Filtre: "Siyah Hareket"

Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

Makaleler 28.02.2017 - 05:00

Afrika Diasporası içerisindeki sayısız kadın, Pan-Afrikanizm bayrağı altında Afrikalıların özgürleşmesi için  emek vermiştir. Onlar, politik belirsizlikten kurtulmalıdırlar. Pan-Afrikanizm, devrimci bir ideoloji olarak feminizmle kucaklaşmalıdır. 25 Mayıs’ta Afrika’nın Kurtuluşunun 58. yıldönümünü kutluyoruz. Pan-Afrikanizm hareketi ve hareketin öne çıkan sembollerini düşündüğümüzde içgüdüsel olarak aklımıza gelenler kadınlar değil.  Pan-Afrikanist geçmiş ve aktivizm, Afrikalı erkeklere özgüDevam »

Ferguson, Missouri, 11 Ağustos 2014

Yeni Nesil Siyah Militanlar Yeni Jim Crow İle Savaşıyor

Makaleler 28.11.2016 - 05:00

Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketi tarafından teşhir edilen Siyahlara yönelik polis baskısı Siyah sporcuları da dayanışmaya teşvik ederken, bu dayanışma eylemlerine son olarak, Amerikan Futbol Ligi (NFL) takımlarından San Fransisco 49ers oyuncusu Colin Kaepernick’in öncülük ettiği sessiz protestolarda eklenmiş durumda. Colin Kaepernick son derece basit bir protestoda bulunuyor. OyunDevam »

ABD: Polisin Yine Silahsız Bir Siyahı Vurması San Diego’da Protestoları Ateşledi

ABD: Polisin Yine Silahsız Bir Siyahı Vurması San Diego’da Protestoları Ateşledi

Diğer, Haberler 29.09.2016 - 06:00

Charlotte’taki haklı isyanın yankıları henüz etkisini yitirmemişken polis dün San Diego’da yine silahsız bir siyahı vurarak katletti. İsminin Alfred Olango (30) olduğu belirtilen siyah erkeğin olay anında kendinde olmadığı, araç trafiğinin içine girdiği, bu nedenle ablasının yardım için polisi aradığı belirtildi. Olay yerine gelen polis Olango’dan cebindeki ‘silahı’ bırakarak teslimDevam »

ABD Ana Akım Medyası Charlotte İsyanına Karşı, Direnmek Suç Değildir

ABD Ana Akım Medyası Charlotte İsyanına Karşı, Direnmek Suç Değildir

Diğer, Haberler 26.09.2016 - 06:00

Polis şiddetine ve haksız tutuklamaya karşı direnmek suç değildir. Geçtiğimiz hafta siyahlara yönelik polis şiddeti nedeniyle tüm ABD’de eylemler vardı. Polis şiddetine karşı yükselen isyanın merkezi Keith Lamont Scott’ın arabasında kitap okurken polis tarafından katledildiği Kuzey Carolina, Charlotte idi. Vurulmasından dakikalar sonra Scott’ın kızı Lyric babasının ölüm haberini aldığı anlarıDevam »

Gerilla Radyosu: Köleliğe Karşı İsyan Çağrısı, Siyah Ritim

Diğer, Multimedya 14.09.2016 - 06:00

Bu seçkimizi 9 Eylül’de, Attica İsyanının yıl dönümünde başlayan ABD hapishane grevine adamak istedik. Köleliğin devamı olarak çoğunluğu siyah, yerli ve Latin kökenli olan mahkumların çok uluslu şirketler ve özel hapishane işletmeleri yararına sömürülmesine karşı tutsak hareketinin ördüğü tabandan gelen bu grevi,[1]http://isyandan.org/haberler/kolelige-karsi-isyan-cagrisi-abd-tarihindeki-en-buyuk-hapishane-genel-grevi-yolda/şarkı sözleri yoksul siyah gettolar, ezilmişlik, ötelenmişlik, ırkçılık, savaşDevam »

Britanya: Black Lives Matter Eylemcileri Havaalanı Pistini İşgal Etti

Britanya: Black Lives Matter Eylemcileri Havaalanı Pistini İşgal Etti

Diğer, Haberler 07.09.2016 - 06:00

Britanya’daki Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketinden 9 eylemci 6 Eylül Salı sabahı Londra Şehir Havalimanı’ndaki (London City Airport) bir pisti işgal etti. Eylemcilerin hepsi tutuklandı. Black Lives Matter Britanya’nın sosyal medya sayfalarında eylemin ‘İngiltere’nin siyah insanların hayatları üzerindeki yerel ve küresel düzeyde etkisine dikkat çekmek için’ gerçekleştirildiği ifadeDevam »

“Siyah Ağustos” Amerika Halkları İçin Neden Önemlidir?

“Siyah Ağustos” Amerika Halkları İçin Neden Önemlidir?

Diğer, Makaleler 01.09.2016 - 06:00

Neoliberal Kapitalizm Vahşice Saldırıyor Parasız eğitime, sağlık hizmetlerine, toplu taşımaya, toplumsal yapılaşmaya, şirket anlaşmalarına, sendikalara…ve işçi emekçi sınıfının menfaatine olan her türlü uygulamaya karşı Amerika kıtalarının halklarına vahşice saldırıyor. Buna eş zamanlı olarak baskıcı politikalar, yargılama ve mahkumiyet kapasitesini de artırıyor. Bölgedeki kriminal hukuk sistemi cinsiyet, ırk ve sınıf düzlemindekiDevam »

Milwaukee: ABD’de Siyahların Hayatının En Ucuz Olduğu Yer

Milwaukee: ABD’de Siyahların Hayatının En Ucuz Olduğu Yer

Diğer, Haberler 15.08.2016 - 06:00

‘İsyan sesi duyulmayanların dilidir.’ Martin Luther King 13 Ağustos Cumartesi 23 yaşındaki siyah bir gencin polisle yaşanan kovalamaca sırasında vurularak öldürülmesi sonucu Milwaukee’de protestolar ateşlendi. Halkın öfkesi ile büyüyen gösterilerde eylemciler bir petrol istasyonunu, araçları ve çevre binaları ateşe verdiler. Ancak ana akım medyada isyanın sunuluş biçimi Milwaukee’deki ırkçılığın tarihiniDevam »

Black Lives Matter Hareketinin İlk Politik Tutsağı: Jasmine Abdullah Richards

Black Lives Matter Hareketinin İlk Politik Tutsağı: Jasmine Abdullah Richards

Haberler 09.06.2016 - 06:00

Jasmine Abdullah Richards, bir protesto sırasında polisin yoldaşını haksız bir şekilde gözaltına almasına engel olduğu için tutuklandı. ABD yasasında ‘linç’ kategorisinde yer alan ve kanunu kendi eliyle gerçekleştirme anlamına gelen suç kapsamında yargılanan Jasmine, 90 günlük hapis ve 3 yıllık gözetim cezası aldı. Oysa mahkemenin cezayı dayandırdığı suç kategorisi aslenDevam »

ABD: Polisin Siyah Genci Vurmasının Ardından Çatışma Çıktı

ABD: Polisin Siyah Genci Vurmasının Ardından Çatışma Çıktı

Haberler 29.02.2016 - 06:00

Polisin Utah, Salt Lake’de 27 Şubat Cumartesi günü silahsız 16 yaşındaki siyah bir genci göğsünden ve karnından vurması sonucu polis ile çevre halkı arasında çatışma çıktı. Kurbanın yanında bulunan Selam Mohammad, polisin araya girdiği sırada gencin başka birisi ile tartıştığını ve elinde bir süpürge sopası tuttuğunu ifade etti. Polis gencinDevam »