Filtre: "Afrika"

Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

Makaleler 28.02.2017 - 05:00

Afrika Diasporası içerisindeki sayısız kadın, Pan-Afrikanizm bayrağı altında Afrikalıların özgürleşmesi için  emek vermiştir. Onlar, politik belirsizlikten kurtulmalıdırlar. Pan-Afrikanizm, devrimci bir ideoloji olarak feminizmle kucaklaşmalıdır. 25 Mayıs’ta Afrika’nın Kurtuluşunun 58. yıldönümünü kutluyoruz. Pan-Afrikanizm hareketi ve hareketin öne çıkan sembollerini düşündüğümüzde içgüdüsel olarak aklımıza gelenler kadınlar değil.  Pan-Afrikanist geçmiş ve aktivizm, Afrikalı erkeklere özgüDevam »

Zimbabve’de İşçi Hareketi: 2017’de Önümüzdeki İhtimal ve Zorluklar

Zimbabve’de İşçi Hareketi: 2017’de Önümüzdeki İhtimal ve Zorluklar

Makaleler 22.02.2017 - 05:00

Zimbabve işçi sınıfının ve destekçilerinin yakın geçmişi epey zengindir ve gelecekteki zorluklara bir cevap niteliğindedir. İşçi sınıfı, işsizlik ve baskıyla mücadeleye bütünüyle ilham vermiştir. Bu geçmişe tekrardan bakmak cevaplar için yararlı olacaktır. 1995’te başlayan işçi sınıfı ayaklanmasının arkaplanında, büyüyen ve IMF tarafından sürüklenen bir ekonomik kriz, World Bank (Dünya Bankası)Devam »

Kamerun: Hükümet Karşıtı Gösterilere Polis Saldırısı

Diğer, Haberler 12.12.2016 - 05:00

Kamerun’da geçtiğimiz Perşembe (8 Aralık), ülkenin İngilizce konuşulan bölümünde gerçekleşen hükümet karşıtı protestolara polisin ateş açması sonucu en az dört eylemcinin hayatını kaybetttiği bildirildi. Uluslararası Af Örgütü ve birçok insan hakları örgütü göstericilere karşı yükselen polis şiddetinin araştırılması çağrısında bulundu. Göstericiler, Başkan Paul Biya ve iktidar partisi Kamerun Halkı DemokratikDevam »

Afrika’nın Güneyinde Sınıf Mücadelesi

Afrika’nın Güneyinde Sınıf Mücadelesi

Makaleler 27.07.2016 - 06:00

İkinci Paylaşım savaşı sonrası Çin, Küba, Cezayir ve Vietnam kurtuluş savaşlarının ateşlediği ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesi dalgası Afrika’yı da etkisi altına almıştır. Afrika’nın kurtuluşunu savunan Pan-Afrikan akımlar hızla yaygınlaşmış ve gerçeklik kazanmıştır. Bu akımın önde gelen temsilcileri; Kwame Nkrumah, Patrick Lumumba, Stewe Beko, Muammer Kaddafi, Ahmed Sékou Touré, Marcus GarveyDevam »

Nijerya: Biafra Özgürlük Hareketi Eylemcileri İle Polis Arasındaki Çatışmada 7 Ölü

Nijerya: Biafra Özgürlük Hareketi Eylemcileri İle Polis Arasındaki Çatışmada 7 Ölü

Haberler 31.05.2016 - 06:00

30 Mayıs Pazartesi günü Asaba’daki Asaba-Onitsha otoyolu üzerinde Bağımsız Biafra Mücadele Hareketi’nin (MASSOB) eylemcileri ile Nijerya polisi arasında çatışma çıktı. İlk belirlemelere göre beş eylemci ve iki polis olmak üzere yedi kişi hayatını kaybetti.[1]http://www.vanguardngr.com/2016/05/7-die-massob-protests-asaba/ MASSOB (Movement for the Actualization of the Sovereign State of Biafra) liderleri hareketin, Biafra’nın kendi kaderiniDevam »

‘Afrika Büyüyor’ Kandırmacasına Karşı Halk Kalkışması Yükseliyor

‘Afrika Büyüyor’ Kandırmacasına Karşı Halk Kalkışması Yükseliyor

Makaleler 24.05.2016 - 06:00

Burkina Faso’daki protestolardan bir kare | Foto: Ahmed Yempabou/EPA 11-13 Mayıs tarihleri arasında Kigali, Rwanda’da gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu – Afrika, madencilik sanayisini ve yüksek teknoloji mitlerini yüceltmeye yaradı. Zirve %1’lik elit kesimin hayal gücünü ortaya koyarken kıtanın geri kalanındaki çetin ekonomik gerçekliği açığa çıkartmaktan uzaktı. Zirveye cevaben bütün Afrika’daDevam »

Çikolata Endüstrisinde Çocuk İşçi Sömürüsü Ve İnsan Kaçakçılığı

Çikolata Endüstrisinde Çocuk İşçi Sömürüsü Ve İnsan Kaçakçılığı

Haberler 16.02.2016 - 06:00

Geçtiğimiz senenin Aralık Ayında işçi hakları izleme örgütünün yayımladığı iki yıllık çalışmanın ürünü olan ‘Adalet Boşluğu’ başlıklı rapora[1]http://www.laborrights.org/sites/default/files/publications/Fairness%20gap_low_res.pdfgöre batılı şirketler için kakao üreten Batı Afrikalı çiftçilerin çoğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Tedarik zincirindeki bu adaletsizlik çocuk işçi sömürüsü ile insan kaçakçılığı sorununu beraberinde getiriyor. Uluslararası İşçi Hakları Forumu (ILRF)’nun verilerineDevam »

Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri (II)

Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri (II)

Makaleler 11.02.2016 - 06:00

Bölgenin ABD için önemi Bölgenin ABD için önemi üç açıdan ele alınabilir: 1) Ekonomik 2) Çevresel 3) Jeostratejik. Gine Körfezi ise ekonomik açıdan ABD’yi iki noktada ilgilendirmektedir: Petrol kaynakları ve stratejik önemde olan maden ve mineral kaynakları. Bu da şu anlama geliyor ki, Orta Doğu’da devam eden kriz, Gine Körfezi’ndenDevam »

Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri(I)

Afrika: Gine Körfezi’nin Jeopolitiği ve ABD’nin Yeri(I)

Makaleler 09.02.2016 - 06:00

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından biten Soğuk Savaş dönemi uluslararası satranç tahtasında derin bir kargaşaya yol açtı. İkinci Dünya Savaşı sonrası hakim olan iki kutuplu sistem, yerini ABD’nin “hipergüç” olduğu tek kutuplu bir dünyaya bıraktı. Ancak 11 Eylül 2001 sonrasında ABD’ye karşı yeni uluslararası güçlerin su yüzüne çıkmasıyla birlikteDevam »

Kongo: Kobalt Madenlerinde Çocuk İşçi Sömürüsü

Kongo: Kobalt Madenlerinde Çocuk İşçi Sömürüsü

Haberler 22.01.2016 - 06:00

Uluslararası Af Örgütü ve Afrika Kaynakları İzleme Örgütü, 19 Ocak’ta yayınladıkları raporla, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarların bataryalarının üretiminde kullanılan kobaltın çıkartıldığı madenlerde, çocukların günlüğü 1 dolara ve 12 saat boyunca en tehlikeli koşullarda çalıştırıldığını açıkladılar. [1]http://www.telesurtv.net/english/news/Apple-Microsoft-and-Others-Accused-of-Huge-Child-Exploitation-20160120-0048.html Raporda çocuk işçi yaşının 7’ye kadar düştüğü belirtilirken Microsoft, Apple,Devam »