Filtre: "Yeni Zelanda"

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Diğer, Makaleler 03.01.2017 - 05:00

Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]http://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam »

Yeni Zelanda: Bölge Sakinleri Maden Arama Bölgesini İşgal Etti

Yeni Zelanda: Bölge Sakinleri Maden Arama Bölgesini İşgal Etti

Haberler 25.05.2016 - 06:00

22 Mayıs 2016 tarihi gece yarısında Karangahake’yi Koru İnisiyatifi’nden 25 eylemci, Yeni Zelanda’nın en önemli eko-sistemlerinden birinin bulunduğu yaşam alanlarında Newcrest Madencilik şirketinin maden arama bölgesini işgal ettiler. Yağmur ve dondurucu rüzgar altında işgallerini sürdüren eylemciler sorun çözülünceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söylediler. Eylemcilerden Lucy Aitken Read “Bu maden arama bölgesindekiDevam »

Yeni Zelanda: TPP  İmzalanırken Halk Sokaklarda Anlaşmayı Protesto Etti

Yeni Zelanda: TPP İmzalanırken Halk Sokaklarda Anlaşmayı Protesto Etti

Haberler 05.02.2016 - 06:00

On iki Pasifik ülkesinin heyetleri TPP anlaşmasını imzalamak üzere yeni Zelanda’da bir araya gelirken Auckland şehrinde yerli halkın da katıldığı eylemlerle Trans Pasifik Ortaklık anlaşması protesto edildi.[1]https://www.rt.com/news/331210-tpp-signed-auckland-protest/ Yeni yüzyılın en büyük ticari anlaşması olarak nitelenen TPP, ulusötesi şirketlere çevre ve kamu yararına yatırımları engellendiği takdirde anlaşmaya taraf olan ülkelere milyarlarcaDevam »

Yeni Zelanda: TPP Karşıtı Eylemcilere Yönelik Hükümet Baskısı Büyüyor

Yeni Zelanda: TPP Karşıtı Eylemcilere Yönelik Hükümet Baskısı Büyüyor

Haberler 03.02.2016 - 06:00

Yeni Zelanda hükümeti, Trans Pasifik Ortaklık Anlaşmasına karşı protestolara katılan ve hareketi örgütleyen tanınmış eylemcilere yönelik saldırılarını sıkılaştırdı. Polisin 28 Ocak Perşembe günü çoğu eylemciyi evinde sorguya aldığı rapor edildi. Scout Barbour-Evans isimli eylemci, TPP karşıtı eylemcilere yönelik artan baskı dönemini 1981 yılında Yeni Zelanda milli takımının Güney Afrika’daki yerelDevam »