Meksika: Öğrenciler Eğitim Reformlarına Karşı Araçlara El Koydular

buses-600x400

Michoacán’da öğretmen yetiştirme koleji öğrencileri eğitim reformlarına karşı olduklarını ifade ederek son birkaç hafta içinde en az 130 araca – traktör römork, otobüs ve kamyon – el koydular.  Öğrenciler 19.07.2016 tarihinde birkaç araca daha el koyarak bu araçları ateşe verdiler.

San Tumbio bölgesi yakınlarında, Uruapan-Pátzcuaro karayolu üzerinde gerçekleşen eylemde öğrenciler önce yol kestiler, ardından kamyon ve otobüs gibi araçlara el koyma işlemine başladılar.

Polis otoyol üzerindeki barikatları temizlemek için gelince, öğrenciler Zamora-Morelia karayolu üzerinde ki CocaCola’ya ait teslim kamyonu da dahil olmak üzere üç otobüsü ateşe verdiler.

Öğrenciler yanan araçlar için polisin sorumlu olduğunu söylediler. [1]http://mexiconewsdaily.com/news/protesting-students-burn-buses-delivery-truck/#sthash.raftm4LG.dpuf

Daha önce de eğitim reformlarına karşı sokağa çıkan CNTE sendikasına bağlı öğretmenler ve onları destekleyenler, direnişin 60. gününde Oaxaca’da ki 21 otoyolu bloke etmişler, 11’i bölgesel ve 7’si idari ofis olmak üzere 22 Eğitim Enstitüsü’nü işgal etmişlerdi. [2]See more at: http://mexiconewsdaily.com/news/21-highway-blockades-reported-today-in-oaxaca/#sthash.bGJsVRme.dpuf

Haber: isyandan.org

Notlar   [ + ]

1. http://mexiconewsdaily.com/news/protesting-students-burn-buses-delivery-truck/#sthash.raftm4LG.dpuf
2. See more at: http://mexiconewsdaily.com/news/21-highway-blockades-reported-today-in-oaxaca/#sthash.bGJsVRme.dpuf
Etiketler: , ,
BENZER KONUDAKİLER

Bir Yorum

  1. Pingback: Dünyadan Öğrenci Hareketleri Derlemesi

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.