, lise yıllarında Alman Protestan Gençliği’ne üye olup dinsel ve toplumsal davayaDevam …Devam »
 • Jack Rasmus: Yeni Sömürgecilik: Yunanistan ve Ukrayna

  Jack Rasmus: Yeni Sömürgecilik: Yunanistan ve Ukrayna

  Yunanistan ve Ukrayna, ülke zenginliği çıkarılarak, daha doğrudan bir yönetimle yeni bir sömürgecilik döneminin sembolü oluyor. Avrupa’da sömürgeciliğin yeni bir formu ortaya çıktı. Sömürgecilik 19. yüzyılda olduğu gibi, askeri fetih ve işgallerle yapılmıyor artık. 1945 sonrası dönemde ABD’nin öncülüğünü yaptığı ekonomik sömürgecilik, askeri işgal maliyetleri yerine çıkarılan zenginliğin paylaşıldığı, uyumluDevam …Devam »
 • Şehir Gerillası ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) Gerçeği

  Şehir Gerillası ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) Gerçeği

  1960’lı yıllarda kurulan Alman Sosyalist Öğrenciler Federasyonu (SDS) Alman öğrenci hareketinin itici gücü olur. “Yeni Sol” Alman öğrenci hareketinin ideolojik yöneliminde belirleyici etkisi olan SDS belirli konularda çalışma grupları kurarak örgütlenir. Üçüncü dünya ile egemen ülkeler arasındaki ilişkiyi sorgulayan çalışma grupları ile üçüncü dünya ülkelerindeki direnişlerle dayanışma eylemleri başlatılır veDevam …Devam »
 • Petrol Fiyatlarındaki Düşüşün Arkasında Ne Var?

  Petrol Fiyatlarındaki Düşüşün Arkasında Ne Var?

  “…ekonomik kriz, uluslararası rekabeti yoğunlaştırıyor, ticarette korumacılık, yasaklama eğilimlerini güçlendiriyor. Korumacılığın, ithalat sınırlaması yoluyla bazı piyasalara, yasaklamanın da, stratejik öneme sahip buğday, pirinç gibi besin mallarına, elektronik, metal ve silah sanayiinde kullanılan ender-değerli metallere erişimi engellemesi, devletler arasında klasik emperyalist rekabet biçimlerinin, eski – yeni sömürgeci eğilimlerin öne çıkmasını hızlandırıyor.Devam …Devam »
 • Faşist Örgütlenmenin Bir Parçası Olarak Mafya ve Paramiliter Suç Şebekeleri

  Sedat Peker’in bir düğünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sohbet etmesinin yarattığı infial sonrası Sedat Peker “Bu fotoğraftaki an, benim toplumdaki normalleşme konumum için önemli bir kırılma anıydı. Yaşadığım sürece de Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı bu davranışından dolayı minnettar kalacağım” açıklaması yapmıştı. Peki sıradan bir şey miydi yaşananlar? Herhangi bir düğünde herhangi birDevam …Devam »
 • @Tanja_FARC: İsyanda Ekonomik Ajan-Provakatörlük*

  @Tanja_FARC: İsyanda Ekonomik Ajan-Provakatörlük*

  Egemen sistem küresel bir eğilim olarak, isyancı hareketleri devrimci özünden mahrum ederek suç şebekeleriymiş gibi göstermektedir. Ayaklanmanın ‘uzun zaman önce politik ideallerini kaybettiği’ veya ‘kendine iş arayan bozuk bir hareket haline geldiği’ gibi söylemler uzun zamandan beri var. Medyada bu olumsuz imajlar kullanılarak yapılan propaganda ile toplum ikna edilmeye çalışılıyor.Devam …Devam »
 • John Pilger: Faşizmin yükselişi neden yine sorun (III)

  Aynı anda Kiev rejimi barbarca bir etnik temizlik politikası ile doğudaki etnik Rus nüfusuna yöneldi. Nazi milisleri Waffen-SS (Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi’nce oluşturulan, Hitlere bağlılık yemini etmiş, seçkin ordu birlikleri –ç.n.) tarzı konuşlandırılarak şehirleri ve kasabaları bombalamaya, kuşatma altına almaya başladı. Elektriği keserek, banka hesaplarını dondurarak, sosyal güvenlik sisteminiDevam …Devam »
 • Carlos Zorrilla: Ekvador’da Protestolar Yaygınlaşıyor

  Carlos Zorrilla: Ekvador’da Protestolar Yaygınlaşıyor

  Rafael Correa hükümetine karşı Yerli Halk Örgütleri ve İşçi Sendikaları tarafından yapılan ulusal grev çağrısıyla yüzbinlerce insanın Quito ve ülkenin diğer bölgelerinde sokağa çıktığı 13 Ağustos tarihinden beri düzenlenen – ve bugüne kadar ki en uzun ömürlü – büyük protestolar Ekvador’u kasıp kavurdu. Amaç yüksek sesle hükümet politikalarına ve birDevam …Devam »
 • John Pilger: Faşizmin yükselişi neden yine sorun (II)

  Birleşik Devletler eski Dışişleri Bakanı Cyrus Vance’ın belirttiği gibi “Sovyetlerin devrime karıştığına dair bir delil yok”sa da AHDP hükümeti Sovyetler Birliği tarafından destekleniyordu. Dünyadaki kurtuluş hareketlerinin büyüyen kendine güveninden korkan Brzezinski Afganistan’ın AHDP hükümeti ile başarıya ulaşması halinde, onun bağımsızlığının ve ilerlemesinin “ümit veren bir örneğin tehdidi” haline geleceği kanısınaDevam …Devam »
 • Ricardo Kotscho: Brezilya’daki Protesto Gösterilerinin Arkasında Kim Var?

  Ricardo Kotscho: Brezilya’daki Protesto Gösterilerinin Arkasında Kim Var?

  Başkan Dilma Rousseff hükümetine karşı 16 Ağustos’ta gerçekleştirilen yürüyüş öncesinde Brezilyalı gazeteci Ricardo Kotscho* tarafından yazılmış ve kendi bloğunda yayınlanmış bir makale… PSDB Aecio Neves’in eski başkan adayı yürüyüşe katılımla ilgili konuda kararsız kalmış önce adet olduğu üzere gidiyorum, sonra -hayır gitmiyorum-, en sonunda da evet gidiyorum diyor. O bile bilmiyor,Devam …Devam »
 • John Pilger: Faşizmin Yükselişi Neden Yine Sorun (I)

  Kısa süre önce andığımız Auschwitz’in kurtuluşunun 70. Yıldönümü, Nazi ikonlarının bilincimize kazındığı faşizmin büyük suçlarının bir hatırlatıcısı oldu. Faşizm, kara gömleklilerin titrek kaz adımları gibi, suçluluğu korkunç ve aşikar bir tarihsel olgu olarak saklanmaktadır. Ne var ki, savaş yapıcısı elitlerinin asla unutmamamız için bugün bizi zorladığı aynı liberal toplumlarda modernDevam …Devam »
 • Şili: İsyancı Mircilik Direnişinin 50. Yılını Selamlıyoruz

  Devrimci Sol Hareket (MIR)’in yarım yüzyılılık varlığını selamlıyoruz. Bize çeşitli halk örgütlerinden katılan yoldaşlarımızla kapitalizme ve küreselleşmeye karşı halk ve gerilla direnişini sürdürüyoruz. Bu vesile ile kahraman savaşçı Fidel Castro’nun 89. yaş gününü kutluyoruz. Derin insani bilgeliğiyle çevreci, enternasyonalist ve anti-emperyalist olan efsane komutan, tüm dünya halklarının özgürlük mücadelesinde nesillereDevam …Devam »
 • Heather Gies: Reagan’dan Obama’ya, Honduras’ta Gözaltında Kayıplar (II)

  Heather Gies: Reagan’dan Obama’ya, Honduras’ta Gözaltında Kayıplar (II)

  Devlet Terörü Geri Geliyor: Post-Darbe Korku Taktikleri ve Zorla Kaybedilmeler 2009’dan sonra demokratik seçimle gelmiş Başkan Manuel Zelaya’ya karşı bir askeri darbe geçekleştirilmiş ve devrik başkan başka bir röportajında”Derhal Şimdi Demokrasi!” diyerek, “Tabur 316″nın hala Honduras’ta değişik isimler altında hala mevcut ve “korku üretmek için işkencede” diye sözlerine devam etmiştir. “ŞuDevam …Devam »
 • Heather Gies: Reagan’dan Obama’ya, Honduras’ta Gözaltında Kayıplar (I)

  Heather Gies: Reagan’dan Obama’ya, Honduras’ta Gözaltında Kayıplar (I)

  Honduras, 1980’ler Latin Amerika ülkelerinde yükselen politik şiddet ve sayısız gözaltında kaybın olduğu ülkelerden biridir. 1980’lerin Amerikan mandasındaki Honduras’ta yüzlerce politik muhalif, kaçırılmış, işkencelere maruz kalmış ya da CIA tarafından eğitimli gizli ordu birliklerinden biri olan “Tabur 316” cinayetlerine kurban gitmiştir. Honduras ABD’ye askeri bir üs vermenin ötesinde, bölgede Amerikan karşıtı muhalefete, özellikle komşuDevam …Devam »
 • Küba ve Güney Afrika’nın kurtuluşu: Bilinmeyen Tarih (Ülkede Özgür Gündem)

  Küba’nın Güney Afrika ırkçı rejiminin bozguna uğratılmasında oynadığı rol Batı’da çok az bilinmektedir. Kasım ayı Küba Hükümetinin Angola Hükümetine yardım etmek için Angola’ya asker gönderme kararı vermesinin 30. yıl dönümüdür. Angola’nın güneyinde bulunan Cuito Cuanavale kentinde Irkçı Güney Afrika’nın müdahalesi ile başlayan büyük çatışma bu savaşın en kritik dönemini oluşturmaktadır.Devam …Devam »
 • MLN-29: Komutan Federico Britton Yaşıyor!

  Emekçilere, Şehir, kır ve geri kalmış bölgelerin yoksullarına, Panamalı kadınlara ve  gençliğe, Fredy yoldaştan bahsederken tüm nefesini ezilenlerin davasına hayatını adamış biri olarak sözedebiliriz. Marksizm-Leninizm ideolojisini öğrenen, daima bu görüşün analizleri için uğraşan, siyasal düşüncesi, kadrolarının eğitimi, örgütsel görevleri, kararlı bir mücadele, zamanla stratejik hedeflerine ulaşmayı sağlayan çabayı hergün sarfedenDevam …Devam »
 • Carlos Marighella: “Bürokrasinin Panzehiri Gerilla Savaşıdır”

  5 Aralık 1911’de  Salvador da Bahia’da dünyaya gelen, 4 Kasım 1969’da Sao Paulo’da polis tarafından tuzağa düşürülerek öldürülen Brezilyalı Marksist eylemci, yazar ve gerilla. 18 yaşında, Salvador Politeknik Okulu’nun birinci sınıfında iken, Komünist Parti’ye üye olmuştur. Yazdığı bir şiir yüzünden 1932 yılında ilk tutuklamasını yaşamıştır. Hitler’in Almanya’da iktidara gelmesinden sonra faşist ideolojinin Latin Amerika ülkelerineDevam …Devam »
 • Peru: Tupac Amaru II ve Micaela Bastidas’ın Çocuklarına

  Peru: Tupac Amaru II ve Micaela Bastidas’ın Çocuklarına

  ÜLKENİN YOKSULLARINA, İNSAFSIZLIĞA UĞRAYANLARINA, İŞKENCE GÖRENLERİNE, UNUTULANLARINA TUPAC AMARU II VE MICAELA BASTIDAS’IN ÇOCUKLARINA MÜCADELEYE DEVAM MESAJI Arkadaşlar, Kardeşler, Yoldaşlar, İçinde bulunduğumuz ulusal kuruluş yıl dönümünü umut şalıyla sarıp sarmalasalar da emekçi kitleler her gün kan ter içinde ekmeğini kazanmaya çalışıyor ama hayatlarında hiç çalışmamış olanlar bu seçim sirkinde halkınDevam …Devam »
 • Jose Maria Sison: Uluslararası Durum Değerlendirmesi

  BAYAN(Bagong Alyansang Makabayan) ABD[1]http://bayanusa.org/örgütünün, kuruluşunun 10. yıl dönümünde Washington’da yapılan 5. Uluslararası toplantıda ki  sunum, Temmuz 18, 2015 Profesör Jose Maria Sison Halkların Uluslararası Mücadele Birliği[2]https://en.wikipedia.org/wiki/International_League_of_Peoples%27_Struggle, Kurul Başkanı Öncelikle uluslararası durum ile ilgili sunum yapmak üzere beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim.  BAYAN ABD organizasyonunun anti-emperyalist ve demokratik cephedeki  savaşımı, Filipinler’deki veDevam …Devam »
 • James Petras: Latin Amerika’daki Sınıf Mücadalelerini Karşılaştırmak (3)

  James Petras: Latin Amerika’daki Sınıf Mücadalelerini Karşılaştırmak (3)

  Ekvador: Orta Sınıf Radikalizminin Ortaya Çıkışı Ekvador’un 21. yüzyılın ilk yarısına kadar sosyal veya ekonomik sonuçları eser miktarda olan saray darbeleriyle bezenmiş uzun bir tarihi vardı. Kitlesel ayaklanmaların ilk örneklerini veren geçtiğimiz on yıl “utanç dönemi”ydi. Ulusal hazineyi yağmalayan oligarşik sağ partiler iktidardan inmediler. Denizaşırı bankalar denizaşırı hesaplarına havale ettikleriDevam …Devam »
 • Ukrayna, Donbass ve Yeni Soğuk Savaş

  Ukrayna, Donbass ve Yeni Soğuk Savaş

  23 Temmuz 2015 tarihinde Los Angeles’da düzenlenen İşçi Partisi Dünya forumundaki konuşma Greg Butterfield tarafından gönderilmiştir. Birleşmiş Milletler’e göre, Donbass madencilik bölgesinde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine karşı Ukrayna’nın sözde anti-terör operasyonu başlattığı 2014 yılı Nisan ayından bu yana en az 6.400 kişi öldürüldü. Bu sayının gerçekte çok daha fazlaDevam …Devam »
 • Arundhati Roy: Hareketler Artık Radikal Değil

  Arundhati Roy: Hareketler Artık Radikal Değil

  Yazar-eylemci Arundhati Roy, Sol’un, Hindistan toplumunda kastlaşmanın oynadığı rolü yeniden değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Hindistan’da Sol’un geleceği, yalnızca liderliğinde bir değişikliğin yaşanması ile değişmeyecek.   Chennai’da, Viduthalai Chiruthaigal Katchi partisi tarafından verilen “Ambedkar Sudar” ödülünü almak için bulunan Arundhati Roy, toplumsal kutuplaşma ile şirketlerin yönlendirdiği ekonomik gelişmeyi birleştirmeye çalışan Hint Sağı’nınDevam …Devam »
 • James Petras: Latin Amerika’daki Sınıf Mücadalelerini Karşılaştırmak (2)

  James Petras: Latin Amerika’daki Sınıf Mücadalelerini Karşılaştırmak (2)

  Bolivya: Kitlesel İsyanlardan Andean Kapitalizmine Yarım yüzyılın bir kısmında Bolivyalılar Latin Amerika’daki en mücadeleci işçi sınıfına sahip olmalarıyla ünlülerdi. Bolivya Emek Konfederasyonu (COB) ve ellerinde dinamitlerle maden işçileri oligarşiyi deviren 1952 devrimini yönettiler, madenleri ulusallaştırdılar ve köylülerin desteğiyle yaygın bir tarım reformu gerçekleştirdiler. Ancak devrimden sonra işçiler ve sendikalar; ortaDevam …Devam »
 • Arap Baharının Gözden Kaçan Ülkesi: Bahreyn

  Arap Baharının Gözden Kaçan Ülkesi: Bahreyn

  2011 Arap Baharı Ortadoğu’nun fitilini ateşlediğinde isyanın Bahreyn’deki yansımaları kendine dünya basınında pek yer bulamadı. Oysa ki bölgesel çekişmelerin odağında kilit öneme sahip bu küçük  ülkedeki isyanı, tarihselliğini ve dinamiklerini anlamak bütünün bir parçasını yerine oturtmak için gerekliydi. Bahreyn’de sömürgeciliğin tarihi, jeopolitik önemi nedeniyle petrolün keşfinden çok öncesine dayanır. 19.Devam …Devam »
 • Vijay Prashad: Hindistan’ın İsrail’le Dostluk Hareketi Gerçek İttifaklarına Zarar Veriyor

  Vijay Prashad: Hindistan’ın İsrail’le Dostluk Hareketi Gerçek İttifaklarına Zarar Veriyor

  Yorum: Delhi’nin ana müttefikleri Filistin’e destek için birleşirken, Hindistan’ın sağcı Başbakanı İsrail ile daha yakın ilişkiler geliştirmek için bastırıyor. . Vijay Prashad, “buna izin verilemez” diyor. Hindistan başbakanı Narendra Modi, yıl sonunda İsrail’e gideceğini duyurdu. Bunda şaşıracak bir yan yok. Modi, Hint siyaseti içinde sağcı eğilimin mirasçısı ve İsrail ile daha yakınDevam …Devam »
 • James Petras: Latin Amerika’daki Sınıf Mücadalelerini Karşılaştırmak (1)

  James Petras: Latin Amerika’daki Sınıf Mücadalelerini Karşılaştırmak (1)

  Giriş Latin Amerika’da sınıf mücadelesi her zaman mevcut ve bölgeye özgü.  Zamanla değişen ise sınıf mücadelesinin karakteri. “Karakter”den kastımız, mücadeleyi yönlendiren, politik gündemini belirleyen ve sosyoekonomik değişimlerin parametrelerini tanımlayan temel sınıflar ve önderlerdir. Son 15 yılda Latin Amerika’daki sınıf mücadelesiyle ilgili asıl göze çarpan şey, onun değişen karakteridir. Sınıf mücadelesinin farklı formlarıDevam …Devam »
 • Warscapes-Carl Drott Röportajı : Rojava’da Savaşan Süryani Devrimciler

  Warscapes-Carl Drott Röportajı : Rojava’da Savaşan Süryani Devrimciler

  Röportaj: Carl Drott – İsveçli serbest gazeteci Bu yazı Warscapes sitesinde yer alan  The Revolutionaries of Bethnahrin başlıklı haberden özetlenmiştir… Bethnahrin’in Devrimcileri Bu makalede, Suriye ve İsveç’te, Ağustos 2013 ile Mayıs 2015 arasında yapılan görüşmeler esas alınmıştır. Basitleştirmek adına Asuriler, Keldaniler, Süryaniler, Hristiyan Kürtler ve Hristiyan Arap toplumlarından da “Süryani” ifadesi içinde söz edilmiştir. Suriye’ninDevam …Devam »
 • Donny Moss: Hayvan Kurtuluşu Yolunda Tarihi Buluşma

  Hayvanlara yapılan muamele bugünün dünyasında büyük bir açmazdır. Teorik olarak buna karşı çıkıyoruz ama pratik olarak yapılanları destekliyoruz. Gündelik hayat tercihlerimizin hayvan tacizlerine katkıda bulunduğunu biliyoruz. Fakat sürekli bu durumu haklı çıkarma uğraşı içindeyiz. Gözlerimiz kapatıyoruz çünkü tanık olmak harekete geçmek anlamına gelmektedir. İnsanın statükoyu koruma arzusu doğru olanı –Devam …Devam »
 • Aşağıdan BRICS: Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’da Karşıt Güç Hareketleri

  Aşağıdan BRICS: Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’da Karşıt Güç Hareketleri

  Brezilya ve Güney Afrika’da ki hareketlerin sosyoekonomik beklentilerinin karşılanmaması ve Hindistan’daki patlayıcı büyümeye yakıt olsa da bu hareketlerin ortak özellikleri paranın demokrasisine boyun eğdirmeleridir. Son zamanlardaki sosyal hareket dalgasının büyük kısmı neo-liberalizm ve güvencesizliğe karşı gerçekleşti. Arap Baharı’ndan, İşgal Et hareketlerinden, Şili’deki eğitim sistemi karşıtı öğrenci protestolarını, değerlendiren yorumcular Polanyi-vari bir neoliberal küreselleşmeDevam …Devam »
 • Yunanistan: Nikos Romanos’la Röportaj

  Yunanistan: Nikos Romanos’la Röportaj

  Kasım-Aralık 2014’teki açık grevinizin ardından yeni adli çerçevede talep ettiğiniz akademik izne ilişkin olarak neler yaşadığınızı bize biraz anlatabilir misiniz? Hikaye şöyle: Yeni düzenlemede gerekli kılındığı gibi derslerin 1/3’ünü tamamladım ve eğitim izni talebinde bulundum. O noktadan itibaren de absürdlük tiyatrosu başladı. Hapishane kurulu yeni düzenlemenin bir ortak bakanlık kararıDevam …Devam »
 • Isabela Sanroque: Cinsiyet Ayrımcılığı, FARC-EP İçin Bir Sorun Mu?

  Isabela Sanroque: Cinsiyet Ayrımcılığı, FARC-EP İçin Bir Sorun Mu?

  Birkaç yıl önce, bir köylü kadın yoldaşı Mariana Páez’e “Komutan olduğunda bir kadın olarak ne yaptın?” sorusunu sorarken gördüm. “Sevgili yoldaşım, erkeklerle aynı şeyleri yaptım” diyen ve kendine has gülümsemesiyle konuyu kapatan Mariana’nın yanıtı ise oldukça ikna ediciydi. FARC-EP’te ki düzenlemelerle ilgili olarak Mariana’nın cevabının gerçek ve somut olduğunun oDevam …Devam »
 • Gustavo Fuchs: Ekvador Muhalefeti ve Sağcı Stratejiler

  Gustavo Fuchs: Ekvador Muhalefeti ve Sağcı Stratejiler

  Sağcı muhalefet yaklaşık bir aydır Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa hükümetine karşı çeşitli protestolar düzenliyor. Protestoların hükümetin önerdiği iki vergi kanunu önerisi ile başladığı iddia ediliyordu. Cumhurbaşkanının sözkonusu yasa önerilerinin iptal edildiğini açıklamasına rağmen muhalefet protestoların asla bu yasalara ilişkin olmadığını söylüyor. Sağcı muhalefetin protesto söylemi; artan suç oranlarından, hükümetin enerji tasarrufu için indüksiyonDevam …Devam »
 • Uzun Savaş Stratejisi: Cihatçı Çeteler, Pentagon ve MI6

  Uzun Savaş Stratejisi: Cihatçı Çeteler, Pentagon ve MI6

  2008 yılında ABD ordusu tarafından görevlendirilmiş strateji geliştirme kurumu RAND Corp tarafından hazırlanmış olan raporda artan İran, Suriye, Hizbullah etkisine ve Rusya, Çin paktına karşı ABD’nin Şii-Sünni çatışmasını kullanması, bu amaçla Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan gibi gerici Sünni rejimlerle iş birliği yapması gerektiği ifade edilmişti.[1]http://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/monographs/2008/RAND_MG738.pdf Ancak bilindiği üzere egemenlerinDevam …Devam »
 • Nina Ramon: Che’nin intikamını alan kadın, “Monika Ertl”

    İntikam için, hiçbir yol uzun değildir… Hamburg, Almanya,  1 Nisan 1971, sabah 09.40. Derin gök mavisi gözleriyle güzel ve zarif bir kadın, Bolivya konsolosluğuna girer ve hizmet için sabırla beklemeye başlar. Kabul edilmeyi beklerken ofisi süsleyen tablolara kayıtsızca bakar. Koyu renk, yünlü şık bir takım elbise giyen Bolivya konsolosuDevam …Devam »
 • İlhan İlmenöz: Cezayir Kurtuluş Mücadelesi ve Cemile Buhayrad

  20. Yüzyılın en önemli kadın özgürlük savaşçılarından ve sembollerinden biri olan Cezayirli Cemile Buhayrad (Djamila Bouhired) hakkında ne yazık ki çok fazla şey bilinmiyor. Kimbilir belki de bilerek ismi bazı çevrelerce unutturulmaya çalışılıyor. O, Cezayir’in Fransız sömürgesi olmaktan kurtulması yolunda verilen mücadelenin en önemli kadın kahramanıdır. Cemile’nin hikâyesi, 1930’da, CezayirliDevam …Devam »
 • Ukrayna: Oportünist ‘Solun’ Faşizme Adaptasyonu

  Ukrayna: Oportünist ‘Solun’ Faşizme Adaptasyonu

  Son günlerde, Kiev’de solu birleştiren iki olay meydana geldi. İlk olay (Peter Simonenko liderliğindeki KPU) Ukrayna Komünist Partisi’yle, (Natalia Vitrenko liderliğindeki PSPU) Ukrayna İlerici Sosyalist Partisi’nin “Sol Muhalefet” koalisyonu oluşturması, ikincisi ise “Toplumsal Hareket” partisinin kuruluş kongresi yapmasıydı. Bu iki durum aynı değildir elbette. Birkaç bin üyesi olan KPU ileDevam …Devam »
 • Prince Mashele: Güney Afrika, Birleşik Cephe’nin Eksiği Ortak Düşman

  Prince Mashele: Güney Afrika, Birleşik Cephe’nin Eksiği Ortak Düşman

  Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Birliği (NUMSA), Afrika Ulusal Kongresi’ndeki (ANC) gelişmelere karşı eleştirel bir ses olduğunu söylemesinden bu yana Birleşik Cephe yolda görünüyor. Numsa, Güney Afrika Sendikalar Kongresi’nden (Cosatu) ayrılmıştı ve Zwelinzima Vavi meşhur serseri mayına dönüştü. Şu anda tanık olduğumuz sürecin düşükle sonuçlanan bir hamilelik mi yoksa politikDevam …Devam »
 • Nikos Maziotis (Devrimci Mücadele): Yunanistan’da Yapılacak Referandum Halka Ne Getiriyor?

  Nikos Maziotis (Devrimci Mücadele): Yunanistan’da Yapılacak Referandum Halka Ne Getiriyor?

  SYRIZA önderliğindeki hükümet çöküyor. 2010 Yılında başlayan süreçle birlikte kredi seçimi, Yunanistan’ın borçlarını ödememesi ve Euro bölgesinden çıkışı SYRIZA hükümetinin sonunun başlangıcı olacaktır. 2010 yılından itibaren borçların düzenli ödenmediği bir aşamada muhtıra uygulamasının işleme konulması, borç ödeyememe krizi kanserine yakalandığı düşünülen bir üyenin ulusötesi ekonomik elitin tercih ettiği ihraç seçeneği politikasıDevam …Devam »
 • J. Capelan, T. Solo: Teorinin Ötesinde – Latin Amerika’da Sosyalizm İnşa Pratiği (1)

  Değişik fikirleri paylaşmak, fikir alış verişi ve eleştiri ortamını geliştirmek amacıyla Jorge Capelán ve Toni Solo’nun aşağıdaki yazısını okurlarımızın dikkatine sunuyoruz. Bu yazı Global Research’de Mahdi Darius Nazemroaya imzasıyla 3 Mayıs 2013’te yayınlanan “Latin Amerika’da Pembe Eğilim: Yerel Sermaye ile Sosyalizm Arasında Bir İttifak mı?“ yazısına bir yanıttır. Emperyal propagandaDevam …Devam »
 • Egemenlerin Politikaları, Halkların Direnişi ve Sınıf Mücadelesi, 29.06.2015

  Egemenlerin hazırladığı raporlar ile uluslararası sermaye lehine bir dizi yapısal önlemler alınırken, gelir dağılımındaki uçurumun artmasıyla da geniş halk kitlelerinin hızla yoksullaştırılmasının hedeflendiği görülmektedir. Bunun sonuçlarını, Uluslararası Barış ve Ekonomi Enstitüsü (Institute for Economics and Peace) tarafından, 17 Haziran 2015 tarihinde yayımlanan bir raporda izlemek mümkün. Geçen yıl tüm dünyadaDevam …Devam »
 • Sri Lanka: Ordu Semineri, Tamil Direnişi ve Soykırım Politikaları

  Sri Lanka Ordusu Kasım 2008 sonbaharında Tamil bölgesine kara, deniz ve hava kuvvetlerini kullanarak ağır bir saldırı başlattı. 2009 yılının mayıs ayına kadar süren savaşta Tamil Halkı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları öncülüğünde stratejik olarak büyük bir hata yapıp cephe savaşını seçmelerine rağmen olağanüstü bir direniş sergiledi. ABD gözetiminde Çin tarafındanDevam …Devam »
 • Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – III

  Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – III

  CRAC-PC üyesi Oscar Olivera (eş-yazar) konuşuyor Yeni öz savunma örgütlerinin büyümeye devam etmesi CRAC-PC’nin yeni üyeleri hakkında kasıtsız bir merak uyandırmıştır. Guerrero’da Barra de Teconapa köyünden Afro-Meksikalı, ismini vermeyen biri geçen yıl yaşadığı toplulukta suç oranlarının arttığını bize anlatmıştı. “dışardan insanlar geldi ve bir şeyler çalınmaya başladı. Hırsızı motorların veya teknelerinDevam …Devam »
 • Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – II

  Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – II

  Topluluk Polisinin Sivil Destek Tabanı Cuanacastitlan halkı süregiden şiddet konusunda, Ocak 1994’te komşu Chiapas Eyaletinde meydana gelen ayaklanmadan cesaret alarak bir şeyler yapmaya karar verdi. Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (İspanyolcası EZLN) Meksika’nın otoriter, tek parti rejimine karşı yerli bir ayaklanma başlattı. EZLN silahlı bir hareket olarak başlamış olsa da, bugüne kadarki enDevam …Devam »
 • Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – I

  Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – I

  Guerrero Costa Chica Bölgesi’nde Toplum Polisi Suç ve Yolsuzlukla Mücadele’de 19. Yılını kutladı. 43 öğrencinin kaybolduğu ve insanların kendilerini polise göstermesinin suç olduğu Güney Meksika Eyaleti’nde ki Evden Yardım Hareketi… Yayımcının Notu:  Guerrero Eyaleti  Meksika’da ve Dünya’da, yolsuzluğun yaygın olduğu, devlet görevlilerinin her kademede şiddete çanak tuttuğu, korku dolu “uyuşturucu savaşı” nın canlıDevam …Devam »
 • John Campbell: Afrika’daki Dönüşüm, Nijerya’nın Güney Afrikalı Paralı Askerleri Hakkında Bildiklerinizden Daha Fazlası

  Nijerya Federal Hükümeti, Boko Haram’ı beş yıldır işgal ettiği Borne Eyaleti topraklarından yaklaşık beş hafta içinde büyük ölçüde çıkardı. Nijerya Hükümeti’nin bu operasyon için Orduya büyük bir kredi açtığı da iddialar arasında… Ayrıca Çad ve Nijer güçlerinin bilgisi dışında da bazı katkılar olmuştur. Bununla birlikte Güney Afrikalı paralı askerler  BokoDevam …Devam »
 • Eric Draitser: Kiev Rejimi Odessa’da Antifaşist Mücadeleyi Bastırmaya Çalışıyor

  Eric Draitser: Kiev Rejimi Odessa’da Antifaşist Mücadeleyi Bastırmaya Çalışıyor

    Batı’da, savaşın sadece Kiev karşıtı Doğu bölgesi isyancılarıyla ABD tarafından desteklenen Kiev hükümeti arasından süregelen bir çatışma olduğuna dair bir yanılsama var. Bu çatışma  çeşitli jeopolitik ve stratejik sonuçları ile ağırlıklı olarak gündemde olmasına rağmen, ülkede faşist oligarşik birliğe karşı çıkan bütün muhalif güçleri ezmeye yönelik başka bir savaşDevam …Devam »
 • Meksika: Sınıf Mücadelesi, Seçimler ve Aktif Boykot Kampanyası

  Meksika seçimlerinde yaygın boykot kampanyası oldukça etkili oldu. Örgütlü Halk Hareketinin olduğu yerlerde seçimler iptal oldu, diğer yerlerde seçime katılım düşük düzeyde kaldı. Halk hareketinin seçimleri aktif biçimde boykot etmesinin tarihsel arka planı nedir? Biraz geriye gidip son 10 yılda yaşananlara kısaca bir göz atalım. 2006 yılında ABD’nin desteğinde seçim hileleriyleDevam …Devam »
 • James Petras: Barış Görüşmeleri mi, Yoksa Savaş Hazırlığı mı?

  Barış Görüşmeleri mi, Yoksa Savaş Hazırlığı mı? Kolombiya, İran, Çin, Küba, Ukrayna, Yemen ve Suriye Barış görüşmeleri sırasında süren savaşta ölen savaşçı ve kurban Jairo Martinez ve Roman Ruiz anısına… Giriş 21 Mayıs 2015 tarihinde Kolombiya Hava Kuvvetleri (FAC) Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) ana kampını bombalayarak 26 gerillayı öldürdü.Devam …Devam »
 • Küresel Kapitalizm ve Küresel Polis Devleti: İnsanlık Krizi ve 21. Yüzyıl Faşizminin Hayaleti

  Küresel Kapitalizm ve Küresel Polis Devleti: İnsanlık Krizi ve 21. Yüzyıl Faşizminin Hayaleti

  Dünya kapitalist sistemi 500 yıllık tarihinin tartışmasız en kötü krizini yaşıyor. Dünya kapitalizmi son birkaç on yıl içinde küreselleşme ile derin bir yeniden yapılanma yaşadı ve önceki yeniden doğuşlarından temelde farklı yollarla değişime uğradı. Benzer şekilde, mevcut kriz sistemi, önceki krizlerinden farklı özellikler sergiler ve insanlık için tehlikeleri artırır. KrizinDevam …Devam »
 • Pamela Palmater: Kanada’nın Kayıp Yerli Kadınları

  Pamela Palmater: Kanada’nın Kayıp Yerli Kadınları

  Sömürgecilik döneminden miras kalan kurumsallaşmış ırkçılık, Kanada’da yaşayan Yerli kadınların uğradığı şiddeti ve ortadan kaybolma krizini açıklıyor. Kanada’nın Manitoba kentinde Sagueen İlk Ulus’undan 15 yaşındaki Yerli genç bir kadın olan Tina Fontaine’nin 31 Temmuz 2014 tarihinde kaybolduğu büyük teyzesi tarafından polise bildirildi. Babası Eugene’nin dövülerek öldürülmesiyle başa çıkmaya çalışan genç kadınDevam …Devam »
 • Veli Mbele: Cecil Rhodes’un Düşüşü ve Afrika’da Siyah Gücünün Yükselişi

  Michael Jeffries: Gün geçtikçe anti-siyahî[1]ing. Anti-Blackness akım, siyahlara yönelen insan-dışılaştırmanın[2]dehümanizasyon ve fiziksel şiddetin bir odağı durumuna gelmektedir. “Anti-siyahî” ifadesinde yer alan ‘anti’, siyah halkın yaşama hakkının reddi anlamını taşımaktadır. Frank B. Wilderson, III: Mazlûmiyeti anlayış ve kavrayış şeklimiz ve onun özünün ekonomik sömürüde mi yoksa anti-siyahîlikte mi yattığını görmemiz, özgürlüğüDevam …Devam »
 • Hindistan: Halk Savaşı’nda Gerçekler ve Yönetici Sınıfın Yalanları

  Hindistan: Halk Savaşı’nda Gerçekler ve Yönetici Sınıfın Yalanları

  2014 Kasım ayından başlayarak (Dandakaranya savaş bölgesinde düşen) Chhattisgarh, Andhra, Telangana ve Odhisha dan Sukuma, Bijapur, Dantewada ve Chhattisgarh ilçelerine  ‘alan hakimiyeti için mega harekat’ (mega ­campaign for area ­domination) olarak adlandırılan etkili bir operasyonla paralı askerler, özel komando birlikleri ve devlet güçleri sevkedildi.  Bu, Hindistan devletinin halka açtığı savaşDevam …Devam »
 • “Yükselen Piyasalar” ve Sınıf Mücadelesi

  OECD ve İMF raporları dünya ekonomisinin önümüzdeki 50 yılının genel olarak “durgunluk” tarafından karakterize olacağını ortaya koymaktadır. Bu ekonomik göstergelerin yaratacağı sonuçları önceden tahmin eden dünya egemen güçleri kendi raporlarında da yansıttıkları kent savaşlarına hazırlık yapmaktadırlar. Burjuva iktisadının G-7 olarak tanımladığı gelişmiş ülkelerden sonra gelen G-20 içinde yer alan; Dünya’nınDevam …Devam »
 • Endonezya: Sınıf Bilincini Yükseltme Gerekliliği

  Endonezya: Sınıf Bilincini Yükseltme Gerekliliği

  Endonezyalı sosyalist Sherr Rinn, Suharto döneminde büyük yenilgilerle örselenmiş işçi hareketine radikal politikaların uygulanması gerektiğini söylüyor. 2012’de, Endonezya işçi hareketi eşi benzeri görülmemiş bir yükseliş yaşadı. 2012 yılı süresince, yaklaşık 2 milyon işçi eylemlere ve grevlere katıldı. Mayıs ve Ekim ayları arasında çok sayıda fabrika işgali ve iki ulusal çaptaDevam …Devam »
 • Sabrina Fernandes: Brezilya’da İşçi Sınıfına Saldırılar Sürüyor

  Sabrina Fernandes: Brezilya’da İşçi Sınıfına Saldırılar Sürüyor

  Başkan Dilma Rousseff, Başkan Lula döneminde  işçi sınıfının haklarına yönelik başlatılan açık saldırılar ve yoksullara açılan davalar konusunda rakibi Aécio Neves’i kendisinin seçilmesi halinde durduracağına dair vermiş olduğu sözlere rağmen, bu konuda ihmalkâr ve açıkça riyakâr davrandı. Yeni Rousseff hükümetinin bakan seçimlerinde neoliberal tercihler yapmasından dolayı İşçi Parti’si içinde sağ kanadıDevam …Devam »
 • Japon Kızıl Ordusu

  Japon Kızıl Ordusu

  Japon Kızıl Ordusu (JRA),[1]Japanese Red Army 70’li ve 80’li yıllar boyunca Japon hükümeti ve monarşiyi devirmeye adanmış olarak Fusako Shigenobu tarafından 1971 yılında kurulmuştur. Fusako, militan yeni sol komünist bir örgüt olan Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) [2]Red Army Factioniçinde, öne çıkan üyelerden biriydi. 1970 yılında Birleşik Kızıl Ordu’yu (URA)[3]United RedDevam …Devam »
 • Jeremy Scahill: ABD’nin İHA Savaşının Kalbi Almanya

  Jeremy Scahill: ABD’nin İHA Savaşının Kalbi Almanya

  The Intercept’in ele geçirdiği “çok gizli” ibareli bir istihbarat belgesine göre Almanya-Ramstein’da konumlandırılmış Amerikan askeri üssü, Amerika’nın insansız hava aracı (İHA) programının üstün teknolojili kalbi olarak çalışıyor. Ramstein, Güneybatı Amerika’daki İHA operatörleriyle Yemen, Somali, Afganistan ve hedefteki diğer ülkelerde bulunan İHA’lar arasındaki iletişimi sağlayan bir uydu istasyonu. Temmuz 2012 tarihliDevam …Devam »
 • Via Campesina Latin Amerika Kır Örgütleri Koordinasyonu Sosyalizm Çağrısı Yaptı

  Köylü Mücadeleleri Uluslararası Günü’nde, emperyalist bir sembol olan Amerikan Büyükelçiliğinden Arjantin Kır Birliği’ne Buenos Aires’deki yürüyüşün ardından Latin Amerika Kır Örgütleri Koordinasyonu (CLOC – Via Campesina/LAKÖK – Köylülerin Yolu) aşağıdaki sonuç bildirisini yayınladı. Doküman 8 günlük tartışmaların bir sonucu olup CLOC Gençlik Meclis temsilcileri tarafından okundu. “Herkes kendi ışığıyla parlar. HiçbirDevam …Devam »
 • Nepal’in Yıkıntıları Arasından Maoistler Mi Yükselecek?

  Nepal’in Yıkıntıları Arasından Maoistler Mi Yükselecek?

  Büyük depremin politik ve jeopolitik sonuçları Bir çok insan Nepal’i vuran, son tahminlere göre 5,000’nin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının yaralanmasına sebep olan depremin ardından düşünmeye başladı: Nepal hükumetinin depremzedelere  yardım ulaştırılmasında  neden bir faydası olmadı? Bu sorunun cevabı Nepal’in aslında tam olarak bir hükumete sahip olmadığı gerçeğindeDevam …Devam »
 • Ölümcül Göz Teması: Freddie Gray ve Baltimore Polisi

  Ölümcül Göz Teması: Freddie Gray ve Baltimore Polisi

  Ben de pek çok insan gibi, 19 Nisan 2015 günü Baltimore’da siyahi bir gencin gözaltındayken polis tarafından “kasten” öldürülmesi üzerine patlak veren protestoları takip ediyordum. Bu olaya karışan polis memurlarının tutuklanması talebiyle yapılan protestolar gün geçtikte artıyor. Büyük Beyzbol Ligi taraftarları ise organizatörlerin, Baltimore’u devre dışı bırakmayı tartışması üzerine maçlarınıDevam …Devam »
 • Siyahların Hayatını Kim Gözetecek ve Savunacak?

  Siyahların Hayatını Kim Gözetecek ve Savunacak?

  Missouri’de Mike Brown’un, New York’ta Eric Garner’ın katilleri olan polis memurları Darren Wilson ve Daniel Pantaleo’un kriminal olarak birkaç hafta önce aklanmaları bir şekilde anlamlı. Yasal kurumların bu polislerin suçlarından mesul tutulmaması yönündeki kötü kararlarına karşı patlayan protestolar, eylemlilik hali ve örgütlenme Kara Panter Partisi’nin mirası açısından özel öneme sahip bir zamandaDevam …Devam »
 • Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (2)

  1990’lardan Günümüze Dünyada Mücadele ve Örgütlenme “21. Yüzyıl Ayaklanmalar Yüzyılı Olacak.” - 1997 NATO TOPLANTISI, BRÜKSEL. 2007 İngiltere Savunma Bakanlığı “Küresel Stratejik Eğilimler Raporu 2007-2036” başlıklı raporunda Küresel eşitsizliğin gerilimi ve istikrasızlığı artıracağını bununda düzensizlik, suç, terörizm ve ayaklanmalar biçiminde şiddete dönüşeceği ifade ettikten sonar devam ediyor. “ Bu gelişmelerDevam …Devam »
 • Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (1)

  Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (1)

  Egemenlerin stratejik raporları – Faşist geleceği okumak   Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, ABD Kara Ordusu Stratejik Araştırmalar Grubu, İngiltere Savunma Bakanlığı, yayımladıkları uzun süreli öngörü raporlarında sistemin kaçınılmaz yapısal krizlerini ve küresel gerilimleri soğukkanlı bir çerçevede somutlaştırırken bir yandan sistemin bekası adına her türlü karşı duruşu boğmak için hazırlanıyor.Devam …Devam »
 • FARC, Kadın Gerilla Savaşçılar Kendilerini Kabul Ettirdiler

  FARC, Kadın Gerilla Savaşçılar Kendilerini Kabul Ettirdiler

    FARC-EP’ in gerilla savaşçısı Komutan Erika Montero ile röportaj Genç Erika, 6 Haziran 1978’de Turbay Ayala hükümetinin  olağanüstü hal ilan etmesi üzerine soruşturmalardan kaçarak FARC-EP’in 5. Cephesine katıldı. Yanında sadece gerillaların faaliyet yürüttüğü Uraba Ormanları hayali ve sırt çantası vardı.  Erika yeni bir hayat umuduyla yaşadığı muz plantasyonunu terk etmişti. ErikaDevam …Devam »
 • Kent Savaşları için Gazze, Ukrayna ve ABD’de yapılan Hazırlıklar

  Kent Savaşları için Gazze, Ukrayna ve ABD’de yapılan Hazırlıklar

  Bir aydan fazla bir süredir dünya İsrail ordusunun Gazze’nın yoğun nüfuslu yoksul topraklarına bir yandan bomba, füze ve yoğun top ateşi yağdırışını, diğer yandan ise kapana kısılan halkı kuşatmak üzere on binlerce asker mevzilendirişini dehşet içinde izliyor. Süregelen bu saldırı 2,000 kişinin ölümüne, 10,000’den fazla kişinin yaralanmasına yol açtı veDevam …Devam »
 • Almanya: Sarrazin, AfD, HoGeSa ve Pegida

  Geçtiğimiz Pazartesi insanlar dokuzuncu kez Pegida (Batı’nın İslamlaştırılmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) pankartları altında bir araya geldiler. 15,000 civarında bir katılım bildirildi. Sarrazin’den AfD’ye ve HoGeSa’ya kadar bu protestoların elbette bir öncülü vardır; sokağa dökülen yeni bir kitle olsa da, içerik yeni değildir. Göttinger Enstitüsü Demokrasi Araştırmaları bölümünden Felix M. Steiner’inDevam …Devam »
 • #Ferganizapa: Öfkemizi özgürleştirmek ve eylemliliğimizi yeniden biçimlendirmek

  #Ferganizapa: Öfkemizi özgürleştirmek ve eylemliliğimizi yeniden biçimlendirmek

  Ferguson, Gazze ve Ayotzinapa’nın kolektif haykırışı Ayotzinapa’daki barbarlık bizi uyandırdı. Bizi günbegün Meksika’nın en çok gelecek vadeden insanlarını hedef alan kıyıma ve bu şiddetin görünürde cezasız oluşuna uyandırdı. Bize hukukun üstünlüğünün keyfi olduğunu gösterdi: Güçlüye hürmet, güçsüze zulüm. Birleşik Devletler, içerideki ve dışarıdaki toplulukları mahvetme suçuna ortak olan, Meksika’ya başarısız bir uyuşturucuDevam …Devam »
 • Çiçeklensin Çağımız, Devrimin İvmesi ve Sosyalizmle

  "Bu mücadeleyi, yeni katılan yoldaşlarımızla birlikte sürdürmemiz gerekmektedir çünkü önemli olan halkın sürekliliğidir." - Fidel. Peru Halkı’na, Aristokrat ve burjuva cumhuriyet kurulduğundan beri zenginler ile yoksullar arasındaki eşitsizlik biz “devrimciler” ve “komünistler” tarafından ya da ayrıcalıklı azınlık ve onun boyalı basını tarafından verilen isimle, biz “teröristler” için yeni bir keşifDevam …Devam »
 • Bolivya’da Kalkınmacılık ve Toplumsal Hareketler

  Bolivya’da Kalkınmacılık ve Toplumsal Hareketler

  “Asıl zorluk olayı kişiselleştirmekte. İktidar partisi MAS (Movimiento al Socialismo – Sosyalizme Doğru Hareketi) kendisini sağlama almadı ve Saray’ın vermesi gereken bir çok karar var, ki bu uzun vadede bir zayıflık ortaya koyuyor.” diye bildiriyor gazeteci ve [Bolivya Devlet Başkanı] Evo Morales’in yakın dostu Martin Sivak. Kendisi aynı zamanda 30,000Devam …Devam »
 • Hindistan’da Yükselen Faşizm

  Hindistan’da Yükselen Faşizm

  Son yıllarda, iyice zenginleşen milyarder kapitalistler ve gitgide yoksullaşan yüz milyonlarca işçi, çiftçi ve yerliyle birlikte Hindistan’da büyüyen bir siyasi kutuplaşma söz konusudur. Bunun bir sonucu olarak halk isyanları sayıca arttığı gibi daha geniş alanlara yayılmış ve daha da şiddetlenmiştir. Bu isyanlar çoğunlukla Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ya da diğerDevam …Devam »