Filtre: "Sri Lanka"

Sri Lanka’da Tamiller ve Müslümanlar Rohingya (Arakan) İçin Yürüdü

Sri Lanka’da Tamiller ve Müslümanlar Rohingya (Arakan) İçin Yürüdü

Haberler 26.09.2017 - 06:00

Sri Lanka’nın kuzeyinde bir bölge olan Manaar’da, Tamiller ve Müslümanlar Myanmar’daki Rohingya halkı ile dayanışmak için yürüdüler. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen askeri saldırılar nedeniyle Rohingya’da yüzbinler göçe zorlanmıştı. Sri Lanka’daki Tamiller ile Myanmar’daki Müslümanların içinde bulundukları koşullar benzerlik gösteriyor. Her iki ülkede de Budizm baskın din ve Budist rahipler farklı diniDevam »

Sri Lanka: Polisin Tamil Gençleri Katletmesini Protesto Eden Öğrenciler Yol Kesti

Diğer, Haberler 26.10.2016 - 06:00

Sri Lanka Jaffna Üniversitesi öğrencileri 24 Ekim Pazartesi günü, iki Tamil öğrencinin polis tarafından katledilmesini protesto etmek için yürüdüler. Öğrenciler A9 otobanını trafiğe kapattılar ve Jaffna Bölge Sekreterliği’ne hükümetten cinayetlerin aydınlatılmasını, polislerin cezalandırılmasını talep ettikleri dilekçeyi teslim ettiler. Ülkedeki altı Tamil politik partisinin de cinayetleri protesto etmesi bekleniyor. Cinayetler Jaffna’daki militarizasyonaDevam »

Malezya’da Sri Lanka Heyetine Tamil Saldırısı

Malezya’da Sri Lanka Heyetine Tamil Saldırısı

Diğer, Haberler 06.09.2016 - 06:00

4 Eylül Pazar günü, Tamil Kaplanları sempatizanı olduğu iddia edilen beş eylemci, Malezya’daki Kuala Lumpur Uluslararası Hava Limanında Sri Lanka Yüksek Komiserine saldırı gerekçesi ile tutuklandı. Polis tutuklanan eylemcilerle ilgili bilgi vermekten kaçındı. Tamil eylemcilerin, Sri Lanka’dan gelen bakan ve heyetini karşılamak üzere hava limanında bekleyen Ibrahim Sahib Ansar’a yaklaştıkları veDevam »

Sri Lanka: Tamil Kaplanları Korkusu Sürüyor

Sri Lanka: Tamil Kaplanları Korkusu Sürüyor

Diğer, Haberler 09.08.2016 - 06:00

Sri Lanka Ordusu, küresel düzeyde eski Tamil Kaplanları’nın faaliyetlerinin arttığını ve ordunun, Tamil Kaplanları’nın yeniden örgütlenme ve ayaklanma başlatma girişimlerine karşı alarma geçirildiğini açıkladı. Sri Lanka devletinin korkusunu ortaya koyan yeni bir olgu daha ortaya çıktı. Sri Lanka’da iç savaşın bitişinden sonra onbinlerce Tamil rehabilite olmaları amacıyla toplama kamplarında tutuldu. BuDevam »

Sri Lanka: Tamil Kaplanları’nın Yeniden Örgütlendiği İddia Ediliyor

Sri Lanka: Tamil Kaplanları’nın Yeniden Örgütlendiği İddia Ediliyor

Haberler 08.06.2016 - 06:00

2009 yılı Mayıs ayında yaptığı açıklama ile yenilgiyi kabul eden Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (TEKK) uzun bir sessizlik dönemi içine girdi. Hükümet kaynakları savaş sonunda yaklaşık 2.500 TEKK savaşçısının ormanlarda saklanarak yakalanmaktan ve imha edilmekten kurtulduğunu açıklamıştı. TEKK cenahında süren sessizliğe rağmen Sri Lanka Devleti TEKK’in yeniden silahlı direnişe dönmekDevam »

Sri Lanka: Tamiller Katliamın Yıl Dönümünde Anma Etkinlikleri Düzenledi

Sri Lanka: Tamiller Katliamın Yıl Dönümünde Anma Etkinlikleri Düzenledi

Haberler 06.06.2016 - 06:00

Tamil Halkı, Sri Lanka Ordusu’nun Tamil Halkına karşı sürdürdüğü soykırım savaşının yıl dönümünde adanın doğusu ve kuzeyinde anma etkinlikleri düzenledi. 18 Mayıs 2009 Sri Lanka Devleti ile Bağımsız bir Tamil Devleti kurma amacı olan Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları arasında on yıllardır süren savaşın son günüydü. Savaşın son aylarında yüz binlerceDevam »

Tamil Tutsakların Mücadelesi Devam Ediyor

Tamil Tutsakların Mücadelesi Devam Ediyor

Haberler 18.01.2016 - 06:00

İnsan hakları örgütleri Sri Lanka’nın şimdiki Başkanı Sirisena göreve geldikten sonra da Tamil tutsaklara yönelik hak ihlallerinin, işkence ve tecavüzün devam ettiği uyarısında bulunuyor. On altı senedir hapis yatan Valayuthan Varatharajan, 25 Eylül 2015’te Sri Lanka ile ilgili önergenin Birleşmiş Milletler’den geçmesinden sadece üç gün önce acele bir kararla oDevam »

Lanka Sama Samaja Partisi logosu

Rohini Hensman: Sri Lanka’daki İç Savaşta Sosyalistlerin Rolü (I)

Makaleler 17.12.2015 - 06:00

Sri Lanka’da 26 yıl süren iç savaşın tüyler ürperten finali, savaş bölgesinde sıkışan sivillerin kötü durumu için oldukça endişe uyandırdı ve uluslararası dikkatleri üzerine çekti. 70.000’nin üzerinde kaza kurbanının olduğu iddia edilirken pek çok kişi ilk kez bir çatışmadan haberdar oldu. Ama herkes savaşın nedenlerini açıklamak yerine önceden alınacak tedbirlerleDevam »

Sri Lanka: Tamil Tutsaklar Mücadelenin İkinci Aşamasına Geçiyor

Sri Lanka: Tamil Tutsaklar Mücadelenin İkinci Aşamasına Geçiyor

Haberler 14.12.2015 - 06:00

Cezaevlerinde yaşadıkları hak ihlalleri ve baskılara karşı açlık grevine başlayan Tamil politik tutsaklar, 15 Aralık’ta mücadelenin ikinci aşamasına geçiyorlar. Sri Lanka devleti mücadeleyi sürece yayarak bitirmek için değişik taktikler kullanmaya devam ediyor. Şimdilerde ise özel bir mahkeme kurup konuyu gündemden düşürmek istiyor. Tamil tutsaklar mücadelenin ikinci aşamasında ölüm orucuna başlama kararı aldılar. JeleepanDevam »

Sri Lanka: Tamil Tutsakların Açlık Grevine Destek İçin Genel Grev Başlatıldı

Sri Lanka: Tamil Tutsakların Açlık Grevine Destek İçin Genel Grev Başlatıldı

Haberler 17.11.2015 - 06:00

Tamilnet web sitesine göre, özgürlükleri için açlık grevine başlayan Tamil tutsaklara destek olmak için Sri Lanka’nın kuzeyindeki, ağırlıklı olarak Tamillerin yaşadığı eyaletlerde, 13 Kasım’da sağlık hizmetleri hariç, bütün özel ve kamu faaliyetleri durma noktasına geldi. Öğrenciler okula gitmedi. Ordu ve polis dışında sokaklar bomboştu. Tamil Ulusal İttifakı ve Tamil Ulusal HalkDevam »