Filtre: "İran"

İran Devrimci Hareketinin Sönmeyen Ateşi Bijan Cezani

İran Devrimci Hareketinin Sönmeyen Ateşi Bijan Cezani

Diğer, Makaleler 17.08.2016 - 06:00

Tahran’da doğan Bijan Cezani henüz 10 yaşlarındayken politik faaliyetlere katılmış ve 1953 yılında Musaddık yönetiminin Şah Rıza Pehlevi tarafından düzenlenen askeri bir darbe ile devrilmesinden kısa bir süre sonra, onaltı yaşındayken tutuklanmıştı. Daha sonra Sovyet çizgisindeki İran Komünist Partisi TUDEH’in gençlik örgütlenmesine katıldı. Cezani bu yıllarda da bir çok kezDevam »

İran: Metal Fabrikasında Bir Haftada İkinci İş Bırakma

İran: Metal Fabrikasında Bir Haftada İkinci İş Bırakma

Haberler 23.06.2016 - 06:00

Kuzeybatı Tahran’da bulunan Saman Felkez metal fabrikasında işçiler bu hafta ikinci kez, 6 aydır ödenmeyen maaşları için iş bıraktılar. Yöneticilerinin molla rejimi ile sıkı bağları bulunan fabrikada maaşların ödenmesi için söz verilmesine rağmen henüz bir adım atılmadı. Borçları nedeniyle hükümet teşviklerinden mahrum kalan fabrika, mali kriz içinde yüzmektedir. İşçiler yaklaşık 150 arkadaşlarınınDevam »

İran: Sendikalı Tutsak Öğretmen Açlık Grevinde

İran: Sendikalı Tutsak Öğretmen Açlık Grevinde

Haberler 06.05.2016 - 06:00

Sendikal faaliyetleri nedeniyle 5 sene hapse mahkum edilen ve 8 dakikadan daha kısa süren bir duruşma ile ilaveten 4 sene tecilli hapis cezası alan İranlı öğretmen Mahmoud Beheshti Langroudi, adil olmayan yargılama sürecini ve tutukluluğunu protesto etmek için Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde, 20 Nisan 2016’da açlık grevine girdi. Beheshti, Öğretmen veDevam »

James Petras: Barış Görüşmeleri mi, Yoksa Savaş Hazırlığı mı?

Makaleler 09.06.2015 - 07:00

Barış Görüşmeleri mi, Yoksa Savaş Hazırlığı mı? Kolombiya, İran, Çin, Küba, Ukrayna, Yemen ve Suriye Barış görüşmeleri sırasında süren savaşta ölen savaşçı ve kurban Jairo Martinez ve Roman Ruiz anısına… Giriş 21 Mayıs 2015 tarihinde Kolombiya Hava Kuvvetleri (FAC) Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) ana kampını bombalayarak 26 gerillayı öldürdü.Devam »

İran: Mahabad’da Serhîldan Ateşini Ferinaz Xosrowani Yaktı

İran: Mahabad’da Serhîldan Ateşini Ferinaz Xosrowani Yaktı

Haberler 08.05.2015 - 14:00

Baskı altındaki topraklarda kadın olmak… Doğu Kürdistan’ın (İran Kürdistanı) Mahabad kentinde, 26 yaşındaki Ferinaz Xosrowani, 4 Mayıs’ta çalıştığı otelde İran İstihbarat Birimi’nden kişilerin tecavüz girişiminden kurtulmak için otelin 4.katından atlayarak hayatını kaybetti. Ferinaz’ın ölmesi bir intihar değil açıkça bir cinayet. Tıpkı tecavüzcü, katliamcı IŞİD’den kurtulmak için elele tutuşup kendilerini uçurumdanDevam »

Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (3)

Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (3)

İkinci Paylaşım Savaşı Sonrasından 1990’lara… Yeni tarihsel dönemin nesnel ve öznel gelişmelerine kısaca bir göz geçirmiştik. Bir önceki tarihsel döneminin kent ağırlıklı mücadele ve örgütlenme deneyimlerinin yeniden değerlendirilerek ele alınması sınıf hareketinin önünü görmesi açısından önemlidir. İkinci Paylaşım Savaşı öncesi İspanya’da anarşist şehir gerillası faaliyetleri, İkinci paylaşım savaşı döneminde işgaleDevam »